[ad_1]

Büyük Fransız yazar ’nun 1862 yıllında yazdığı geniş kitlelere ulaşmış olan kitap özeti ile sizlerleyiz.  Victor Hugo 1802’de dünyaya gözlerini açar. Babası o zamanlar Napolyon ordusun da generallik görevi yapmaktadır. Bu yüzden çok fazla yer gezme ve görme fırsatı olmuştur. Eğitim ve öğretim hayatına İspanya da başladı fakat İspanyolların aristokrat kesimi tarafından hoş karşılanmadığı için ilkokul yıllarında birçok sorun yaşadı. Araştırmacılar Victor Hugo’nun Aristokrasi bir yandan nefret edip, bir yandan sevmesini bu sebebe bağlı olduğunu savunmuştur. Bu kadar bilgiden sonra Victor Hugo’nun en başarılı kitaplarından olan sefiller kitap özeti bölümüne geçelim.

 

Sefiller Kitap Özeti

Hayatta çok kötü bir şekilde başlayan Jan Valjan yoksul bir köylüdür. En sonunda eniştesini kaybetmesiyle ablasının ve çocuklarının ihtiyaçları da tamamen onun eline kalır. Çok büyük bir sefalet kapıdadır. Günler yoksullukla geçerken Jan ablası ve çocukları için fırından ekmek çalmaya karar verir fakat çok geçmeden jandarmalar tarafından yakalanır. Hapishaneden kaçma girişimlerinde bulunsa da nafile bir türlü kaçamaz en son girişiminde cezası 19 yılla çıkarılır.

Hapishaneden 1815 yıllında çıktığında Jan Güney Fransa da yer alan D kasabına gider. Kürek mahkumu olduğunu öğrenen kasabalılar onun kasabalarında yaşamasını istemez. En sonunda kasabanın iyi kalpli piskoposu onu yanına alır fakat Jan bu iyi kalpli piskoposun yardım severliğine karşılık onun yemek takımını çalmakla karşılık verir. Çaldıktan sonra kaçan Jan kısa bir süre içinde yerel polis tarafından yakalanıp piskoposun yanına getirilir. Piskopos yemek takımını Jan’ın çalmadığını yemek takımını ona hediye ettiğini söyler. Jan bu duruma çok şaşırır ve derinden etkilenir o günden sonra piskoposun güvenine layık olmak için elinden geleni yapacağına, erdemli ve dürüst bir hayat süreceğine dair söz verir.

Yıllar geçer ve hayatını yoluna giren Jan, Kuzey Fransa da mücevherat üreticisi olmuştur. Kasaba halkı tarafından sevilmiş ve onların güvenini kazanmıştır. Tüm bunların sonucunda belediye başkanı seçilmiştir kısaca her şey yolundadır fakat Kasabanın müfettişi ondan şüphelenmektedir. Lakin şüpheleri yersiz çıkmıştır.

Sefiller Kitabının Ana Fikri

Eğer insanlara sürekli olarak suçlar ve kötü davranırsanız o insan bir suçlaya dönüşür artık hiçbir ceza onu suçlu psikolojisinden kurtarmaz fakat insanlara iyi davranır ve onların yaptığı kötülüklere karşı iyi dille uyarırsanız. İyi biri olmasını sağlayabilirsiniz. İnsanların iyi ya da kötü olması toplumun bir sonucudur.

Karakterler ve Olayların Değerlendirmesi

Romanın Kahramanı: Jan Valjean Öncelikli olarak zor bir hayatının sonucun da kötü bir insana dönüşüp, iyiyle tanışmasının ardından iyiliğe yönelen temiz biri.

Javert: Görevine aşkla bağlı, kimsenin parayla satın alamayacağı polis memuru.

FANTİNE: Özünde iyi biri insan olmasına rağmen yaşadıkları sonucunda kötü yola düşen yardımcı karakter.

Marius Pontmercy:  Kendisini babasının yolundan ilerlemeye adayan yardımcı karakterlerden birisi.

[ad_2]

Source link

(Toplam: 50, Bugün: 1 )