[ad_1]

Doğrudan konuya giriyorum. Sony WH-1000XM3, paranın satın alabileceği en iyi gürültü önleyici kulaklıklardan biri. 2017’deki Sony WH-1000XM2 modeli zaten mükemmeldi ve ödül kazandı. Ancak üçüncü modelde de çok sayıda küçük ayarlamalar yapıldı. Hepsi de önemli yükselişe yol açan adımlar. Ben de Sony’nin WH-1000XM3 adlı modelini sizler için inceledim.

Kullanması son derece rahat

Sony WH-1000XM3, 1000XM2 ve 1000X’ten özellik bakımından açık ara farklı olsa da genel şekil ve görünüm olarak aynı. Orijinali, iyi görünen, zarif ancak ergonomik bir tasarıma sahipti. Yine de tek bakışta anlayabileceğiniz ince ayarlar var.

Siyah versiyon koyu rengiyle kafanızda şık dururken, 1000XM2’deki ‘Champagne Gold’ şimdi ‘Platinum Silver’ oldu. Sony markası ve gürültü önleyici (NC) mikrofonların etrafındaki süsleme ise renkli. Siyah versiyonda bronz, gümüş versiyonda ise pirinç vurgular var.

Profil olarak da daha ince aslında. Kafa bandı daha keskin kıvrılıyor ve kafaya daha yakın oturuyor. Bu, Sony’nin ‘Mickey Mouse etkisi’ dediği şeyi azaltıyor. Kafa ile kafa bandı arasındaki boşluğun size tuhaf gelmesinden bahsediyorum.

Sony WH-1000XM3 öncekilerden daha rahat ve uzun süre kafanızda kalıyor. İki saatlik uçuşa sonrası, onları kafamdan çıkarma gereği duymadım. Bir noktada onları giyerken uyuya kaldım.

Bu gelişmiş konfor, yastık ve ağırlık için de geçerli. Kulaklarınız için alan daha geniş ve derin. Kulaklıkların çevresel veya ‘kulak üstü’ durumunu  tartışmaya gerek yok.

Kulaklıkların ağırlığı 275g’dan 255g’a düştü. 20g’lik düşüş çok fazla görünmeyebilir, ancak hem eski hem de yeni sürümleri tutarsanız fark dikkat çekici. Birkaç saat verdiğinizde boynunuz size teşekkür edecek. Bu, Sony’yi B&W PX’ten (335g) daha uzak ve Bose Quiet Comfort 35 II’ye (234g) çok daha yakın hale getiriyor.

Şasi plastik kalmış. Bazıları B&W PX’in naylonunu veya Sennheiser Momentum Wireless’ın derisini tercih edebilir. Ayrıca daha yumuşak ve sessiz menteşeleri var. Düğmeler (güç / eşleştirme ve NC) daha sağlam.

Sony WH-1000XM3 saç bandı ve kulak yastıkları üzerinde suni deriye sahip. Kulak kapaklarının arkasındaki dokulu plastik, lastik gibi bir yüzeye sahip daha pürüzsüz kapakla değiştirildi. Kullanıldığında daha az gürültü yaratacağı söyleniyor ki bunda haklı.

Dokulu kaplamanın, özellikle yüzeylerle etkileşimli olduğunu düşündüğünüzde hafif çizikler ve parmak izleri gösterme olasılığı daha düşük. Yine de, kulaklıklarınıza iyi davranın ve güzel kalacaklar. Bunları yaklaşık iki hafta kullandım. Hala gayet iyi görünüyorlar.    

Seyahat etmek için kulaklıkları çantaya atacaksanız, verilen kutuyu kullanmanızı öneririm. Bu da iyileştirildi. Dış kısım artık daha sert naylon kaplamaya sahip. İçinde kablolar için bir bölme de var.

En yeni özelliklerden bahsedelim

Sony WH-1000XM3, test ettiğim en özellikli kulaklıklardan biri. Yeni şeyler ve en önemli değişiklikle başlayacağım: geliştirilmiş NC ve ses performansı. İçinde, HD Gürültü Önleyici İşlemci QN1 olarak adlandırılan yeni bir yonga var. Bu eski yonga üzerindeki sinyal işleme performansının dört katı.

Gürültü önleyici kulaklıkların çoğu, araba motoru gibi düşük frekanslı seslerle mücadele etmek için sabit olarak üretilir. QN1 yongasıyla Sony WH-1000XM3’ün selefinden daha iyi performans göstermesi gerekiyor ki öyle.

QN1 yongası ayrıca ses performansından da yararlanıyor. 32 bit ses sinyali işlemesini gerçekleştirebiliyor. Çip üzerinde DAC ve analog amplifikatör var. Sony, bunun daha yüksek sinyal-gürültü oranına ve daha düşük bozulmaya yol açtığını söylüyor. LDAC ve aptX HD gibi daha yüksek kaliteli ses kodlayıcılarından en iyi şekilde yararlanmak daha iyi tabi.

Sony WH-1000XM3 de yeni bir şarj sistemine sahiptir. Gone eski USB USB şarj portu, yeni USB-C standardı ile değiştirilir. Bu iyi, çünkü en son Android akıllı telefonların evlat edinicileri, tek bir şarj kablosu ile çift görev alabilecek. Her ne kadar USB-C hoş bir eklenti olsa da, bu sadece şarj etmek için görünüyor – B&W PX’te müzik için kullanabileceğim bir yol bulamadım.

Sony WH-1000XM3 yeni şarj sistemiyle geliyor. Eski USB şarj portu, yeni USB-C standardı ile değiştirildi. Bu iyi, çünkü en son Android akıllı telefonlar da bu girişi kullandığından, tek bir şarj kablosuyla çift görev yapacaksınız. Her ne kadar USB-C hoş bir eklenti olsa da, bu sadece şarj etmek için.

Hızlı şarj özelliği de büyük ölçüde iyileştirildi. Yalnızca 10 dakikalık şarj size yaklaşık beş saatlik pil ömrü sağlıyor. Daireden tam şarj, dörtten üç saat sürer. Pil ömrü, kablosuz ve NC devredeyken 30 saatte kalıyor. Ses sinyali algılanmadığında pili korumak için tasarlanan otomatik kapanma özelliği artık ayarlanabiliyor.

Sol sürücünün arkasında hızlı Bluetooth eşleşmesi için NFC çipi bulunuyor. Kulaklıklarda Bluetooth 4.2 kullanılmaya devam ediyor. Sağ sürücüde dokunmaya duyarlı kontrol pedi var. Parça değiştirmek için parmağınızı sola ve sağa, ses seviyesini değiştirmek için yukarı ve aşağı kaydırabilir; oynatmak veya duraklatmak için iki kez hafifçe dokunabilirsiniz. Touch pad önceki nesillere göre daha duyarlı.

Ayrıca kafanızın şeklini analiz eden, gözlük kullanıp kullanmadığınızı veya büyük saçlarınız olup olmadığını tespit eden kullanışlı Personal NC Optimizer işlevi de var. Kulaklıklar, bir dizi test tonu çalarak ve kulaklarınızda neler olup bittiğini çözerek size gürültü engelleme sağlıyor.

Gürültü ve ses performansı

Sony WH-1000XM3’ün gürültü iptali gayet iyi çalışıyor. Kalabalık bir fuar alanında veya terminalde ortamdan izole olabilirsiniz.

Müzik konusuna gelirsek, analog amplifikatörün eklenmesi gayet iyi sonuçlar yaratmış. 1000XM2’nin büyük hayranıydım, ancak Sony WH-1000XM3 daha net. Beni etkileyen ilk şey, daha temiz ses çıkarmasıydı. Buena Vista Social Club’un şarkılarını dinlerken gerçek bir canlılık hissi var.

Kulaklıklar aptX HD standardını destekliyor. Yani aptX HD destekli cihazla kullanıldığında biraz daha iyi ses çıkarıyor. Dahası, LDAC kodeğini destekleyen cihazlarla eşleştirildiğinde daha da parlıyor.

İzole ve kalabalık ortamlarda birkaç telefon görüşmesi yaptım ve konuştuğum insanlar, biraz sessiz, ancak net bir ses çıkardıklarını söyledi. Kalabalık alanda, daha yüksek ses çıkarmak için avucunuzu ağzınızı örtecek şekilde kapamanız gerekiyor.

Sonuca bağlıyorum

Sony WH-1000XM3, paranın satın alabileceği en iyi kablosuz kulaklıklardan. Sony, geçen yılki 1000XM2 ile iyi bir iş çıkarmıştı, yeni modelle bunu devam ettiriyor. Gürültülü ortamlarda otururken sessizlik arayanlar için bu kulaklık son derece iyi.

Bose QuietComfort 35 II, harika bir gürültü önleme özelliği sunuyor; ancak Sony tarafından sunulan kadar güçlü değil ve sesi de neredeyse ilgi çekici gelmiyor. Bowers&Wilkins PX en üst seviyede daha fazla ayrıntı sunmanın yanı sıra üstün yapı kalitesi de sunuyor. Ancak NC becerileri Sony ile karşılaştırıldığında sönük kalıyor.

Sony WH-1000XM3 gürültü önleyici kulaklıklara yaklaşık 2400 TL’ye sahip olabilirsiniz.

ARTILARI

  • Şimdiye kadarki en iyi gürültü iptali 
  • Mükemmel ses kalitesi 
  • Hızlı şarj özelliği harika 
  • Rahat uyum 
  • Duyarlı Kontroller

EKSİLERİ

  • Tiz içinde ufak dokunuşlar daha fazla ayrıntı yaratabilir
     [ad_2]