Samsung, giyilebilir cihazlar ekosistemine yakında bir akıllı yüzük ekleyecek.

Şirket, Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde cihazın resmi duyurusundan ilkin, bir grup gazeteciye samimi bir ortamda ürünü sergiledi, hatta yüzüğü tecrübe etme şansı bile bulduk. İpucu vereyim: Tam bekleyeceğiniz benzer biçimde.

Yüzük resmen duyurulmadı ve piyasaya çıkmaya hazır değil, bu yüzden de Samsung özellikleriyle ilgili data paylaşamıyor. Sadece yüzüğün erken sürümleri denememiz için getirilmişti ve altın, platin ile siyah renklerin yanı sıra parmak boyunuza gore 13 değişik ölçüsü de vardı.

Dışarıdan düzgüsel, yalnız birazcık daha kalınca bir yüzüğe benziyor. İçeride ise ne işe yaradığını hakikaten anlamanızı sağlayacak sensörler içeriyor. Muhtemelen piyasaya çıkacak sürümde bu sensörler daha da gizlenecektir. Yüzük parmağımızdayken fotoğraf çekmemize izin verilmediği için gösteremiyorum sadece parmağıma uyacak boyutu kolayca buldum ve kesinlikle uzun süre hastalık duymadan takabileceğim bir ürün bulunduğunu söyleyebilirim.

Samsung Galaxy Ring’in ana özelliklerinden biri uyku takip edeni
Credit: Samsung

Peki bu yüzük ne yapıyor? Samsung’un Başkan Yardımcısı ve Dijital Sıhhat Ekibi’nin başındaki isim olan Dr. Hon Temiz, yüzüğün rahat ve kullanışlı bir şey isteyen ve Samsung’un sensörlerinden ve sıhhat ekosisteminden yararlanmak isteyen kullanıcılar için bulunduğunu söylüyor. Bu doğal olarak ki yüzüğün akıllı saat yerine kullanılabileceği anlamına gelmiyor, bunun yerine her ikisi birbirini tamamlayacak, sadece şimdilik bunun iyi mi olacağını bilemiyoruz.

Basitçe, Galaxy Ring’in haiz olacağı özelliklerden bazılarını biliyoruz. İlki uykunuzu takip edip, çözümleme etmek, diğeri ise kalp sağlığınızı kovuşturmak. Bu veriler ile yüzük (ya da aslına bakarsak onun bağlandığı telefon) size “zindelik skorunuzu” söyleyecek, ki bu da gün içinde ne kadar üretken olabileceğinizi yansıtacak. Hanımlarda doğurganlık takip edeni yapması da ihtimaller içinde.

Samsung, Ring’in yalnız Samsung kullanıcıları değil, tüm Android kullanıcılarınca benimsenmesini umuyor
Credit: Samsung

Daha oldukca erken olduğundan, pilin ne kadar dayanacağını bilemiyoruz (Temiz, birkaç günden fazla pil ömrü bekleyebileceğimiz söylüyor sadece detaya girmiyor). Galaxy Ring’in ne süre satışa çıkacağı ve fiyatı da belirsiz.

Odadaki fil ise, doğal ki Apple’ın da bir akıllı yüzük üstünde çalmış olduğu iddiaları. Şimdilik resmi bir izahat yok, sadece görünen o ki 2024 senesinde teknoloji devleri bu kez “parmaklarınızdan yer kapmak için” muharebeye girecek!


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )