Bir Reddit kullanıcısı cinsellik bağımlısı bulunduğunu, eşini mütemadiyen aldattığını, bu durumdan kurtulmak ve ona sadık kalmak için Neuralink’in klinik deneylerine katılıp katılamayacağını sordu.

Electronic-Camera277 adını kullanan kullanıcı Reddit’te paylaştığı mesajında, Elon Musk’ın Neuralink beyin çipi implantının kendisini bitmek bilmeyen ihanet döngüsünden çıkararak evliliğini kurtarmasını umduğunu yazdı.

Cinsellik bağımlılığı bir hastalık olarak kabul edilse de, psikologlar bunun terapi ile üstesinden gelinebilecek bir şey bulunduğunu söylüyor; doğrusu bir beyin çipi implantı eşinize sadık kalmanın en etkili yolu olmayabilir.

İngiltere merkezli flört sitesi Illicit Encounters’dan Jessic Leoni, “Reddit sadakatsizlik üstüne meydana getirilen sohbetlerin ve tartışmaların yoğun olduğu bir yer, aldatanların tavsiye almak için başvurduğu başlıca platformlardan biri fakat verilen tepkiler kafa karıştırıcı olabiliyor” diyor.

Elon Musk’ın söylemleri ne kadar iddialı olursa olsun, Neuralink’in seri ihanet ve daha genel olarak bağımlılık tedavisi için bir çözüm olmaktan oldukça uzak olduğuna kuşku yok.

Neuralink, nüzul geçirmiş kişilerin (bir uygulamayı açmak, tıklamak ya da imleci aşağı yukarı hareket ettirmek şeklinde) düşünceleri ile aleti denetim etmesini hedefleyen proje kapsamında ilk çipini geçtiğimiz ay yerleştirdi.

Şirketten meydana getirilen açıklamada, “Aygıt kişinin sinirsel aktivitesini yorumlayacak şekilde tasarlanmıştır, böylece şahıs (kablo ve fizyolojik harekete gereksinim duymaksızın) bir tek düşünerek bir bilgisayarı yada akıllı telefonu çalıştırabilir” denildi.

Neuralink’in beyin çipiyle ilgili pek oldukça vaadi söz mevzusu sadece birinin ruh sağlığını, bilhassa sadakatsizlik eğilimini tedavi etmek bunlardan biri değil.

Reddit kullanıcısı eşini ‘sayamayacağı kadar oldukça’ aldattığını söylemiş oldu ve cinsellik bağımlılığını tedavi etmek için terapi gördüğünü fakat buna karşın kendini durdurmakta zorlandığını dile getirdi.

Bu fikir sürecinin kendisini alternatif tedavileri araştırmaya ve düşünmeye yönelttiğini söyleyen kullanıcı ekledi: “O denli çaresizim ki bağımlılığın tedavisine destek olması için Elon Musk’ın Neuralink implantını dahi düşünmeye başladım.”

Hemen sonra Reddit topluluğuna sordu: “Karım beni affedecek mi? Ona söylemeli miyim? Neuralink’e başvurmalı mıyım? Sizce denemeye kıymet mi?”

Musk senelerdir Neuralink beyin çipinin insanların hormonlarını ve duygu durumunu düzenlemek için kullanılabileceğini ve Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) yada tedaviye dirençli depresyonu olan insanoğlu için nihai bir çözüm olabileceğini söyleyip övünüyor.

Teknoloji milyarderi 2020 senesinde Neuralink çipinin duyguları ve ruh hâlini denetim etme kabiliyetine haiz bulunduğunu, hatta bağımlılığı tedavi etmek için kullanılabileceğini iddia etmişti.

Bir Twitter kullanıcısı o dönemde Musk’a şu suali yöneltmişti: “Neuralink beynin bağımlılık yada depresyona yol açan bölümünü tekrardan eğitmek için kullanılabilir mi?

Musk ise şu yanıtı verdi: “Kesinlikle. Bu hem mükemmel hem de ürkütücü. Şimdiye kadar algıladığımız ve düşündüğümüz her şey elektrik sinyallerinden ibaret.”

Gerçek şu ki teknoloji hemen hemen o noktada değil

Uzmanlara gore Electronic-Camera277 şeklinde cinsel bağımlılık tedavisi görmek isteyenlerin danışmanlık ve bilişsel davranışçı terapi (BDT) şeklinde daha etkili ve köklü şekilleri keşfetmeleri gerekiyor. BDT, cinsellik bağımlılığı için en yaygın terapi yöntemi şundan dolayı hastanın kendisini bu noktaya getiren fikir kalıplarını ve inançlarını tanımlamasına ve işlemesine destek oluyor.

Görsel: Getty Images

Öte taraftan pek oldukça Reddit kullanıcısı Electronic-Camera277’ye seslenerek sadakatsizliğini ‘cinsellik bağımlılığına’ bağlamamasını söylemiş oldu ki bu fikir Pozitif Cinsellik Merkezi (CPS) şeklinde pek oldukça kurum tarafınca da dile getiriliyor.

Kompulsif cinsel davranış, Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafınca gösterilen ve referans bir rehber olan Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nda yer almıyor. Cleveland Clinic’e gore APA rehberine hiperseksüel bozukluğu (doğrusu cinsellik bağımlılığını) dahil etme önerisini “kanıt eksikliği ve aşırı cinsel aktiviteyi bir ‘patoloji’ olarak adlandırmanın potansiyel tesirleri” sebebiyle reddetti.

Reddit kullanıcıları da bu düşünceyi destekliyor şeklinde görünüyor. Mesela kullanıcıya verilen yanıtlardan biri aldatma eylemininin ansızın ‘oluveren’ bir şey olmadığını oldukça sistemli bir halde gerçekleştiğini altını çizdi ve şu şekilde devam etti: “Onu her aldattığınızda bunu oldukça bilgili bir halde yapıyorsunuz. Dışarıda insanlarla buluşuyor, numaralarını kaydediyor, randevulara gidiyor, buluşma mekânları ayarlıyor, hem eşinize hem de buluştuğunuz insanlara yalanlar uyduruyorsunuz.”

Her ne kadar Electronic-Camera277 yardım için Neuralink’e başvurmayı düşünse de gerçek şu ki beyin çipi implantları bir çözüm değil ve bir süre daha çözüm olmayacak şeklinde görünüyor.


Daily Mail haberinden Türkçeleştirildi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )