OpenAI, son dönemde “tembelleşen” ChatGPT’yi yine eski günlerine döndürmek için yeni bir güncelleme hazırladı.

Perşembe günü, OpenAI en gelişmiş LLM’si (Geniş Dil Modeli) olan GPT-4 Turbo‘ya dair bir güncelleme duyurdu. GPT-4 Turbo’ya şimdilik bir tek API (Uygulama Programlama Arabirimi) üstünden erişim var, kısaca ChatGPT enerjisini -şimdilik- ondan almıyor. Sadece ümidimiz bu güncellemenin ChatGPT’ye de sunulması.

OpenAI, LLM’nin uyuşukluğunu giderecek

Aralık ayında OpenAI ChatGPT’nin yanıtlarının kapsamının daraldığı ve daha azca destek olduğu mevzusundaki şikayetleri kabul etmişti. Favori YZ söyleşi robotumuz ara sıra verilen işi yarım bile bırakabiliyor. Probleminin deposu olarak modelin zaman içinde bozulmuş yanıtlar veriyor olması gösteriliyor. Aslen bu da kullananların söz mevzusu problemi altı ay ilkin bile fark edebilmesini sağlamış oldu.

Kullanıcılar ek olarak ChatGPT’nin yavaşlığının kaynağında bant genişliğinin sınırı olan olması ve yüksek trafik ihtiyacına yanıt verememesinin yattığını düşünüyor.

Meydana getirilen izahat, ChatGPT’nin şu an kullandığı model olan GPT-4 için bir güncelleme bilgisi içermiyor. Sadece GPT-4 Turbo’ya gelen güncellemeler ve her iki modelin de aynı sorunları yaşadığının kabullenilmesi iyi bir işaret.

GPT-4 Turbo’ya gelen güncellemeyi açıklayan OpenAI blog gönderisinde şunlar ifade ediliyor: “Bu model, kod oluşturma benzer biçimde görevleri önceki ön seyretme modeline nazaran daha kapsamlı bir halde tamamlıyor ve modelin bir görevi tamamlamadığı ‘tembellik’ durumlarını azaltmayı amaçlıyor.”

GPT-4 Turbo, OpenAI’ın Kasım ayındaki geliştiriciler konferansında duyuruldu. Sadece doğal o dönem hepimizin dikkati Sam Altman’ın kovulması olayındaydı. GPT-4 Turbo modeli daha güncel bilgilere haiz ve daha geniş bağlam aralığına haiz, kısaca tek bir komut ile oldukca daha çok veri işleme kabiliyeti var.

Güncellenmiş GPT-4 Turbo’nun ön seyretme modeli gene API üstünden erişilebilir durumda.


Cecily Mauran’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )