Kamulaştırma ve ecrimisil davaları, Türkiye’de hukuk mahkemelerini en fazla uğraştıran dava mevzuları içinde yer aldı. 2023 yılı rakamlarına nazaran, hukuk mahkemelerinde görülen kamulaştırma dava sayısı 196.289, haksız işgal (ecrimisil) dava sayısı ise 21.892 oldu.

Iyelik erişim ve takip sistemi İMPOMES’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Müberra Oflaz, mülk sahiplerinin mülküne ilişkin kamulaştırma kararından zamanında haberdar olmaması halinde, uzlaşma görüşmeleri öncesi ön araştırma yapma fırsatını kaçırmış olur” uyarısında bulunmuş oldu. Hususi mülke el koymak için kamunun ilk olarak mülk sahibi ile uzlaşma masasına oturmasının mecburi bulunduğunu, uzlaşma sağlanmadığında mevzunun mahkemeye intikal ettiğini belirten Müberra Oflaz, “Kamulaştırma davaları genel anlamda yönetim tarafınca kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescili amacıyla açılmaktadır. Gönül ister ki, asla davaya gerek kalmadan bilgili mülk sahipleri uzlaşma masasında haklarını alabilsinler” diye konuştu.

Zamanında müdahale edilmeyen işgaller zarara uğratır

Yüksek Kent ve Bölge Plancısı da olan Müberra Oflaz’a nazaran mülklerini yakından takip etmeyenleri bekleyen bir öteki risk ise haksız işgaller. Müberra Oflaz “Mülkünüz üstündeki haksız işgali fark etmediğiniz durumda, hem işgalciyi tahliyede zorlanırsınız, hem de hakkınız olan tazminatı tam olarak kazanamazsınız. Ek olarak işgale karşı zamanında yapılmayan itirazlar bir noktadan sonrasında işe yaramayacaktır” yorumunu yapmış oldu.

Çoklu mülke haiz olan, mülkleri değişik coğrafyalarda olduğundan ya da kendisi oldukça meşgul olduğundan takibini yapamayanların buna benzer birçok sorunla karşılaşabileceğini özetleyen Müberra Oflaz, vergi borcunun bilincinde olmayan, vergi mahkemelerinde davaları görülen müşterilerle de karşılaştıklarını, İMPOMES ekibi olarak yaptıkları saha emek harcamaları yardımıyla müşteriyi bu mevzulara karşı da bilgilendirdiklerini söylemiş oldu. Müberra Oflaz “Kimi zaman oldukça garip durumlarla karşılaşıyoruz. Mesela kendisine ilişik mülklerinden bizim sayemizde haberdar olanlar bile mevcut” diye konuştu.

Türkiye’de vergi mahkemelerinde de arsa birim değerlerine ilişkin 7 bine yakın dava bulunduğunu da hatırlatan Müberra Oflaz, “Data günümüzün en kıymetli hazinesidir. Müşterilerimiz tertipli raporlarımızla en güncel bilgiye ulaşarak, kendi yararlarına olan kararları en süratli şekilde alabilmekteler” dedi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )