Sony’nin en yeni PlayStation içeriklerini duyurduğu ‘State of Play’ etkinliğinin sonuncusu, geçtiğimiz günlerde yapılmış oldu. Etkinlikte birçoğu bu yıl içinde çıkması planlanan yeni oyunlar tanıtıldı. Oyunlardan bazıları birkaç ay içinde popüler oyun konsolunda satışa çıkacakken, neredeyse oyunların tamamı, daha ilkin duyurusu bir halde yapılmış oyunlardan oluşuyordu.

Gene de bu oyunlarla ilgili coşku verici içerikler paylaşılmadığını da söyleyemeyiz. İşte son olarak State of Play’de öne çıkanlar:

Coşku verici: Dave the Diver x Godzilla

Dave the Diver, 2023 senesinde kalbimizi çalan bir bağımsız dalgıç simülasyonu oyunuydu. Oyun bilhassa PC’de oldukça kalabalık bir fanatik kitlesine haiz. Açıklamada Sony, oyunun önümüzdeki Nisan ayı içinde PS5’e sunulacağını duyurdu.

Sadece izahat bu şekilde de bitmiyor. Oyunun Godzilla Minus One filmiyle ortak ürettiği indirilebilir içeriğin de Mayıs ayında parasız olacağı da duyuruldu.

Coşku verici: Sonic X Shadow Generations

2011 senesinde piyasaya çıkan Sonic Generations, oynaması keyifli olan ender 3 boyutlu Sonic oyunlarından biriydi. Eski Sonic oyunlarına birçok gönderme barındıran oyun, ek olarak müzikleriyle de ilgi çekmişti.

Sonic X Shadow Generations ise bu oyunun bir nevi günümüze uyarlanmış hali. Sadece bu yeni oyunda Kirpi Shadow karakterinin başrolünde bulunmuş olduğu bir senaryo da yer ediniyor. Büyük olasılıkla Shadow karakterinin oyunda yer almasının sebebi de, önümüzdeki dönemde gösterime girmesi beklenen üçüncü Sonic filmimizde bu karakterin bulunacak olması.

Coşku verici: Death Stranding 2: On the Beach

Açıkçası bu oyunla ilgili nerden başlasak bilemiyoruz.

2019 senesinde çıkan Death Stranding, tam anlamıyla bir sanat eseriydi. Başkalarına yardım ettiğimiz ve yardım aldığımız, tamamen yalnızlıkla ilgili bir yapımdı. Doğal ki meşhur oyun tasarımcısı Hideo Kojima’nın eseri olduğundan, birçok ilginçlikle de doluydu. Oyunun devamında ise orjiinal kadrodan bir çok oyuncu rollerine yine kavuşuyor. İlginç bir not olarak oyunda bir kukla olarak rol alacak isim, oldukça aşina olduğumuz birisi: Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın. Akın’ı yukarıdaki fragmanda baş karakter Sam Porter Bridges’ın tarafındaki kukla olarak görebilirsiniz.

Coşku verici: Gizemli Kojima oyunu

Sony canlı yayını Kojima’nın kendisinin bulunmuş olduğu “sürpriz” bir duyuruyla sonlandırdı. Fakat Kojima ekranlara Death Stranding’le ilgili konuşmak için çıkmadı. Bunu yerine kendisi, PlayStation’a hususi geliştirdiği, tamamen yeni bir “gizlilik tabanlı aksiyon oyunu” hakkında konuştu. Oyunun bir adı yada fragmanı hemen hemen yok. Sadece söylenen bakılırsa “beyazperde ve oyun dünyası” içinde kesintisiz bir geçiş olacağı, meşhur oyunculardan oluşan bir ekibe haiz olacağı yönünde bilgiler var.

Doğal ki “gizlilik tabanlı aksiyon oyunu” dediğimizde, Kojima’nın unutulmaz serisi Metal Gear Solid akla geliyor.

Etkileyemedi: Silent Hill 2 remake

Son olarak 2001 yılında yapılmış meşhur korku klasiği Silent Hill 2‘nin tekrardan yapımından anlatmak istiyoruz. Oyunun dağıtımcısı olan Konami’nin de seriye son 15 senedir oldukça bir şey katamamış olması, hayranlar tarafınca bu tekrardan yapım hakkında büyük umutlar beslemesine niçin olmuştu.

Sadece State of Play etkinliğinde gösterilen ve yukardan izleyebileceğiniz fragman, bu beklentileri karşılamak yerine kafalarda oldukça daha çok sual işareti oluşmasına niçin oldu. Fragmanda oyun, aksiyon dolu bir üçüncü kişi nişancı oyununa benziyor. Oysa orijinal Silent Hill 2‘yi oynayanlar bilir; oyun tamamen ürkütücü, ruh hastalığı ve rahatsız etme hakkında ruhsal bir bulgu durumunda.

Kim bilir bu tekrardan yapımın bizlere göstereceği oldukça daha çok şey vardır fakat fragmanda bunlar yoktur, kimbilir.


Alex Perry’nin makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )