Balık 

Kaliteli bir protein deposu olmasının yanı sıra ihtiva ettiği omega 3 yağ asitleri yardımıyla sıhhatli bir cilt için ne olursa olsun tertipli tüketilmesi gerekiyor. Protein içinde ne olduğu sebebiyle cilde esneklik veren kolajen yapımını destekliyor, kırışıklıkların azalmasına yardım ediyor ve güneşin zararı dokunan etkilerine karşı koruyor. Omega 3 içinde ne olduğu cildin kalınlaşması, yumuşaması ve esnemesi için mühim bir kaynak. Eksikliği ciltte kuruluğa niçin olabiliyor. Sıhhatli bir cilt için mevsim balıklarını haftada 2-3 kez ızgara, fırında yada buğulama yöntemlerini kullanarak pişirin ve tüketin.

Domates

Kuvvetli bir antioksidan olan domates kalp hastalığı riskini azaltan ve kolesterol seviyesini düzenleyen etkileriyle öne çıksa da, cilt sağlığı için de eğer olmazsa olmaz sebzelerden biri. Beslenme ve Rejim Uzmanı Melike Şeyma Deniz domatesin, beta karoten içinde ne olduğu yardımıyla güneşin negatif etkilerinden koruduğunu ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyici tesir gösterdiğini belirterek, “Kahvaltı, öğlen yada akşam öğünlerinde yemeğinizin yanında domatesli bir salata yada ara öğün olarak bir kase domates salatası tüketebilirsiniz” diyor.

Yumurta

Kaliteli protein deposu olması ve biotin içinde ne olduğu yardımıyla sıhhatli bir cilt için tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdalardan biri de, yumurta. Saç dökülmelerini önleyici, tırnakları güçlendirici etkiye haiz olan ve sıhhatli bir cilt için eğer olmazsa olmaz sayılan biotini yumurta yiyerek alabilirsiniz. Herhangi bir sıhhat probleminiz yoksa her gün 1 tam yumurta tüketebilirsiniz.

Avokado 

Kaliteli yağ içinde ne olduğu yüksek olan avokado sofralarımızda sık kullanmaya başladığımız gıdalardan biri. Beslenme ve Rejim Uzmanı Melike Şeyma Deniz A, C, E vitaminlerinden varlıklı olması, antioksidan içermesi yardımıyla cilt sağlığı için mühim olan avokadonun cilde parlaklık ve ışıltı verdiğine işaret ederek, “Avokado ek olarak güneşin zararı dokunan olabilecek etkilerine karşı da koruyucu işlev gösteriyor” diyor. Sadece varlıklı yağ içinde ne olduğu sebebiyle günlük tüketiminizin 1/2 orta boy avokadoyu geçmemesine dikkat edin.

Ay çekirdeği

Sıhhatli bir cildin devamlılığında anahtar role haiz olan E vitamininin mükemmel bir deposu olan ay çekirdeği UV ışınlarının deride niçin olduğu oksidatif ziyanı azaltmaya destek oluyor ve cildinizin daha genç görünmesine katkı sağlıyor. Ay çekirdeği limitinizi 1 silme avuç olarak belirlemeyi ihmal etmeyin.

Ceviz 

Bellek güçlendirici, diyabet hastaları için kan şekerini dengeleyici ve kalp koruyucu özelliklere haiz olan ceviz, ihtiva ettiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri yardımıyla cildinizin de elastik yapısını koruyarak daha sıhhatli olmasına yardım ediyor. Cevizi sabah kahvaltınızda yada ara öğünlerinizde tüketebileceğiniz şeklinde salatalarınıza da ilave edebilirsiniz. Günde 2-3 tam ceviz rahatça tüketebilirsiniz.

Brokoli

Çinko, A vitamini, C vitamini şeklinde cilt sağlığı için mühim mineraller içeren brokoli, bununla beraber muhteviyatında lutein bulundurması yardımıyla cildin kurumasına ve kırışmasına niçin olabilecek oksidatif hasarı önlemeye destek oluyor. Brokoliyi zeytinyağlı yapabileceğiniz şeklinde salatalarınıza da ilave edebilirsiniz.

Kefir

Bağışıklık güçlendirici ve bağırsakları düzenleyici etkileriyle öne çıkan kefir, bununla beraber antioksidan aktivite gösteren bileşenler içermesi yardımıyla cildi oksidatif strese karşı koruyor. Bu, hücrelerin yaşlanmasını geciktirmesi anlamına geliyor. Her gün 1 su bardağı kefir tüketebilirsiniz.

Bu 3 kurala dikkat! 

Ne olursa olsun meyve ve sebze tüketin

Meyve-sebze grubu güzel bir cilt için de oldukca mühim. Meyve ve sebze tüketerek cildinize hem su hem vitamin ile mineral hem de antioksidan almış olmuş olursunuz. Ihmal etmeyin; meyve ve sebzeleri çeşitlendirmek, aldığınız vitaminlerin, minerallerin ve antioksidanların da çeşitlenmesini sağlıyor.

Bolca su için 

Vücut fonksiyonlarının sorunsuz devam edebilmesi için su içmek temel kaide. Sayısız faydası olan su cildin temizlenmesini ve toksik maddelerden arınmasını sağlıyor. Fizyolojik aktivite, hava durumu şeklinde faktörlerden etkilense de günlük su tüketimini averaj 2-2.5 litre olarak düşünebilirsiniz.

Şekerden kaçının 

Vücuda hiçbir faydası olmayan şeker ve şekerli yiyecekleri olabildiğince azaltın. Bu sebeple vücuda fazla alınan şeker proteinlerin yapısını değiştirerek cildin sıkılığını elde eden elastin ve kolajenin bozulmasına niçin oluyor. Bu mesele da ciltte kırışıkların artmasına yol açıyor