[ad_1]

– İstanbul, Türkiye

Son yıllarda turbo beslemeli motorların sayısı ciddi şekilde arttı. Hatta şu sıralar ürün gamında aşırı beslemeye sahip olmayan model sunan otomobil üreticilerinin sayısı ciddi şekilde azalmış durumda. Geniş tork bantları ve bu sayede düşük devirlerde sundukları canlılıkla dikkat çeken bu ünitelerin bir diğer avantajı da modifikasyona uygun olmaları.

Bu da ilgini çekebilir:

Durum böyle olunca biz de konuyu yakından incelemek amacıyla Motor1 Türkiye ofisinden bir aracı güçlendirmek için kolları sıvadık. Elimizde bulunan 2016 model Skoda Rapid, 1.2 litre hacimli motoruyla ismi kadar hızlı olmasa da güzel bir başlangıç aracıydı. Otomobilin motor performansı ölçümleri için Pilot Garage’ın dinamometreleri kullanılırken yazılım da EcuFast tarafından sağlandı.

Bütün işlemler sonucunda elimize geçen sonuçlar şaşırtıcıydı. Bu arada güçlendirme işlemi sırasında sadece modifikasyonla kalmadık ve hem EcuFast hem de Pilot Garage’dan konu ile ilgili merak edilen birçok sorunun cevabını aldık. Güçlendirme işleminin ardından Rapid’de meydana gelen ilginç bir değişikliğiyse aracı çalıştırmamızla birlikte fark ettik. Umarız vidomuz sizler için de bizler için olduğu gibi hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim sağlar. İyi seyirler.

[ad_2]