Optimum, Hilltown ve Piazza şeklinde zincir AVM markalarının yatırımcısı ve işletmecisi olarak Türkiye’nin 7 şehrinde etkinlik gösteren Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka arzı için Ak Yatırım ve Deniz Yatırım’ın ortaklık liderliğinde 17, 18 ve 19 Nisan’da talep toplanacak.

Rönesans Holding‘in ticari gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketi Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (Rönesans Gayrimenkul Yatırım, RGY), kendi yönettiği 16 ayrı yatırımla Türkiye’nin en büyük ticari gayrimenkul yatırım grubu olmayı sürdürüyor. Ortalama 740 bin metrekarelik brüt kiralanabilir alana haiz şirket (ortalama 640 bin metrekaresi AVM ve ortalama 100 bin metrekaresi ofis); halka arz kapsamında nominal kıymeti 33.357.450 TL olan paylarını halka arz edecek. Ak Yatırım ve Deniz Yatırım liderliğindeki ortaklık tarafınca hisse başına 135 liradan halka arz edilecek toplam 33.357.450 TL nominal kıymetli payların yüzde 80’i yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si ise yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Toplam 4,5 milyar TL büyüklüğündeki halka arzın gerçekleşmesi ile Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın halka açıklık oranı yüzde 10,08 olacak.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem görmesiyle beraber halka arz büyüklüğünün yüzde 25’ine karşılık gelen ve Rönesans Tüm ortaklık tarafınca sağlanacak kaynak ile fiyat istikrarı işlemleri yapılacak. Bu kapsamda 30 gün süreyle, Deniz Yatırım aracılığı ile toplam 1,1 milyar TL tutarındaki kaynak kullanımda olacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AVM YATIRIMCISIYIZ

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Canbaş, Türkiye’nin hem tane hem de brüt kiralanabilir alan bazında en büyük AVM yatırımcısı ve işletmecisi olduklarını söylemiş oldu. Rönesans Tüm ortaklık’in yüksek mühendislik ve mimari gücünden aldıkları destekle istikrarlı bir gelişme sergilediklerini ifade eden Canbaş, sözlerini şöyleki sürdürdü: “31 Aralık 2023 zamanı itibarıyla 85,5 milyar TL (ortalama 2,6 milyar Euro) değerinde 16 varlıktan oluşan bir gayrimenkul portföyüne sahibiz. Kuvvetli ortaklık yapımızla internasyonal bilinirliğimiz ve kaynak yaratma kabiliyetimiz oldukça yüksek. Türkiye’nin malum AVM markalarına haiz bir yapı olarak, halka arzla beraber tüm bu projelerin yatırımcısı olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın da bilinirliğinin ve tanınırlığının pekiştirilmesini hedefliyoruz. Ek olarak rekabet gücümüzü daha da artırırken, finansal yapımızı güçlendirmeyi ve gelişme hedeflerimize bir adım daha yaklaşmayı planlıyoruz.”

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın portföyünde bulunan 12 AVM’nin yanı sıra İstanbul Maltepe Park AVM ve Ofis’in derhal yanında bulunan arsada yeni bir proje geliştirdiklerini belirten Özgür Canbaş, Aralık 2023’te alınan ruhsata paralel olarak inşaat çalışmalarına başladıklarını söylemiş oldu. Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın portföyünde Ataşehir ve Ümraniye’de iki arsa ve Antalya’da Beachtown Projesi bulunduğunu da ifade eden Canbaş, “Antalya ve Ümraniye için de proje çalışmalarına başladık. Portföyümüzü genişletmek için yeni fırsatlarla da ilgileniyoruz” dedi.

TÜM PAYDAŞLARIMIZ İÇİN EN YÜKSEK DEĞERİ YARATMAYI HEDEFLİYORUZ

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın arz sonrası halka açıklık oranını yüzde 10,08 olacağına dikkat çeken Canbaş, şöyleki konuştu: “Ilk olarak belirtmeliyim ki biz bir GYO değiliz. Bu yüzden halka açıklık oranımız da GYO’lara nazaran oldukca daha düşük. AVM ve ofis ağırlıklı kira geliri getiren varlıkları portföyünde bulunduran yatırımcı ve işletmeci bir şirketiz. Kira kontratlarımız baz kira ve ciro kira olmak suretiyle 2 ana unsurdan oluşuyor. Baz kira ile enflasyona karşı koruma sağlarken, ciro kira üstünden yaratılan artı kıymet ile gerçek getiri elde ediyoruz. Konut ağırlıklı bir şirket olmadığımız için de yüksek seyreden konut kredisi faizlerinden etkilenmiyoruz. Kiracı seçimlerinde hedef kitle ve konsepti dikkate alıyoruz. Internasyonal zincir markalara ağırlık veriyoruz. Bu da ticari gayrimenkullerimizi sürdürülebilir bir halde yönetmemize olanak tanıyor.”

2023’te 100 MİLYON ZİYARETÇİYE ULAŞTIK

Bulunmuş olduğu birçok ilde şehrin tane bazında en büyük yada tek AVM’si olarak hizmet veren RGY’nin, 2023 senesinde senelik ortalama 100 milyon ziyaretçi sayısına ve yüzde 97,3 doluluk oranına haiz bulunduğunu ifade eden Özgür Canbaş, istikrarlı bir halde kira gelirlerini artırdıklarını belirterek, şunları söylemiş oldu: “2022 yılı itibariyle hem sektör tekrardan ivme kazanmıştır hem de enflasyona karşı koruma elde eden baz kira gelirleri ve artı kıymet yaratan ciro kira gelirlerinin etkisiyle, yatırım amaçlı gayrimenkullerden elde edilmiş düzeltilmiş kira gelirleri (iş ortaklıklarının Şirket’in oranı oranında elde ettikleri kira gelirleri dahil), 2023 senesinde, 2021 yılına oranla enflasyona ek olarak yüzde 51 artış göstererek 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Düzeltilmiş FAVÖK ise 2021 yılındaki seviyesine nazaran, enflasyona ek olarak yüzde 42’lik artışla 2023 senesinde 3,7 milyar TL seviyesine terfi etti. Bu durum, RGY’nin yüksek enflasyon döneminde bile gelirlerini ve maliyetlerini sıkı takip ettiğini ve gerektiği yerde süratli aksiyon aldığını gösteriyor. RGY’nin kuvvetli operasyonel ve finansal performansı ile 31 Aralık 2021 itibarıyla 37,3 milyar TL olan düzeltilmiş net banka borçluluğu da yüzde 42’lik azalışla 31 Aralık 2023 itibarıyla 21,8 milyar TL seviyesine geriledi. RGY’nin başarıya ulaşmış iş stratejileri ve operasyonel verimliliği, gelirimizin artmasını ve özkaynaklarımızın yükselmesini de sağlamış oldu. 31 Aralık 2021’de 22,9 milyar TL olan özkaynaklarımız, 31 Aralık 2023’te 55,7 milyar TL’ye terfi etti.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın sürdürülebilir ve çevreye duyarlı, kârlı, fark yaratan, toplumsal, tecim ve iş hayatına katkıda bulunan, internasyonal standartlarda ticari gayrimenkul projeleri geliştirerek, tüm paydaşları için en yüksek kıymeti yaratmayı hedeflediğini belirten Özgür Canbaş, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Türkiye ve Hollanda başta olmak suretiyle Avrupa, Orta Asya ve Afrika’ya yayılan geniş bir coğrafyada 30 değişik ülkede inşaat, gayrimenkul, sıhhat, enerji ve petrokimya alanlarında etkinlik gösteren Rönesans Tüm ortaklık’in sürdürülebilirlik hedefleri tüm iştiraklerini de kapsıyor. Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak aynı hedefler doğrultusunda hareket ediyoruz. Mimari tasarımın başlangıcından geliştirme ve operasyona alma süreçleri de dahil olmak suretiyle sürdürülebilir kalkınma ilkesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AVM’lerimizde de sürdürülebilir geleceğe katkı sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Karbon azaltım çalışmalarımız neticesinde ortak alan tüketimlerinden kaynaklı emisyonlar 2022 senesinde, 2017’ye nazaran yüzde 40 azaltıldı. AVM portföyümüzdeki brüt kiralanabilir alanın yüzde 90’ı BREEAM’den ‘Outstanding’, LEED’den ‘Platinum’ yada ‘Gold’ sertifikalarından minimum birini almış durumda. BREEAM tarafınca tüm varlıklar için ‘Outstanding’ sertifikası kazanmak “küresel anlamda ender bir başarı” olarak değerlendiriliyor. Ek olarak alışveriş merkezlerimizin yeşil elektrik ihtiyacını sağlamak suretiyle grup şirketlerimizden Rönesans Enerji iş birliğinde lisansız rüzgâr enerjisi yatırımı yapmayı planlıyoruz.”

Rönesans Gayrimenkul’ün çatı şirketi Rönesans Tüm ortaklık, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR sıralamasında Avrupa’da 9’uncu sırada yer alırken, Türk şirketleri içinde liderliğini koruyor. Internasyonal deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücüyle bir araya getiren Rönesans Grubu; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile beraber Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere yapmış olduğu 8 milyar Euro’nun üstündeki yatırım ile dikkat çekiyor.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )