[ad_1]

Sonuçları “Environmental Science & Technology” dergisinde yayımlanan  araştırmada, Vancouver ve Toronto’da, Kuzey Amerika’nın en işlek otobanı 401  dahil otoyol yakınlarındaki araç emisyonları ölçüldü.

Toronto Üniversitesi Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik Fakültesinden  Profesör Greg Evans liderliğinde iki yıl süresince yapılan araştırmada, otoyol  çevresindeki emisyon seviyelerinin geçen araç sayısından çok yolları kullanan  büyük kamyon sayısıyla bağlantılı olduğu tespit edildi.

Araştırmada, şehir içinde kamyon taşımacılığında kullanılan bir yol  yakınında emisyon seviyeleri 401 çevresindekine yakın çıkarken, bu yolda araç  trafiğinin, 401’dekinin onda birinden az olduğuna dikkati çekildi.

Yine 401’de özel araç trafiğinin hala yoğun, ancak kamyon sayısının az  olduğu hafta sonlarında emisyonlarda önemli düşüş gözlendi.

Kanadalıların yüzde 30’u, büyük bir otoyolun 500 metre civarında  ikamet ediyor.

Araştırmaya, Kanada Çevre ve İklim Değişikliği kurumu, Ontario Çevre,  Doğal Kaynakları Koruma ve Parklar Bakanlığı ile Metro Vancouver ilçe yönetiminin  destek verdiği belirtildi.

 [ad_2]

Source link

(Toplam: 16, Bugün: 1 )