PARA BORSA/ İDİL TARAKLI Borsa İstanbul, önceki hafta yakaladığı iyimserliği yeni haftaya başlarken de devam ettirdi. Yurtiçinde piyasalara yön verebilecek önemde bir gündem maddesi bulunmazken TCMB, önceki hafta gerçekleştirdiği ve siyaset faizini 250 baz puan artırımla yüzde 45 seviyesine çıkardığı PPK toplantısının özetlerini yayımladı.

FED ise geçen hafta senenin ilk FOMC toplantısında siyaset faizini yüzde 5.25-5.50 bandında tuttu. Böylece arka arkaya dördüncü görüşmede da faizler aynı seviyede kalmış oldu. FED Başkanı Powell ise yapmış olduğu açıklamada yıl içinde faiz indirimlerine başlanacağını sadece belirsizlikler göz önünde bulundurulduğunda geç adım atmak kadar erken adım atmanın da riskli olduğuna dikkat çekti.

Uzmanlar, böylece son haftalarda kendi iç dinamikleriyle hareket ederek yurtdışı piyasalardan pozitif ayrışan Borsa İstanbul’un FED toplantısının arkasından küresel piyasalardaki değişimlere daha çok duyarlılık gösterebileceğini düşünüyor.

Öte taraftan geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’da bilançolar açıklanmaya başladı. Bilinmiş olduğu benzer biçimde Ana para Piyasası Kurulu (SPK), finansal olmayan şirketlerin 2023 yılsonu finansal tablolarında enflasyon muhasebesi uygulamasına geçme zorunluluğu sebebiyle 2023 yılsonu finansal tablolarının açıklanma süresini 10 hafta uzatmıştı. Dolayısıyla bilanço sezonu da 20 Mayıs’a kadar uzadı. Analistler; şirketlerin temettü dağıtım programlarının da bundan etkilenebileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, PPK toplantısı, FED kararları ve bilanço beklentileri benzer biçimde trendi belirlemede belli başlı gündem maddeleri çerçevesinde Şubat ayında 24 hissenin ön plana çıkabileceğini belirterek uygun seviyelerde portföylere dahil edilmek suretiyle takip edilmesini öneriyor.

“SEÇİMLERE KADAR YÜKSELİŞ ILIMLI SEYREDER”

Bu hafta (5 Şubat haftası) başta ABD ve Avrupa olmak suretiyle birçok ülkeden PMI verilerini takip edeceğimizi belirten InvestAZ Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan, “Almanya’dan dış tecim verileri ile TÜFE’nin öne çıkmış olduğu haftada Çin’den Caixin hizmet PMI ve enflasyon izlenecek. Yurtiçinde ise Ocak ayı enflasyon verilerinin yanı sıra gömü nakit dengesi ile endüstri üretimi ön plana çıkıyor. Veri gündemine ek olarak şirketlerin dördüncü çeyrek finansalları da haftanın mühim başlıkları içinde yer ediniyor. Hafta içinde Tofaş Otomobil, Vakıf Bank, TSKB, Anadolu Yaşam ve Aksigorta benzer biçimde şirketlerin finansallarını izliyor olacağız” dedi.

Yıla alımlarla süregelen Borsa İstanbul’da hacim tarafında ki toparlanmanın, beklentileri pozitif etkilemeye devam ettiğini hatırlatarak; BIST-100 endeksinde yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini beklenmekle beraber, Mart ayındaki mahalli seçimlere kadar yükselişlerin ılımlı bir seyir göstereceğini düşünüyor. Haftalık bazda 8.500 üstünde kalındığı sürece 8.600 ve 8.740 seviyelerinin izlenebileceğini de kaydederek “Ihtimaller içinde aşağı yönlü hareketlerde 8.400 altında 8.250 ve 8.100 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Birazcık daha orta vadeli perspektiften bakarsak seçim sonrası sıkılaştırıcı politikaların devam etmesi ve enflasyonla mücadelede emin duruşun sürdürülmesi belirleyici olacaktır. Ortodoks politikaların sürdürülmesi, yabancı yatırımcıyı yurtiçine çekerken borsaya girişleri de hızlandırabilir. Bu şekilde bir durumda yıl ortasında 9.500 üstü seviyeler söz mevzusu olabilir’ diyor.

“NOT ARTIRIMLARI ÖNEMLİ”

Haziran 2023’te borsadaki yabancı payının yüzde 27 seviyelerine kadar gerileyerek zamanı dip seviyelerini gördüğünü de dile getiren Bircan, devam eden süreçte yeni iktisat yönetiminin ortodoks politikalara dönüşünün ve sıkılaştırıcı adımların yabancı yatırımcılar tarafında pozitif karşılık bulduğunu ve devamında yabancı payında bir toparlanma izlendiğinin altını çiziyor. Halihazırda borsada yabancı payının yüzde 37.3 seviyelerinde bulunduğunu kaydederek “Mahalli seçimler öncesinde yabancı yatırımcının davranışlarında ölçülü davrandığını görüyoruz. Dolayısıyla seçimler sonrasında sıkı para politikası duruşunun devam etmesi, senenin ikinci çeyreğinde yabancı yatırımcının girişlerini hızlandırabilir. Gene de yabancı yatırımcı payının pandemi öncesindeki yüzde 60-65 bandına dönmesi, internasyonal kredi derecelendirme müesseselerinin not artırımlarına bağlı olarak vakit alacaktır” yorumunu yapıyor.

“TL REEL DEĞERİNİ KORUMALI!..”

TCMB’nin faizleri yüzde 45 seviyesine çekmesini de hatırlatan Bircan, mevzuya yönelik şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Kasım ve Aralık toplantılarında TCMB dezenflasyonun tesisi için lüzumlu parasal sıkılık düzeyine mühim seviyede yaklaşıldığını ve parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılarak sıkılaştırma adımlarının en kısa zamanda tamamlanacağını öngördüğünü ifade etmişti. Akabinde TCMB, Ocak toplantısında piyasa beklentilerine paralel faizleri 250 baz puan artırarak yüzde 45 seviyesine çekerken, basın metninde dezenflasyonun tesisi için lüzumlu parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini belirtti. Dolayısıyla son üç görüşmede sürece dair açık şekilde yönlendirmesini icra eden bir merkez bankası gördük. Doğal bunun piyasalar üstündeki tesiri de daha evvelde fiyatlanmaya başladığından sınırı olan oldu. Öteki taraftan gelinen yüzde 45 siyaset faizi seviyesi yabancı yatırımcıyı borsaya çekmek için tek başına bir katalizör olamayacağını eklemek gerekiyor. Halihazırda yabancı yatırımcılar, uygulanan sıkılaştırıcı adımları pozitif karşılasalar da borsaya giriş mevzusunda davranışlarında ölçülü davranmaya devam ediyor. Yabancı yatırımcı, mahalli seçimler sonrasında, ortodoks politikalara devam edilip edilmeyeceğine bağlı olarak girişlerini hızlandırabilir. Sadece bu aşamada, TL’nin gerçek kıymetini koruması ve enflasyon tarafında, her ne kadar Temmuz ayına kadar yüksek seyrin devam etmesi beklense de en azından enflasyon beklentilerinde gerilemenin sürmesi mühim olacaktır.

“YABANCI YATIRIMCI BASKIYI AZALTABİLİR”

Aralık ayı ile beraber TCMB’nin net fonlamasının arttığını da kaydeden Bircan, devamında Aralık PPK metninde sterilizasyon adımlarına vurgu icra eden TCMB’nin bu tarihten sonrasında ihale yöntemiyle piyasadaki likiditeye müdahale ettiğini söylemiş oldu. Sadece halihazırda piyasada likidite fazlasının devam ettiğini de belirterek; buna bağlı olarak mevduat faizlerinde de kısa süreli geri çekilmeler gözlenebildiğini ifade ediyor. Bundan sonraki süreçte TCMB’nin piyasadaki likiditeyi denetim etmesine bağlı olarak mevduat faizlerinin şekilleneceğini kaydeden Bircan, “Burada mühim bir nokta ise mevcut durumdaki mevduat faizleri ile 12 ay sonrası beklenen enflasyonun gerçek pozitif faize işaret etmesi. Senenin ilk yarısı enflasyonda tekrardan yükseliş seyri umut ediliyor. Bu şekilde bir durumda TCMB’nin aynı sıkı duruşu sürdürmesi, dolayısıyla da piyasadaki likiditenin emilerek mevduat faizlerinde yükselişlerin sürmesi beklenebilir. Mevduat faizlerinin artmaya devam etmesi ise borsa için bir baskı unsuru olsa da makroekonomik dengelenme ve bununla beraber yabancı yatırımcının girişi bu baskıyı hafifletebilir” diyor.

“ENFLASYON MUHASEBESİ TAHMİN YAPMAYI ZORLAŞTIRDI”

Bircan, 2023 yılsonu finansallarını seyrettiğimiz bir dönemde olduğumuzu anımsatarak şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Bankalar için solo finansalların son açıklanma zamanı 29 Şubat iken konsolide banka finansalları için son tarih 11 Mart. Enflasyon muhasebesi sebebiyle endüstri şirketlerinde ise solo finansallar için son tarih 9 Mayıs ve konsolide finansallar için 20 Mayıs şeklinde. Sadece enflasyon muhasebesi bu çeyrek özelinde tahmin yapmayı zorlaştırdı. Dolayısıyla 2023 yılı son çeyreğine dair bilhassa enflasyon muhasebesine doğal olarak olan firmalar için bir öngörüde bulunmak zor ve sıhhatli olmayabilir. Öteki taraftan, enflasyon muhasebesinin haricinde tutulan bankalar tarafında, Güvence BBVA beklentilerin üstünde 29.3 milyar TL net dönem kârı deklare etti. 2023 yılı son çeyreğinde bankalar tarafında TÜFEX gelirleri ile net faiz gelirleri tarafında düşüş beklense de ücret ve komisyon gelirlerinin kuvvetli kalması ve kârlılığın devam etmesini bekliyoruz.”

“POWELL YAKINDAN TAKİP EDİLECEK”

Geçen hafta FED’in beklentilere paralel senenin ilk FOMC toplantısında siyaset faizini yüzde 5.25-5.50 bandında tuttuğunu da belirten Bircan; böylece arka arkaya dördüncü görüşmede faizlerin aynı seviyede kaldığının altını çiziyor. Değişim beklenmediği için piyasaların Merkez Bankası’nın gelecek dönemlere ilişkin vereceği sinyallere odaklandığını da kaydederek “Nitekim toplantı sonrasında piyasaya sürülen metinde en fazla dikkat çeken ifade enflasyonun yüzde 2’ye doğru hareket ettiğine daha çok itimat duyulana kadar faiz indirimine gitmenin uygun görülmediğinin belirtilmesiydi. Netice olarak veriler büyük bir sürpriz yapmazsa FED Mart’ta da faiz indirimine gitmez. Dolayısıyla bundan sonrası için Powell’ın çizdiği perspektif yakından takip edilecek. Powell, beklendiği benzer biçimde ilk faiz indirimi için en erken Mayıs ayını işaret etti. Beklentilere paralel gelen karar ve karar sonrası açıklamalar, ABD borsaları üstünde pozitif tesir oluşturdu.”

Bircan; PPK toplantısı, FED kararları ve bilanço beklentileri benzer biçimde trendi belirlemede belli başlı gündem maddeleri çerçevesinde Şubat ayında

AGESA Yaşam Emeklilik, Akbank, Aksigorta, Aksu Enerji, Anadolu Sigorta, Batı Çimento, Biotrend Çevre ve Enerji, Bizim Mağazaları, Doğanlar Mobilya, Güvence BBVA, İzmir Demir Çelik, Koç Tüm ortaklık, Kontrolmatik Teknoloji, Pasifik GYO, Pınar Su, Sabancı Tüm ortaklık, Sasa Polyester, TSKB, TAB Besin, Türkiye Sigorta, Vakıflar Bankası, Vestel Elektronik, Yapı Kredi ve Sıkıntılı Enerji hisselerinin ön plana çıkabileceğini belirterek uygun seviyelerde portföylere dahil edilmek suretiyle takip edilmesini öneriyor.

Mehmet Bilal BİRCAN / InvestAZ Araştırma ve Strateji Birim Müdürü

“Aksu Enerji’nin enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenmesini bekliyoruz”

AKSU ENERJİ: Aksu Enerji enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenmesini beklediğimiz firmalar içinde yer ediniyor. Firmanın ticari alacaklarının toplam aktiflere oranının yüzde 7.8 ve yığın devir hızının görece düşük seviyede olmasını pozitif değerlendiriyoruz. Duran, varlıklarının öz kaynaklarının 3.5 ve toplam yükümlülüklerinin ise öz kaynaklarının ortalama 3.0 katı olması Aksu Enerji’ye enflasyon muhasebesi yönünden pozitif tesir edebilecek göstergeler. Firmanın, yenilenebilir enerji sistemleri üstünde devam eden Ar-Ge faaliyetlerini de dikkate aldığımızda 12 aylık periyotta 18.95 TL hedef fiyat ile yüzde 36 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Önerimiz de ‘AL’ şeklindedir.

TAB GIDA: Geniş marka portföyü ile pazar lideri konumunda olan TAB Besin için mahalli tatlar tarafındaki operasyonları ve dijital hizmetlere verilen ağırlığı şirket için sürdürülebilir kârlılığı destekleyici unsurlar olarak görüyoruz. Dikey entegrasyon ile tedarik zincirindeki risklerini minimize eden TAB Besin’nın ek olarak değişik satın alan segmentlerine hitap edebilmesinin yalnız kârlılığı destekleyici olarak değil, hem de mali yapı için de mühim olduğu görüşündeyiz. Enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenmesini beklediğimiz TAB Besin için büyümeyi destekleyen pazar dinamikleri de dikkate alındığında 12 aylık dönemde yüzde 33 yükseliş potansiyeli 184.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz. Önerimiz de ‘AL’ şeklindedir.

VAKIFBANK: 2023 son çeyreğinde, bankalar içinde en yüksek net faiz gelirini açıklamasını beklediğimiz banka için swap maliyetlerindeki artışa bağlı olarak ‘trading’ ziyanı hesaplasak da net ücret ve komisyon gelirlerini senelik bazda yüzde 100’ün üstünde artıracağını tahmin ediyoruz. Bu çeyrekte özgür karşılık ayırmasını beklediğimiz Vakıfbank için 10.114 milyon TL net kâr açıklamasını bekliyoruz. 2024 senesinde kredi risk maliyetlerini 200 baz puanın altına çekmesini ve karlılığın ana bankacılık gelirleriyle desteklenmeye devam edileceğini düşünüyoruz. Vakıfbank için 12 aylık periyotta yüzde 34 yükseliş potansiyeli ile 19.30 TL hedef fiyat öngörüyoruz. Önerimiz de ‘AL’ şeklindedir.

ebebek 2023’te istikrarlı büyümesini sürdürdü

Anne-bebek ürünleri sektöründe etkinlik gösteren ebebek, 2023 senesinde da büyümesini sürdürerek, 23 yılda 65 ilde 235 mağaza sayısına ulaştığını deklare etti. E-ticaret sitesi ve mobil uygulaması üstünden Türkiye’nin 81 iline 7/24, fizyolojik mağazalarıyla da hizmet sunduğunu belirten şirket yetkilileri; doğum öncesinden başlayıp dört yaşa kadar uzanan süreçte anne ve bebeklerin tüm gereksinimlerini karşılayan ebebek’in fizyolojik mağazalarından 2023 senesinde 47 milyon 440 bin 630 kişinin alışveriş yaptığını söylemiş oldu. 2022 yılının 12 aylık döneminde 38 milyon 528 bin 662 kişinin ziyaret etmiş olduğu ebebek’in, 2023’te bu rakamı ortalama 9 milyon şahıs artırdığını da kaydederek “ebebek fizyolojik mağazalarıyla 2023 senesinde 47 milyon 440 bin 630 kişiye ulaşırken, online tarafta ise bu sayı 128 milyon 859 bin 724 şahıs oldu. ebebek 2023 senesinde hem mağaza hem de e-ticaret kanalından toplamda 81 milyon 642 bin 901 ürünü kullanıcılarına ulaştırdı. 2022 senesinde 69 milyon 353 bin 786 ürünü kullanıcıları ile buluştururken, 2023 senesinde ise bu rakamı 12 milyon 289 bin 115 tane kadar artırmayı başardı” dedi.

EgeYapı, SPK’dan GYO iznini aldı

EgeYapı Avrupa Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, halka arz yolunda ilk aşamayı tamamlayarak Ana para Piyasası Kurulu’ndan (SPK) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) dönüşüm iznini aldı. Şirket, portföyündeki projelerle halka arz sürecini 2024 yılı bitmeden tamamlamayı hedefliyor.

2015 senesinde temelleri atılan EgeYapı, yurtiçi ve yurtdışında konut, ofis, otel, avm ve eğitim kurumu benzer biçimde birçok projenin müteahhitlik ve gayrimenkul geliştirme işlerini gerçekleştiriyor.

Firmanın bugüne dek hayata geçirdiği projeleri; BatıŞehir, Cer İstanbul, Kordon İstanbul Projesi ve ÇamlıYaka Konakları olarak sıralanıyor. Ek olarak EgeYapı’nın devam eden ModernYaka ve EgeYapı Kekliktepe projeleri bulunuyor. Gelecekte ise İstanbul’da Şile ve Beyoğlu; İzmir’de Urla; Çanakkale Ezine ile Ayvacık’ta Paşaköy ve Ahmetçe; Yalova’da Altınova projelerini hayata geçirmeyi hedefliyor.

2023-2025 yılları aralığında 7 milyar TL yatırım değerinde yedi projeyi tamamlamayı planlayan şirket, [ana hissedarı Ege Yapı A.Ş. ve Şirket’in konsolidasyona tabi iş ortaklıkları ile birlikte] bugün sahada 3 bin 500 şahıs, merkezde 113 şahıs ve mühendislik kadrosunda 400 kişilik bir istihdam sağlıyor.

Türkiye Sigorta sıhhatli ve dengeli büyümeyi hedefliyor

2023 yılını yüzde 136 gelişme ve 60 milyar TL prim üretimi ile kapatan Türkiye Sigorta; 2024’te de kuvvetli finansal yapısını koruyarak, enflasyonun üstünde dengeli bir gelişme sağlamayı hedefliyor.

Türkiye Sigorta’nın 2023 yılı değerlendirmesiyle beraber 2024 yılı hedeflerini aktaran Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak; hedeflerinin 2024 senesinde kasko, sıhhat, yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde öncü ve yön belirleyici konumlarını sürdürmek, hem de stratejik branşlarda büyümek bulunduğunu açıkladı. Çakmak, “2023 sayıları stratejimizin ne kadar doğru bulunduğunu gösterdi. 2023 senesinde toplam prim üretimimizi bundan önceki yıla gore yüzde 136 artırarak; 60 milyar TL’lik üstün dereceli bir üretime imza attık. Bunu yaparken kuvvetli finansal yapımızla, sıhhatli ve dengeli büyümemizi devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Çakmak; “Ürün bazındaki büyümelere göz attığımızda; derhal her branşta yüzde 100’ün hatta kimilerinde yüzde 200’ün üstünde artışlar görüyoruz. Kaza sigortalarında yüzde 36; yangın ve naturel afet ile ziraat sigortalarında ise yüzde 20’nin üstündeki pazar paylarımızla birinci konumdayız. Prim üretiminde çeyrek bazlı karşılaştırmalara baktığımızda ise; bilhassa senenin üçüncü ve dördüncü çeyreğindeki yüksek artışlar, kesinlikle dikkatinizi çekecektir. Üçüncü çeyrekte yüzde 194 ve dördüncü çeyrekte yüzde 130’luk bir gelişme gösterdik” diye konuştu.

Sürdürülebilir kârlılığı önemsediklerinin de altını çizen Çakmak, tüm bu büyümelerin, yükselen rakamlar ve pazar paylarının firmanın borsa performansına da mühim bir katkısı bulunduğunu belirtti. Çakmak, “Piyasa değerimiz, bir yılda 774 milyon dolardan 1.8 milyar dolara terfi etti ve sigortacılık sektörünün en kıymetli halka açık şirketi unvanını korumayı sürdürdük. Ek olarak; kuvvetli bilanço yapıları ve ana para yeterlilikleriyle, her iki şirketimizle otoritenin izin verdiği sürelerde temettü dağıtımı icra eden şirketlerden olduk” dedi.

Çakmak; 2024’ü şirketleri için ‘verimlilik yılı’ olarak gördüklerine de işaret ederek “2024 senesinde da hem yaşam hem yaşam haricinde liderliğimizi pekiştireceğiz. Ek olarak, kasko ve sıhhat benzer biçimde bireysel ürün gruplarında öncü olarak etkinliğimizi daha da geliştirip; yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde sektörün yön belirleyicisi olmaya devam edeceğiz. Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda, şirketimizin kuvvetli bilanço ve kârlılık yolcuğunu 2024 senesinde da sürdürerek; pazar payında dengeli ve sıhhatli büyüyeceğiz” şeklinde konuştu.

HALKA ARZ İZİNLERİ

*Pasifik Donanım ve Yazılım Informasyon Teknolojileri: Şirket sermayesinin 120 milyon TL’den 14 milyon TL artışla 134 milyon TL’ye yükseltilmesi ve 35.00 TL fiyattan halka arzı için meydana getirilen müracaat, SPK tarafınca onaylandı. Şirket ek olarak 13 milyon TL mevcut hisse satışı meydana getirecek.

*Bor Şeker A.Ş: Şirket sermayesinin 200 milyon TL’den 40 milyon TL artışla 240 milyon TL’ye yükseltilmesi ve 26.54 TL fiyattan halka arzı için meydana getirilen müracaat, SPK tarafınca onaylandı. Şirket ek olarak 30 milyon TL ek mevcut hisse satışı meydana getirecek.

BORSA ŞİRKETLERİNDE NELER OLUYOR?

AKBANK: Akbank, 4Ç23’te 15 milyar TL net kâr ile 13.4 milyar TL’lik konsensüs tahminlerinin yüzde 12 üstünde netice deklare etti. Şirket 2023 yılı net kârını senelik yüzde 11 artırarak ile 66.5 milyar TL net kâr ile tamamladı.

YAPI KREDİ: Yapı Kredi 4Ç23’te 19.3 milyar TL net kâr açıklayarak beklentilerin altında kalan vergi rakamının da etkisiyle 16 milyar TL olan konsensüs tahminlerini yüzde 21 oranında aştı. Şirket, 2023 yılını senelik bazda yüzde 29 gelişme ile 68 milyar TL net kâr ile tamamladı.

ASELSAN: Şirket, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı ile STM-ASELSAN-HAVELSAN-ASFAT içinde Denizaltı Modernizasyonuna yönelik sistem tedariki kapsamında sözleşme değişikliği imzalandığını duyurdu. Yeni sözleşmede Aselsan’ın iş payının 30.5 milyon euro tutarında olduğu açıklandı. Söz mevzusu sözleşme değişikliği kapsamında teslimatların 2026-2030 yıllarında gerçekleştirilmesi umut ediliyor. Yeni sözleşme değişikliği Aselsan’ın bakiye siparişleri (3Ç23 itibarıyla 10.8 milyar dolar) içindeki oranı yüzde 0.3’tür. Öte taraftan Aselsan, yurtiçi bir şirket ile 20 milyon euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının ortalama yüzde 2’sine karşılık geliyor.

AHLATÇI GAZ & ENERYA ENERJİ: Ahlatcı Doğalgaz, 50 milyon TL sermayeli A Naturel Gas ve Elektrik A.Ş. şirketine yüzde 51’lik hisse ile iştirak edileceğini bildirdi. Enerya Enerji ise söz mevzusu firmanın yüzde 49 oranında ortağı olarak yer alacak.

ALKİM KAĞIT: Alkim Kağıt, Lidl & Kaufland Asia Pte ile Avrupa’nın 18 ayrı ülkesindeki mağazalarında satışa sunulmak suretiyle 2024 Mart ve Nisan aylarında yüklenecek toplam bin 383 ton kağıt satışı için sözleşme imzalandığını bildirdi.

EKOS TEKNOLOJİ: Ekos Teknoloji, TEİAŞ tarafınca oluşturulan ihalede 463.1 milyon TL bedelle en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Gene TEİAŞ tarafınca oluşturulan başka bir ihalede ise 5.72 milyon dolar tutarında teklifin ilk sırada yer almış olduğu bildirdi. TEİAŞ tarafınca oluşturulan başka bir ihalede ise şirket 2.2 milyon dolar meblağ ile en iyi teklifi verdiğini deklare etti. Toplam meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 120’sine karşılık geliyor.

ÇİMSA: Çimsa Aralık 2023’te süregelen yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 31 Ocak 2024 zamanı itibarıyla antak kalma ile sonuçlandığını bildirdi. Anlaşmaya gore, çalışanların saat ücretlerine 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yüzde 60 oranında zam yapılacak. Sözleşmenin ikinci senesinde ise saat ücretlerine 31.12.2024 tarihinden itibaren TÜFE+yüzde3 oranında zam yapılacak. Ek olarak toplu iş sözleşmesi döneminde yıl içinde asgari ücrette ilave artış olması halinde işçilerin ücretlerine asgari ücretteki artış tutarı kadar (TL bazında) zam yapılacak. 9A23 itibarıyla personel giderleri Çimsa’nın toplam maliyetleri içinde yüzde 6.8 paya haiz.

EMLAK KONUT GYO: Emlak Konut GYO tarafınca geliştirilen projelerde, 1 Ocak-31 Aralık 2023 tarihleri itibarıyla toplam 53.2 milyar TL olup (2022: 27,2 milyar TL) , satışa esas brüt 785 bin metre kare (2022:701bin ) büyüklüğe ulaşan, 5.717 tane bağımsız bölümün satışının gerçekleştiğini deklare etti. Açıklanan sayılara gore, dördüncü çeyrek 2023’te 115 bin metrekare (3Ç23:161bn m2) satılmış olup tutarı 6.7 milyar TL ve (3Ç23: 17 milyar TL) 4.çeyrekte 710 tane bağımsız bölümün satışı gerçekleşmiş.

CW ENERJİ: CW Enerji, Şimal Boru A.Ş ile 8.7 milyon dolar tutarında GES kurulumu için sözleşme imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 4’üne karşılık geliyor.

HATSAN GEMİ: HAT-SAN Vapur, yurtdışında yer edinen bir müşterisi ile 4.8 milyon euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2022 yılı kazancının yüzde 13.9’una karşılık geliyor. Öte taraftan HAT-SAN Vapur İnşaa, yurtdışında bir şirket ile de 4.02 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını deklare etti. Meblağ, firmanın 2022 yılı kazancının yüzde 10.77’sine karşılık geliyor.

YEO TEKNOLOJİ: Yeo Teknoloji, bir müşterisi ile 11.7 milyon dolar + KDV tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 16.8’ine karşılık geliyor.

TUĞÇELİK: Tuğçelik Alüminyum sermayesinin 30 milyon TL’den yüzde 500 oranında bedelsiz olarak 150 milyon TL artışla 180 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin başvurunun SPK tarafınca onaylandığını bildirdi.

ANADOLU EFES: Anadolu Efes ile Tek Besin-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yasal takvim çerçevesinde devam etmekte olup Tek-Besin İş Sendikası tarafınca, 29 Ocak 2024 tarihinde üretim tesislerinde işbırakımı sonucu alındığını ve antak kalma sağlanamadığı takdirde 26 Şubat 2024 tarihinde işbırakımı yapılacağını duyurdu.

TURKCELL: Turkcell, Ukrayna’da etkinlik gösteren bağlı ortaklıklarından lifecell LLC, LLC Global Informasyon ve LLC Ukrtower’ın satış sürecine ilişkin olarak sürecin yasal izinler sonrasında tamamlanması beklendiğini bildirdi. Öte taraftan Turkcell, veri merkezi şirketi kurdu. Yüzde 100 Turkcell’e ilişik olacak yeni şirket, veri işleme, veri analizi, veri depolama, sunucu barındırma, sunucu kiralama ve bulut çözümleri ile bilgisayar programlama alanlarında etkinlik gösterecek. Bu doğrultuda, tüm veri merkezi operasyonları yeni kurulan bu veri merkezi şirketine devredilecek. 3Ç23 itibarıyla veri merkezi ve bulut hizmetleri gelirleri sırasıyla senelik bazda +yüzde161 ve +yüzde144 artış gösterdi. Buna ek olarak, dijital iş servislerinden gelirler 9A23’te 5.5 milyar TL (Konsolide gelirlere oranı yüzde8.5) olarak gerçekleşti.

OSMANLI YATIRIM: Osmanlı Yatırım, geçen hafta hisse başına brüt 1.11 TL temettü ödedi.

GARANTİ BBVA: 4Ç23’te Güvence, piyasa beklentisinin yüzde 26 üstünde 29.8 milyar TL net kâr deklare etti. Güvence, 2023’de net kârını yıldan yıla yüzde 49 artırarak yılı 87.3 milyar TL net kârla tamamladı ve başlangıçtaki bankanın hedefi olan yüzde 28’in üstünde bir öz ana para kârlılığıyla yüzde 44.9 ile kapattı (özgür karşılık çözülmesi hariç yüzde41).

AKSU ENERJİ: Aksu Enerji sermayesi geçen hafta 33 milyon TL’den yüzde 100 oranında bedelli olarak 33 milyon TL artışla 66 milyon TL’ye yükseltildi.

ASTOR ENERJİ: Astor Enerji, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım tarafınca oluşturulan ihalede 7.18 milyon dolar bedelle en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 2.4’üne karşılık geliyor.

EKOS TEKNOLOJİ: Ekos Teknoloji, Enerjisa Üretim ile ortalama 735 bin euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2022 yılı kazancının yüzde 4.6’sına karşılık geliyor.

EUROPOWER ENERJİ: Europower Enerji, Toroslar Elektrik Dağıtım tarafınca oluşturulan ihalede 7.19 milyon dolar bedelle en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 7’sine karşılık geliyor.

GİRİŞİM ELEKTRİK: Girişim Elektrik, Dorçe Prefabrik ile 890 bin dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 0.5’ine karşılık geliyor. Girişim Elektrik, ek olarak Tanrıverdi Mensucat ile 3.95 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını deklare etti. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 2.1’ine karşılık geliyor.

GELECEK VARLIK YÖNETİMİ: Gelecek Varlık Yönetimi, Denizbank’ın tahsili gecikmiş alacak satılmasında 108 milyon TL anaparaya haiz portföy ihalesini kazandığını bildirdi. İhale sonucu hemen hemen kesinleşmedi.

BATI SÖKE: Batısöke Çimento sermayesinin 400 milyon TL’den yüzde 400 oranında bedelli olarak 1.2 milyar TL artışla 1.6 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

BÜLBÜLOĞLU VİNÇ: Bülbüloğlu Vinç, yüzde 85 bağlı ortaklığı olan Bülbüloğlu Çelik Sanayi aracılığı ile 1.39 milyon euro tutarında sözleşme imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 3.9’una karşılık geliyor.

FORTE BİLGİ İLETİŞİM: Forte Informasyon İletişim, Türkiye ve Radyo Tv Kurumu Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu ihalede 989 bin dolar ile en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının ortalama yüzde 30’una karşılık geliyor.

KONFRUT GIDA: Konfrut Besin sermayesi geçen hafta 132 milyon TL’den yüzde 100 oranında bedelsiz olarak 132 milyon TL artışla 264 milyar TL’ye yükseltildi.

ONCOSEM: Oncosem Onkolojik Sistemler bağlı ortaklığı olan Santek Sıhhat, Dicle Üniversitesi tarafınca oluşturulan 36 ay süreli ilaç hizmeti alım ihalesi için 29.1 milyon TL bedelle en iyi teklifin verildiğini ve firmanın ihaleyi kazandığını bildirildi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının yüzde 21.9’una karşılık geliyor.

PAPİLON SAVUNMA: Papilon Müdafa, Güvenlik Genel Müdürlüğü ile 12.5 milyon TL + KDV tutarlı bir iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Meblağ, firmanın 2023/9A süreci kazancının ortalama yüzde 56’sına karşılık geliyor.

POLİSAN HOLDİNG: Polisan Tüm ortaklık, geçtiğimiz Eylül ayında bildirdiği Polisan Hellas’ın Yunanistan’da yaşamış olduğu sel felaketinde sigorta şirketinden 7.7 milyon euro tutarında ödeme alındığını bildirdi.

THY: Meydana getirilen açıklamaya gore Moody’s, Türk Hava Yolları’nın dolar cinsinden Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikası notunu B2’ye (B3’ten) ve Japon Yeni cinsinden Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikası notunu B1’e (B2’den) yükseltti. Ek olarak, bu sertifikalara ilişkin görünümler durağandan pozitife revize edildi.

TRABZONSPOR: Trabzonspor sermayesi geçen hafta 1 milyar TL’den yüzde 150 oranında bedelli olarak 1.5 milyar TL artışla 2.5 milyar TL’ye yükseltildi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )