[ad_1]

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), piyasaları rahatlatmak için yeni kararlar aldı. Kur artışının derinden etkilediği otomobil sektörüne can suyu vermeye hazırlanan BDDK, otomobil alan vatandaşların elini rahatlatmayı hedefliyor.

Yeni düzenleme ile birlikte taşıt kredilerindeki sistem değişiyor. Bu düzenlemeye göre taşıt kredileri, fatura değeri 120 bin lirayı aşan otomobillerde yüzde 70, 120 bin liranın üstünde kalan kısmı için ise yüzde 50 oranında uygulanacak. Düne kadar fatura değerinin 100 bin lira üzerinden hesaplandığını belirtelim.

Yeni düzenleme ile 200 bin liralık bir otomobil için 124 bin lira kredi çekebilecek ve 76 bin lira peşinat ödemeniz gerekecek. 150 bin liralık aracın ise sadece 99 bin lirası kredi olup, 51 bin lira peşinat gerektirecek. 

Yapılan değişimler ikinci el otomobilleri de kapsıyor. İkinci el otomobillerin kredi limiti belirlenirken kasko değerine bakılacak. Kasko değeri 100 bin lira olan ikinci el bir otomobilde 70 bin liraya kadar banka kredisi kullanılabilecek.

Kaynak: Posta

[ad_2]