Porsche 959, 1980’li yılların sonuna doğru üretilen, dört tekerlekten çeker spor bir otomobil modeli olarak öne çıkıyor. 1986 Paris Dakar Rallisi’nde birinci olan otomobil Grup B Ralli Otomobili olduğundan toplamda 294 tane üretildi.

Çift turbolu motora haiz olan 959, Dünya’nın En Süratli Yasal spor otomobili olarak 317 km/s hıza ulaşabiliyordu. Dört tekerlekten çekişli olması yardımıyla Porsche’nin öteki modellerine nazaran daha iyi bir yol tutuş performansı sergileyen otomobil teknolojik anlamda da dönemin ötesindeydi.

Arkadan motorlu Grup B için hazırlanan otomobil 1981 senesinde geliştirmeye başlandı. 2849 cc hacme haiz olan 6 silindirli çift turbolu motor 450 beygir güç ve 500 Nm tork üretiyor.

Amerikan otomobil dergisi Car and Driver’ın haberine nazaran günümüzde örneklerine azca rastlanan 959’un güncel fiyatı milyon dolarla ölçülüyor. Habere mevzu olan kazalı 959 ise bu haliyle 450 bin ile 550 bin dolar içinde satılacak benzer biçimde… Otomobilin ön tarafınca hasar almış olması, motora ve yürüyen aksama olan etkinin azalacağı yönünde. Sadece nadir görülen bu otomobil modelinin hasarlı olan parçalarının nereden bulunacağı ise bir sır.

Bu Porsche 959’un satışı ise açık arttırma usulüyle bu hafta sonu ABD’da gerçekleştirilecek! Satılacak olan otomobilin ilk satışının Japonya’ya gerçekleştiğini ve sonrasında yine ABD’ya getirilmiş olduğu için Amerikan versiyona çevrildiği belirtiliyor. Otomobilin kilometre sayacı ise 5885 km’yi gösteriyor.

(Toplam: 25, Bugün: 1 )