PARA BORSA/ İDİL TARAKLI Bundan önceki hafta Borsa İstanbul Fitch’ten gelen not artırımı sonucu sonrasında yukarı yönlü bir eğilimle başlamıştı. Sadece BIST-100 endeksi 9.400 direncini aşamayınca tekrardan yönünü aşağı çevirmişti. Borsa İstanbul geçen haftaya da kırılgan başladı.

Hafta ortasında ise bankacılık endeksinin güçlü desteğini arkasına alarak teknik açıdan mühim bir nokta olan 8.900 puanın üstüne çıkmayı başaran BIST-100 endeksi, yukarı yönlü eğilimini devam ettirdi.

Bilhassa de TCMB’nin geçen hafta piyasa beklentisinin önünde 500 baz puan faiz artırarak; enflasyonu denetim altına alma mevzusunda son aşama emin bir duruş sergilemesi yükselişi destekledi. TCMB’nin güçlü faiz artışı sonrası finansal istikrardan en pozitif etkilenecek sektörlerin başlangıcında bankalar geldiği için sektör hisselerinde kuvvetli kıymet kazanımları yaşandı.

Uzmanlar gelişmelere paralel teknik açıdan kazanılan ivme doğrultusunda yukarıda 9.000 puana doğru bir hareket alanı oluştuğunu düşünüyor. Daha yukarıda ise endeksin önceki iki denemesinde de aşamadığı 9.400 puanı takip edeceğimizi belirtiyor. Analistler, teknik açıdan endeksin aslına bakarsak en kuvvetli mücadelesinin de bu düzey ile olacağını sadece endeks açısından son günlerde itici bir güç olarak çalışan bankacılık endeksinin geçen hafta yüzde 12 civarında kıymet kazanmasının ise kar satışı ihtimalini ön plana çıkarmasından kaygı ediyor.

Uzmanlar, yaklaşan mahalli seçimler öncesinde yatırımcıların belirsizlikleri göz önünde bulundurarak pozisyonlarını azaltmayı tercih etme öngörüsünün de endeksin karşı karşıya olduğu risklerden biri bulunduğunu hatırlatıyor.

Genel olarak ise analistler teknik açıdan bakıldığında bilhassa 9.000 puanın üstündeki seviyelerin iyimserliği destekleyeceğini düşünüyor.

Öte taraftan TCMB’nin haricinde geçen hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Mart ayı toplantısında piyasa beklentilerine paralel faizi durağan(durgun) bıraktı.

Ek olarak Fed haricinde geçen hafta İngiltere (BoE) ve Japonya (BoJ) merkez bankalarının toplantıları da yakından takip edildi. BoE de beklentilere paralel siyaset faizinde değişim yapmayarak yüzde 5.25 seviyesini korudu. Japonya Merkez Bankası ise 2007’den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırdı.

Uzmanlar majör Merkez Bankaları’nın politikaları ile orta ve uzun solukta denge arayışında olan borsada uygun seviyelerde portföylere dahil edilmek suretiyle 24 hissenin takip edilebileceğini söylüyor.

“BORSADA ALIMLAR HIZLANABİLİR”

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Başak Kamber; bu hafta (25 Mart haftası) Merkez Bankası sonucu sonrasında iktisat yönetiminden gelebilecek ihtimaller içinde açıklamalar ve seçime yönelik fiyatlamaların, borsada trendi belirlemede etkili olabileceğini söylüyor.

Endekste orta ve uzun solukta, içinde bulunduğumuz devrin yatırımcılar açısından fırsat yaratabileceğini düşünen Kamber; bu kapsamda not artırımlarının devam etmesi ve bununla beraber yabancı fon akışı ile senenin ikinci yarısında enflasyonun düşüş trendine girme ihtimaline yönelik beklentilerin borsada alımları hızlandırabileceğini belirtiyor.

“HER YÖNÜYLE ŞAHİN BİR KARAR METNİ OKUDUK”

TCMB’nin geçen hafta piyasa beklentisinin önünde 500 baz puan faiz artırdığını da hatırlatan Kamber; bununla beraber operasyonel çerçevede değişikliğe gidildiğini ve faiz koridorunun genişletildiğini belirtiyor. Likidite sıkılaştırılması açısından bu tarafın etken olarak kullanılabileceğini de kaydederek şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Koridor, daha ilkin 2011-2012 yıllarında kullanılmıştı. Bu dövizde oluşabilecek bir volatil hareket için de önemliydi. Her yönüyle şahin bir karar metni okuduk. Biriken endişeleri gidermek ve artan spekülasyonları önlemek için ileti dolu kuvvetli bir faiz sonucu alındığını söylemek mümkün. Hem 500 baz puanlık faiz artırımı yapılmış oldu, hem bu +/-300 baz puanlık bant içine alındı, hem de lüzumlu olması halinde para politikası duruşu sıkılaşacaktır ifadesi korundu.

Gene aynı şekilde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılacağı ifade edildi. Daha ilkin Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizi 1.5 puanla yüzde 46.5; borç alma faizi ise yüzde 43.5’ti. Şimdi hem faiz yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltildi, hem de borç alma borç verme koridoru genişliği arttı. Bu anlamda Merkez Bankası elini rahatlatmış görünüyor. Merkez Bankası son bir senedir piyasanın önünde hareket etme ye itina gösteriyordu. Son aldığımız aylık enflasyon dinamiklerinde yaşanmış olan bozulmayla faiz sonucu vermesi yine piyasanın önüne geçmesini ve ne kadar emin bulunduğunu göstermesi açısından mühim bir ileti oldu. Özetle, Merkez Bankası enflasyonda canlı kalmaya devam eden riskleri gördüğünü, bunun önüne geçmek için önden gidebileceğini göstermiş oldu.”

Kamber; önümüzdeki dönemde faiz artırımı ile beraber TL likiditeyi sıkılaştıracak ve mevduat faizlerinde yukarı yönlü hareket yaratabilecek hamlelerin borsada kar realizasyonlarını artırabileceğini belirterek; orta ve uzun solukta iktisat politikasının istikrarlı bir halde yönetilmesi ve bunun sonucunda CDS primlerinde oluşabilecek geri çekilmenin ise yabancı yatırımcılar açısından fırsat yaratabileceğini öngörüyor.

“2007’DEN BERİ İLK KEZ FAİZ ORANLARINI ARTIRDI”

Öte taraftan geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası (Fed)’nın Mart ayı toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizi durağan(durgun) bıraktığını da hatırlatan Kamber; Fed Başkanı Jerome Powell’in açıklamalarının peşinden altının ons fiyatının 2222 dolara kadar çıktığına dikkat çekti.

Fed haricinde geçen hafta İngiltere (BoE) ve Japonya (BoJ) merkez bankalarının toplantılarını da takip ettiğimizi belirten Kamber; “BoE’de beklentilere paralel olarak siyaset faizinde değişim yapmayarak yüzde 5.25 seviyesini korudu. Japonya Merkez Bankası ise 2007’den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırdı” dedi.

Kamber; TCMB, BoE ve BoJ’un faiz politikalarının önümüzdeki dönemde Borsa İstanbul’a ve piyasalara yansımasına yönelik ise şu değerlendirmeyi yapmış oldu: “Piyasalarda gözler tüm dünyada açıklanan faiz kararlarındaydı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentisinin önünde 500 baz puan faiz artırdı. Bununla beraber operasyonel çerçevede değişikliğe gidildi ve faiz koridoru genişletildi. Likidite sıkılaştırılması açısından bu taraf etken olarak kullanılabilir. Borsa endeksi TCMB’nin sürpriz faiz artırım sonucu ile yükseliş eğilimini bankacılık endeksi öncülüğünde hızlandırdı. Hacim son günlerin en güçlü görünümünü bizlere sundu.”

“SEÇİM BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALKACAK”

Mahalli seçimlerin tesirinin ise genel seçimlerden daha ılımlı olmasını bekleyen Kamber; böylece piyasada seçim belirsizliğinin ortadan kalkacağına dikkat çekiyor. Sadece sıkılaştırma adımlarının ölçüsünün gündemde olmaya devam edebileceğini dile getirerek şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Bilhassa piyasadan fazla likidite çekmek için sterilizasyon araçlarının kullanılmaya devam edilmesini umuyorum. Dolayısıyla TL likiditeyi sıkılaştıracak ve mevduat faizlerinde yukarı yönlü hareket yaratabilecek hamleler borsada bazen dalgalanmalara niçin olabilir. Sadece orta ve uzun solukta iktisat politikasının istikrarlı bir halde yönetilmesi ve bunun sonucunda CDS primlerinde oluşabilecek geri çekilme, yabancı yatırımcılar açısından fırsat yaratabilir.”

Kamber; tüm bu gündem maddeleri kapsamında orta ve uzun solukta denge arayışında olan borsada uygun seviyelerde portföylere dahil edilmek suretiyle Ülker Bisküvi, TAV Havalimanları Tüm ortaklık, Alarko Tüm ortaklık, THY, Coca Cola İçecek, Astor Enerji, Turkcell, Tüpraş, Doğuş Otomotiv, Akçansa, Anadolu Efes, Aselsan, Doğan Tüm ortaklık, Desa Deri, Sabancı Tüm ortaklık, Koç Tüm ortaklık, Ford Otosan, Borusan Boru Endüstri, Tofaş Oto Fabrikaları, Say Yenilenebilir Enerji, Bursa Çimento, Önder Factoring ve Mavi Giyim hisselerinin takip edilebileceğini söylüyor.

“AYDEM ENERJİ’Yİ MODEL PORTFÖYÜMÜZE EKLİYORUZ”

Yatırım Finansman araştırma departmanı yetkilileri ise Aydem Eneriji’yi model portföyüne eklediğini deklare etti. Aydem Enerji’yi; YEKDEM mekanizması kapsamında dövize bağlı gelirler, kapasite artışları ve hidrolojideki toparlanma yardımıyla kuvvetli hacim büyümesi, yerli ve internasyonal benzerleri içinde cazip değerlemesi sebebiyle beğendiğini belirtti. Yatırım Finansman araştırma departmanı yetkilileri şirket hisselerinde yüzde 57 yükseliş potansiyeli ile hedef fiyatını da 45.0 TL olarak öngördüğünü açıkladı.

4Ç23 sonuçlarının peşinden, firmanın üstün dereceli seviyedeki 2A24 üretim rakamlarını takip ettiklerini ve elektrik üretimi tarafında yukarı yönlü risk gördüklerini de kaydeden Yatırım Finansman araştırma departmanı yetkilileri, hisseye yönelik şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Türkiye’deki hidroelektrik santrallerin senelik üretimi, daha kuvvetli yağışlar yardımıyla geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 134 arttı. Aydem Enerji’nin 2023 senesinde 2.3milyon MWh olan toplam üretiminin 2024 senesinde 3.4 milyon MWh’e yükselmesini ve risklerin yukarı yönlü olmasını bekliyoruz. Ek olarak, Aydem Enerji’nin 2027 eurobondunun geçen senenin Mayıs ayından bu yana dolar bazında yüzde 21 yükseldiğini ve bunun da iyileşen risk profilini yansıttığını not ediyoruz. 2024 tahminlerimize nazaran hisse 4.9 FD/FAVÖK çarpanından işlem görüyor ve bu da internasyonal benzerlerine nazaran yüzde 60 iskontoya işaret ediyor. Enflasyon muhasebesinin uygulanmasıyla Aydem Enerji’nin vergi öncesi karı da pozitife döndü. (9A23’teki -2.6 milyar TL zarardan 2023’te +1.9 milyar TL vergi öncesi kar) Firmanın net kar performansının da 2024 senesinde iyileşebileceğini düşünüyoruz.”

Model portföyün yılbaşından bugüne yüzde 25.5, BIST-100 Endeksi’nin ise aynı dönemde yüzde19.5 getiri sağladığını da hatırlatan Yatırım Finansman araştırma departmanı yetkilileri, bu kapsamda Reysaş GMYO’yu ise model portföyden çıkardığını deklare etti. Eylül 2023’te dahil edilmesinden bu yana model portföyde +%29 nominal ve +%17 rölatif performans elde eden performansının peşinden Reysaş GMYO’da kar realizasyonu gerçekleştirdiğini belirtti.

Başak KAMBER/ İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı

“Alarko Tüm ortaklık’in yatırım vizyonunu kıymetli buluyoruz”

ALARKO HOLDİNG: Alarko Tüm ortaklık ziraat sektöründeki yatırım teması ile ilgili olarak şirket satın almalarına devam ediyor. Holdingin gerçekleşen kar ile beraber elde etmiş olduğu nakit pozisyonunun, düşük çarpanlarda bulunmasını ve uzun dönemde yatırım vizyonunu kıymetli buluyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 21 yükseliş potansiyeli ile 150 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ÜLKER BİSKÜVİ: Enflasyonist ortamı ve fiyatlarda yükselişlerin perakende sektöründe daha süratli ve kolay yansıtılabilmesi açısından mühim buluyoruz. Ülker özelinde verimlilik artışı, kuvvetli pazar oranı ve döviz açık pozisyonundaki azalmanın devam etmesi 2024 senesinde karlılığı destekleyebilir. Şirket hisselerinde yüzde 42 yükseliş potansiyeli ile 147 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG: Hem yurt içi hem yurtdışı operasyonlarında yolcu ve tayyare trafiğinde güçlenme devam ediyor. TAV Havalimanları Almatı havalimanı etkisiyle ve artan kur ile beraber kuvvetli görünümünü koruyor. Dolayısıyla yatırım planlarını ve Almatı hikâyesini beğenmeye devam ediyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 54 yükseliş potansiyeli ile 249 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TAV Havalimanları Medine’de yeni terminal yatırımına başlamış olacak

TAV Havalimanları, geçen yıl 9.4 milyon yolcuya hizmet veren Medine Havalimanı’nda terminal kapasitesini çoğaltmak suretiyle 275 milyon dolarlık bir yatırım meydana getirecek. Yatırımın üç yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen törene Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Salih bin-Nasır el-Casır, Sivil Havacılık Otoritesi (GACA) Başkanı Abdülaziz el-Duailej, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, Murahhas Yönetim Kurulu Üyesi Franck Mereyde, Medine Havalimanı Genel Müdürü Sofiene Abdessalem ile ulaştırma ve sivil havacılık yetkilileri katıldı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “Mukaddes Topraklar’ın giriş kapısı Medine Havalimanı’nın bizim için ayrı bir önemi bulunuyor. Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Havalimanı’nı ortağımızla beraber 12 senedir başarıyla işletiyoruz. Hac ve umre ibadetini gerçekleştirmek suretiyle gelen yurttaşlarımızı Medine’de karşılamaktan mutluluk duyuyoruz. Üç yıl içinde tamamlamayı planladığımız bu yatırımla, yolcularımıza en iyi gezi deneyimini sunmak için ciddi bir kapasite artışı yaratacağız” dedi.

TAV Havalimanları ile Al-Rajhi Tüm ortaklık’in oluşturduğu konsorsiyumun Medine Havalimanı’nı Mayıs 2041’e kadar işletme hakkı bulunuyor.

Pandemi kaynaklı gezi yasaklarının kalkmasının peşinden Medine Havalimanı, 2023’te tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak, 9.4 milyon yolcuya hizmet verdi. Havalimanının yolcu trafiği önceki yıla nazaran yüzde 49, pandemi öncesine nazaran de yüzde 12 artış kaydetti.

Toplam 275 milyon dolarlık yatırım kapsamında 40 bin metrekarelik yeni bir iç hatlar terminali inşa edilecek. Mevcud terminal de kapasitesi artırılarak yalnız dış hatlara hizmet verecek. Bağlantı yolları, otopark yapımı benzer biçimde işleri de kapsayan yatırımla havalimanının kapasitesi ortalama 18 milyon yolcuya ulaşacak.

Medine’de Haziran 2012’de operasyona başlamış olan TAV Havalimanları, yeni yolcu terminalini Nisan 2015’te hizmete açtı. Yeni terminal binası Ortadoğu ve Şimal Afrika bölgesinde Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikası alan ilk bina oldu.

Fitch 8 Türk şirketinin notunu yükseltti

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu B+ seviyesine yükseltmesinin peşinden, 8 Türk firmanın de döviz cinsel kredi notlarını yükseltti.

Buna nazaran Fitch; Arçelik, Türk Hava Yolları, Emlak Konut GYO, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Türk Telekom, Turkcell, Şişecam ve Ülker’in notu yükseltildi.

Mavi, yeni gelişme stratejisini deklare etti

Mavi Giyim’in, enflasyon muhasebesine nazaran düzenlenmiş 1 Şubat 2023-31 Ocak 2024 sürecini kapsayan yılsonu finansal sonuçlarına nazaran, konsolide gelirleri bundan önceki yıla nazaran yüzde 25 (enflasyon düzeltmesi öncesi %91) artışla 26 milyar 293 milyon TL’ye, net karı ise 1 milyar 757 milyon TL’ye ulaştı. Yılı 4 milyar 959 milyon TL FAVÖK ile tamamlayan firmanın FAVÖK marjı yüzde 18.9 oldu. Net nakit pozisyonunu da 3 milyar 662 milyon TL’ye taşıdı.

2023 senesinde konsolide gelirlerini enflasyon muhasebesine nazaran yüzde 25, TMS 29 düzeltmeleri öncesi verilerine nazaran yüzde 91 oranında artışla 26 milyar 293 milyon TL’ye yükselten Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, firmanın geçmiş dönem performansıyla ilgili, “Müşterimiz, çalışanımız, iş ortaklarımız ve Türkiye ile beraber büyüyoruz. İçinden geçtiğimiz krizlerden de, pandemiden de, temeli insan, yönetimi ve finansı sağlam bir şirket olarak hep güçlenerek çıktık. Krediye, finansmana ulaşmanın sıkıntılı olduğu günümüzde, kendi öz kaynaklarımızla geleceğe güvenle bakabiliyoruz. Devamlı genç kalmış olarak, her devrin dinamizmini yaşatarak sürdürülebilir kârlı büyümeyi sağladık ve daha da oldukca gelişme potansiyelimiz var” dedi.

“Hedefimiz milyar dolarlık bir şirket olma yolunda Mavi’nin gelişme potansiyellerini açığa çıkarmak ve dünyaca meşhur moda markaları ile beraber şampiyonlar liginde yer almak” ifadesini kullanan Yavuz, Mavi NEXT stratejisinin temelini, “Mükemmellik tutkumuz, gelişme odaklılığımız, sürdürülebilir kültür ve ekosistemimiz” şeklinde özetledi. Perakende başta olmak suretiyle online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacaklarını, Şimal ABD ve Almanya öncelikli olmak suretiyle globalde yeni hedeflerini hayata geçireceklerini deklare etti.

Gelirlerinin yüzde 68’ini perakendeden elde eden Mavi’nin yatırım planları içinde bu alanda büyümenin de bulunduğunu kaydeden Yavuz, “Geçtiğimiz yıl perakendede toplam 175 bin metrekareye ulaştık. Perakende bizim en kuvvetli kasımız. Türkiye’de hazır giyim perakendesinin büyümeye devam edeceğini düşünüyor, yatırım kararlarımızı buna nazaran şekillendiriyoruz. 15 yeni mağaza açacak ve mevcut mağazalarımızın 10 tanesini büyüteceğiz. Yeni mağaza konsepti ve deneyimlere yatırım yapacağız.” dedi.

Yavuz, toplam ürün kategorilerinde yüzde 86 mahalli tedarik oranına haiz olan Mavi’nin jean’lerin yüzde 100 Türk üreticilerden temin edildiğini de sözlerine ekledi.

Akenerji’nin net karı 5 milyar TL

Karbon salımı düşük kaynaklardan kabul edilen naturel gazın yanı sıra hidroelektrik, rüzgar ve güneş benzer biçimde yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten toplam 9 santralle, 1.224 MW’lık kurulu güce haiz olan Akenerji, 2023 senesinde 23.7 milyar TL satış geliri, 2.8 milyar TL FAVÖK ve 5 milyar TL net kar deklare etti.

Akkök Tüm ortaklık şirketlerinden Akenerji’nin toplam elektrik üretiminde 2022’ye nazaran yüzde 7.6’lık artış kaydetmesi ve Avrupa pazarındaki elektrik ticaretinden elde etmiş olduğu gelirler dikkat çekti.

Senelik finansal sonuçlarının operasyonel verimliliğin ve finansal sürdürülebilirliğin en mühim göstergesi bulunduğunu belirten Akenerji Genel Müdürü Serhan Gençer, “Operasyonel anlamda önceliğimiz tüm santrallerin piyasa şartlarına nazaran en verimli şekilde işletilmesidir. Akenerji’nin borçluluğunu azaltarak yeni yatırımlar için hareket alanını daha da genişletmeye odaklandık. Devletimizde enflasyonla savaşım kapsamında parasal sıkılaşmaya yönelik politikaların izlendiği bir dönemde operasyonel kar ve nakit akışı yaratabilme kabiliyetimizi koruduk, vadesinden ilkin kredi geri ödemesi yaparak dolar bazlı borçluluk durumumuzu son yılların en düşük seviyesine çektik” dedi.

Gençer, geleceğe yönelik ise şu mesajları verdi: “Ülkemizin yenilenebilir enerjiye yönelik yatırım hamlesini benimseyen bir rotada ilerliyoruz. Gelişme stratejimizi ve yatırım planlarımızı internasyonal enerji otoritelerinin öngörüleri ve Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafınca hazırlanan, 2035 vizyonunu da içeren ‘Ulusal Enerji Planı’ ile uyumlu bir halde biçimlendiriyoruz. Proje geliştirme ve yatırım hazırlık çalışmalarımızın devam etmiş olduğu Kemah Hidroelektrik Santrali (HES) projemiz önceliklerimiz içinde yer ediniyor. Erzincan’da yer edinen ve Türkiye’nin pompaj depolama kabiliyetine haiz en mühim ve en büyük HES’lerinden kabul edilen bu proje tamamlandığında, 198 MW’lık kurulu gücüyle yılda averaj 560 GWh elektrik üreterek Türkiye’nin yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim kapasitesine mühim bir katkı sağlayacak.”

Yapım yönetimi ve işletme bakım hizmetlerini üstlendikleri Konya Biyokütle Enerji Santrali’ni 2023 senesinde tamamlayarak işletmeye aldıklarını da belirten Gençer, “Hibrit tesisler ile ilgili gösterilen mevzuat çerçevesinde, Konya Biyokütle Santrali için aldığımız 8.1 MW GES destek kaynak kapasitesinin 3.2 MW kapasiteye haiz birinci fazının montajını tamamladık; 4.9 MW kapasiteye haiz ikinci fazın montaj işlemlerine de başladık. Bu yıl içinde bu hibrit tesisi de devreye almayı planlıyoruz” dedi.

“Bu yıl gelirlerimize katkı sağlamasını beklediğimiz bir öteki yatırımımız ise Ağustos 2023’te kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Hollanda merkezli Aken Europe B.V. isminde şirketimiz olacak” diyen Gençer, “Aken Europe yardımıyla Avrupa elektrik ticareti pazarındaki rekabet gücümüzü artırarak tecim gelirimizi daha da yükseltmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı onaylandı

Ana para Piyasası Kurulu (SPK), IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin halka arz başvurusunun onaylandığını duyurdu.

Buna nazaran IC Enterra’nın halka arzında firmanın ortaklarından IC İçtaş İnşaat Endüstri ve Tecim AŞ’nin haiz olduğu 142 milyon 579 bin 394 TL nominal kıymetli B grubu payların satışı gerçekleştirilecek.

Halka arzda 1 TL nominal kıymetli paylar 10.00 TL durağan(durgun) fiyat üstünden satışa sunulacak, ek hisse satışı ise yapılmayacak.

IC Enterra halka arz süreciyle beraber, 1 milyar 618 milyon 13 bin 677 TL’lik sermayesini bedelli olarak 226 milyon 986 bin 323 TL yükseltip 1 milyar 845 milyon TL’ye çıkaracak.

Portföyünde toplam 9 hidroelektrik santrali bulunan, 388 MW kurulu gücü ile 2023 senesinde 1 milyar 200 milyon kWh düzeyinde elektrik üreten IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı, Ak Yatırım Menkul Değerler, İş Yatırım Menkul Değerler ile Ziraat Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleştirilecek.

Birim hisse fiyatı 10.00 TL olarak belirlenen IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin halka arz büyüklüğünün ortalama 3.7 milyar TL, halka açıklık oranının ise yüzde 20.03 olacağı öngörülüyor.

Trabzon, Erzincan, Tokat, Mersin, Giresun’da elektrik üretimine devam eden 9 HES ile coğrafi çeşitlilik avantajına haiz olan IC Enterra Yenilenebilir Enerji, kaynak çeşitliliği ve portföy büyüklüğü için yeni yatırımlar planlıyor. Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine işaret eden IC Enterra Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Taşkın Kızılok, “Paris Anlaşması ve Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon hedefleri doğrultusunda elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının almış olduğu hisse giderek artıyor. Ikimiz de enerji sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübemizle ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapıyor, suyun, güneşin, rüzgârın gücü ile enerji üretirken dünyayı korumayı amaçlıyoruz. Şirketimiz için mevcut gelir deposu olan HES’lerin yanı sıra yenilenebilir enerji portföyümüzü güneş, rüzgar santralleri ve enerji depolama yatırımları ile büyütmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde, yatırımı devam eden 136 MWm kapasiteli Erzin-2 YEKA GES ile izin süreçleri devam eden 61 MWm Bağıştaş hibrit GES projelerimize odaklanmış durumdayız. Gene mühim yenilenebilir enerji kaynaklarından olan depolamalı RES ve GES ön lisans çalışmalarımız da devam etmektedir. IC Enterra Yenilenebilir Enerji olarak Türkiye’de ve dünyada enerji dönüşümüne katkı sağlamaya, tecrübemizi ülke sınırları dışına da taşımaya hazırız. Halka arz ile yatırımcılarımızı sürdürülebilir bir büyümeye ve geleceğe ortak olmaya çağrı ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

BORSA ŞİRKETLERİNDE NELER OLDU?

ANADOLU EFES: Anadolu Efes 4Ç23’te TMS29 öncesi piyasa beklentilerinin altında 233 milyon TL zarar deklare etti, piyasa beklentisi 146 milyon TL net kar açıklaması şeklindeydi.TMS29 öncesi satışlar ve FAVÖK ise piyasa beklentilerine paralel olarak gerçekleşti. Enflasyon muhasebesi sonrası rakamlarla, şirket 2023 yılını 27 milyar TL parasal kazancın kuvvetli etkisiyle 22 milyar TL net kar ile tamamladı (%44 y/y). FAVÖK performansı 2023 yılı 12 aylık sonuçlarda 27 milyar TL oldu ve FAVÖK marjı yüzde 16.9 olarak kaydedildi (9 aylık enflasyon muhasebesi öncesi FAVÖK marjı yüzde 21.8 seviyesindeydi). Şirket ek olarak 2023 karından hisse başına brüt 2.35 TL temettü ödeme sonucu aldı. Temettü verimi yüzde 1.5 seviyesinde olup, ödemenin 28 Mayıs tarihinde yapılması planlanıyor.

ASELSAN: Aselsan, Müdafa Bakanlığı ile 556.5 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 55’ine karşılık geliyor.

BÜLBÜLOĞLU VİNÇ: Bülbüloğlu Vinç, Avrupa’da bir şirket ile 2.2 milyon euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 7.7’sine karşılık geliyor.

GERSAN ELEKTRİK: Gersan Elektrik, Atlas Yapıyol ile 1600 konutluk inşaatın işleri için 1 milyar TL tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 124’üne karşılık geliyor. Gersan Elektrik, E365 Şirketi ile de G – Charge Elektrikli Vasıta Şarj Üniteleri Kurulumu ve işletilmesine yönelik yatırım sonucu alındığını bildirdi. Söz mevzusu yatırımın senelik ciroya katkısının 75 milyon TL olması planlanıyor.

MAKİM MAKİNE: Makim Makine sermayesinin 56 milyon TL’den yüzde 100 oranında bedelsiz olarak 56 milyon TL artışla 112 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin meydana getirilen müracaat SPK tarafınca onaylandı.

MEGA METAL: Mega Metal, yurtdışındaki bir müşterisi ile 2024 yılı sonuna kadar ortalama 10 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 2.7’sine karşılık geliyor.

VAKIF FİNANSAL KİRALAMA: Vakıf Finansal Kiralama sermayesinin 1 milyar TL’den yüzde 100 oranında bedelli olarak 1 milyar TL artışla 2 milyar TL’ye yükseltilmesine ilişkin meydana getirilen müracaat SPK tarafınca onaylandı.

AZTEK TEKNOLOJİ: Aztek Teknoloji, hisse başına brüt toplam 2.50 TL temettü ödeme sonucu aldı.

BORUSAN YATIRIM: Borusan Yatırım, 30 Nisan’da hisse başına brüt 46.20 TL temettü ödeme sonucu aldı.

GALATA WIND ENERJİ: Galata Wınd Enerji, 29 Ağustos’ta hisse başına brüt toplam 0.23 TL temettü ödeme sonucu aldı.

KORDSA: Kordsa 4Ç23’te 82 milyon TL’lik konsensüs tahmininin üstünde 180 milyon TL (senelik -%3 düşüşle) net kar deklare etti. Net satışlar 4Ç23’te senelik bazda yüzde 1 artarak 4.7 milyar TL’ye terfi etti. 2023 senesinde firmanın satış gelirleri, bundan önceki yılki 1.15 milyar dolara kıyasla yüzde 13.1 oranında azalarak 1 milyar dolarına geriledi. Öte taraftan, kompozit segmenti gelirleri yüzde 54 artışla 201 milyon dolara ulaşırken, Microtex Composites Srl’nin gelir katkısı 42 milyon dolar olarak gerçekleşti. FAVÖK 4Ç23’te piyasa beklentisi olan 568 milyon TL’ye kıyasla senelik bazda yüzde 23 artarak 388 milyon TL’ye terfi etti. FAVÖK senelik bazda yüzde 38.2 daralarak 2022 yılındaki 135 milyon dolar seviyesinden 2023 senesinde 83 milyon dolar seviyesine geriledi. FAVÖK marjı senelik bazda 1.5 puan artarak yüzde 8.2 oldu.

OTOKAR: Otokar, Romanya’da 4×4 zırhlı vasıta ihalesine teklif verdi.

ARD GRUP: Ard Grup, bağlı ortaklığı vesilesiyle CCN Teknik ve Makine işleri ile 8.64 milyon TL tutarında 2 yıl süreli sözleşme imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının ortalama yüzde 15’ine karşılık geliyor.Öte taraftan ARD Grup bağlı ortaklığı Signum Teknoloji ile Turkcell Dijital İş Servisleri içinde 3 senelik KDV hariç 21.5 milyon TL tutarında sözleşme imzalandığını deklare etti. Meblağ, firmanın 2023 9A kazancının yüzde 4.4’üne karşılık geliyor.

EUROPOWER ENERJİ: Europower Enerji, Uludağ Elektrik tarafınca oluşturulan ihalede 2.92 milyon dolar ile en uygun teklifin verildiğini bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 3’üne karşılık geliyor.

EGE GÜBRE: Ege Gübre, hisse başına brüt 1.2 TL temettü ödeme sonucu aldı.

EREĞLİ DEMİR ÇELİK: Ereğli Demir ve Çelik, hisse başına brüt 0.5 TL temettü ödeme sonucu aldı.

İSKENDERUN DEMİR ÇELİK: İskederun Demir ve Çelik, hisse başına brüt 0.5 TL temettü ödeme sonucu aldı.

KOÇ HOLDİNG: Koç Tüm ortaklık, 24 Nisan’da hisse başına brüt 8.00 TL temettü ödeme sonucu aldı.

MAVİ GİYİM: Mavi Giyim, ana para artırımı neticesinde, güncel hali ile 6 Mayıs’ta ödemeyi organize ettiği temettü tutarını brüt 2.13 TL olarak belirledi.

ŞEKER YATIRIM: Şeker Yatırım, 27 Mart’ta hisse başına brüt 0.15 TL temettü ödeme sonucu aldı.

MLP SAĞLIK: MLP Sıhhat 4Ç23’de enflasyon muhasebesi öncesi piyasa beklentilerinin üstünde 1.2 milyar TL net kar deklare etti. (piyasa beklentisi: 897 milyon TL net kar) Açıklanan net kar rakamı 4Ç22ye nazaran yüzde 100 yukarıda ve 3Ç23 rakamının yüzde 69 üstünde. Firmanın satış gelirleri 4Ç23’de senelik bazda yüzde 109 artarak 6.2 milyar TL oldu. FAVÖK rakamı ise 4Ç23’de 4Ç22 ne nazaran yüzde 172 artışla 1.9 milyar TL olarak gerçekleşirken (piyasa beklentisi: 1.5 milyar TL) çeyreksel bazda ise yüzde 56 yükseliş gösterdi. 4Ç23’de firmanın FAVÖK marjı 4Ç22’ye nazaran 7.2 puan artış göstererek yüzde 31.4 oldu. Öteki taraftan, firmanın net borcu 3.2 milyar TL olarak gerçekleşirken, net borç/FAVÖK çarpanı ise 0.6 oldu.

FORD OTOSAN: Ford Otosan’in yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Ford Otosan Netherlands BV bünyesinde olan Ford Otosan Romania’nın 435 milyon euro tutarında sendikasyon kredisi için sözleşme imzalandığı bildirildi.

BORLEASE OTOMOTİV: Borlease Otomotiv bir müşterisi ile uzun dönem vasıta kiralama sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Şirket söz mevzusu iş için 168 tane 119.5 milyon TL tutarında yatırım yapıldığını bildirdi. Söz mevzusu iş sözleşmesinin 2024 yılı cirosuna 29.5 milyon TL tutarında katkı yapması planlanıyor.

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG: Global Yatırım Tüm ortaklık’in dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports’un Şubat 2024 süreci yolcu istatistiklerine nazaran firmanın işlettiği limanları ziyaret eden vapur sayısı geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 30 artarken, yolcu sayısı ise aynı dönemde yüzde 38’lik artış gerçekleştirmiş oldu.

NETAŞ: Netaş Telekomünikasyon, Türk Telekom ile 2.12 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının ortalama yüzde 1.5’ine karşılık geliyor.

ODINE SOLUTİONS: Odine Solutions payları 21 Mart itibariyle 30.0 TL fiyattan Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı.

ÇELEBİ HAVA SERVİSİ: Çelebi Hava Servisi, 24 Nisan’da hisse başına brüt 63.0 TL temettü ödeme sonucu aldı. Temettü verimi yüzde 4.4.

GELECEK VARLIK YÖNETİMİ: Gelecek Varlık Yönetimi, 30 Nisan’da hisse başına brüt 0.92 TL temettü ödeme sonucu aldı. Öte taraftan Gelecek Varlık Yönetimi, İş Bankası tarafınca oluşturulan ihalede 401.4 milyon TL ana para büyüklüğünde iki bireysel portföy için en yüksek teklifin verildiğini bildirdi.

İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER: İş Yatırım Menkul Değerler, 29 Mayıs’ta hisse başına brüt 1.07 TL temettü ödeme sonucu aldı.

MİGROS: Migros, 27 Mayıs’ta hisse başına brüt 6.90 TL temettü ödeme sonucu aldı.

AGESA HAYAT VE EMEKLİLİK: Agesa Yaşam ve Emeklilik’in Ocak-Şubat süreci prim üretimi geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 129 artışla 2.13 milyar TL’ye terfi etti.

ALVES KABLO: Alves Kablo, yurtiçinde bir şirket ile bayilik sözleşmesi imzalandığını bildirdi. İlk olarak da 101 milyon TL + KDV ve 80 milyon TL + KDV tutarında sipariş sözleşmesi imzalandığı açıklandı. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 12.6’sına karşılık geliyor. Alves Kablo, yurtiçi yerleşik bir şirket ile de 1.23 milyon dolar + KDV tutarında iş sözleşmesi imzalandığını deklare etti. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 2.3’üne karşılık geliyor.

SENKRON SİBER GÜVENLİK: Senkron Siber Güvenlik sermayesinin 7.85 milyon TL’den yüzde 500 oranında bedelli olarak 39.25 milyon TL artışla 47.1 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

YEO TEKNOLOJİ: Yeo Teknoloji, İskenderun Enerji Üretim ile 9.9 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 12.8’ine karşılık geliyor.

BEYAZ FİLO: Beyaz Filo, hisse başına brüt 0.22 TL temettü ödeme sonucu aldı.

ULUSAL FACTORİNG: Ulusal Faktoring, 18 Nisan’da hisse başına brüt 0.56 TL temettü ödeme sonucu aldı.