Bilim kurgunun hızla gerçek haline geldiği günümüzde NASA araştırmacısı Stern, ay madenciliğini, yeryüzü dışı enerji üretiminin ve uzay turizmin oldukça mühim bulunduğunu söylemiş oldu. Uzayda kolonileşme ilerledikçe, Stern, ay madenciliğinin gelişen ticari alan endüstrimizin ilk uygulamalarından biri olacağını belirtti.

Stern, “Platinum, Ay’da bizi bekliyor. Dünya’daki madenciliği bırakarak, güneş sisteminin bizlere sunmuş olduğu çok büyük kaynaklardan yararlanmalıyız. Bu çok büyük bir fırsat.” dedi.

Madencilik, yeni uzay endüstrisinin ilk ticari uygulamalarından biri olabilir, sadece kesinlikle tek değil.

Stern, “Önümüzdeki yıldan itibaren Blue Origin ve Virgin Galactic şeklinde firmalar alt yörüngesel uçuşlara başlamış olacak. 2020’lerin başlangıcında minimum günde bir kez uzay turizmini görmeyi umuyorum.” dedi.

Stern, yeni girişimlerle uzay yolculuğu maliyetlerini azaltarak, uzay endüstrisi için fırlatma rampalarının katlanarak artması icap ettiğini söylüyor. “Haftada ya günde bir değil, bir saatte bir fırlatmam isterim. Dünyanın dört bir tarafındaki gezi sürelerini 45 dakikaya düşürmeliyiz.” dedi.

Stern, Virgin Galactic, Blue Origin ve SpaceX şeklinde öncü uzay firmalarına rakip olacak yeni teknolojilerin de çıkabileceğini söylemiş oldu.

(Toplam: 13, Bugün: 1 )