Evet, artırılmış gerçeklik güzel bir teknoloji, peki ya yüzünüzde garip durmayacak bir formda sunulsa?

Pazartesi günü Barselona’da Dünya Mobil Kongresi’nde tanıtılan Oppo’nun yeni artırılmış gerçeklik gözlük prototipi, tam da bu fikir ile tasarlanmış benzer biçimde.

Oppo Air Glass 3 adlı aleti düzgüsel bir gözlükten ayırmak oldukça güç. Bir tek 50 gramlık ağırlığı da, onu uzun süre takmanın sizi pek yormayacağı hissi yaratıyor. Görüş alanınızın üst köşesinde ise, gizli saklı bir sanal ekran var ve Oppo bu ekranı “türünün en iyi tam renkli ekranı” olarak nitelendiriyor.

Gözlük, çerçeveye dokunarak ya da YZ sesli asistanı etken hale getirip, sesli komutlar vererek çalıştırılıyor. Ya da dokunmatik arayüzü kullanarak sesli aramalar yapmış olup, müzik dinleyip, fotoğraflarda gezinebiliyor ve benzeri işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Gözlükte dört mikrofon ve ses yalıtımı bulunuyor, kısaca yanınızdakileri sinir etmeden, yüksek kalitedeki müziği duyabilirsiniz.

Gözlükteki YZ asistan ise Oppo’nun AndesGPT adlı LLM’si (büyük dil modeli). Şu an için Çin haricinde sunulmadığından, gözlüğün küresel pazara çıkışının da oldukça yakında gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz.

Gene de dışarıdan düzgüsel görünen sadece size YZ destekli kabiliyetler sunan gözlüklerle ilgili bir söylenecek şeyler var. Google, zavallı Google Glass ile bunu ilk deneyen oldu. Şimdi de pazarda Ray-Ban’ın Meta Akıllı Gözlükleri benzer biçimde ürünler var, fakat onlarda da bir ekran yer almıyor.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )