Okula hazırlık süreci yaklaşırken ebeveynlere rehberlik edecek bilgiler paylaşan Dr. Bülent Neymen, ağır okul çantalarının bazı fizyolojik bozukluklara niçin olduğuna dikkat çekerek şunları söylemiş oldu: “Çantanın ağırlığının çocuğun ağırlığının %10’unu geçmemesine itina gösterin. Mesela 40 kilo’lık bir çocuk için maksimum ağırlık 4 kilo olmalıdır.

Okul çantası sırtta ve omuzlarda ağrıya niçin olmayacak ağırlıkta olmalı. 12 yaşından ufak olan evlatların 4; 12-15 yaş arası evlatların da 5 kilograma kadar olan çantaları taşıyabileceğini söyleyebiliriz. Sadece, çantanın uzun süre taşınmamasına dikkat edilmelidir. Bu açıdan bakıldığında okul servisleri koruyucu bir rol üstlenmiş durumdadır.”

Çanta Seçimi Iyi mi Olmalı? 

Bilhassa omurga gelişiminin oluştuğu 8-18 yaş arasındaki çocuklarda, sırt çantası kullanımının; bel-sırt ve omuz ağrıları, bel ve sırtta eğrilikler, hatta akciğer üstüne kısıtlayıcı tesir ile solunum kapasitesi üstüne de kısıtlayıcı etkisinde bırakır yapabildiğini belirten Dr. Bülent Neymen, sırt çantası seçimi için şu tavsiyelerde bulunmuş oldu:

1. Olabildiğince hafifçe sırt çantaları seçilmelidir. O nedenle boş ağırlığını kesinlikle alırken göz önünde bulundurun. Her türlü aksesuarın çanta ağırlığını arttıracak tesir yaratacağını ihmal etmeyin.
2. Bel hizasının 5 santim yukarısına kadar gelen çantaları tercih edin. Daha aşağı inmesi bele fazla ağırlık yaratabilir.
3. Pedler ile desteklenen bel ve omuz kısmı, bu bölgelere binen yükü azaltacaktır.
4. Yaşı nispeten daha büyük çocuklarda extra bel kemeri bele binen ağırlığı azaltmada yararlı olabilir.
5. Tekerlekli tipler düz zeminlerde çekerek taşımaya da destek olacağı için çocuğun yükünü azaltmada yararlı olabilir.

(Toplam: 38, Bugün: 1 )