[ad_1]

Rus ve dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdırmış bir isim ve eserler sizlerleyiz. Elbette bu Dostoyevski’den başkası olamaz. kitap özeti ile amacımız eserin tamamı okumanızı sağlamak.

Suç ve Ceza Kitap Özeti

Raskolnikov yoksul bir hukuk öğrencisidir. Boş zamanlarında çeviriler yaparak hem ailesine, hem de kendine destek olur. Zamanı gelince ise hukuk öğrenimini yarı da bırakmak zorunda kalır. Batı’dan gelen siyasi, felsefi ve ahlaki düşüncelerle karmakarışıktır. Nefret edilen bir tefeciye borçlanmıştır ve amacı onu öldürmektir. En büyük ahlak ikilemlerinden birini yaşar. Sonucunda ise tefeciyi öldürmek için planlar hazırlar. Planı basittir evine borç almaya gittiği zaman baltasıyla tefenin başını ortadan ikiye ayırıp oradan ayrılacaktır. Lakin hayat hiçbir zaman planlandığı gibi gitmez. Raskolnikov tefeciyi öldürdüğü gün, tefecini üvey kardeşi de kapıdan içeri girer. O anın heyecanıyla ve korkusuyla Raskolnikov üvey kardeşi de öldürür ve bu olay onda vicdan azabına yol açar çünkü bir masumu öldürmenin ağırlığı her zaman büyük bir yüktür.

Kimsenin kendisini görmediğinden emindir fakat yine de bir tedirginlik üzerindendir. Tedirginliği ve vicdan azabını bir türlü üzerinden atamayan Raskolnikov için işler daha karışık hale gelmeye başlar ailesi ve yakınları onun bu haline üzülmektedir.

Her şeyin üstüne karakola çağırılan Raskolnikov, nedenini bilmediği için karakola korkarak gider aslında geciken borçları için çağrılmıştır fakat orada baygınlık geçirir. Katil zanlısı her zaman olay yerine döner. Raskolnikov da öyle yapar ve cinayeti işlediği yöre harekete geçerek orada bulunan komiserle tanışır. Bu olaydan sonra tüm dikkatler onun üzerine döner ve birdenbire baş zanlıya dönüşür çünkü Komiser Porfiry Petro Viç onun katil olduğunu düşünür.

Suç ve Ceza Özeti sonuna geldik. Umarım kitap ilginizi çekmiştir ve okursunuz çünkü kendiniz okurken o anı hissedecek ve yaşayacaksınız. Ölmeden önce okunması gereken 100 kitap gibi listeler yapıyorsanız kesinlikle bu kitap yer almalı. Artık Suç ve Ceza kitabının değerlendirmesine geçebiliriz.

Suç ve Ceza Değerlendirme

Suç ve Ceza romanın konusu çağdaş Rusya’dır. O yıllar da yaşanan bütün acıları, bütün kavramları ve o dönemin doğasını çok iyi bir şekilde yansıtır. Raskolnikov fakir ama iyi niyetli bir üniversite öğrencisi olmasına rağmen hayatın zor şartları sonucunda eğitim hayatı yarıda bırakmak zorunda kalmış ve kötü yola sapmıştır. İçin de bulunduğu ahlak ikilemi ve adalet kavramı kargaşası yüzünden kendini suça yöneltir.

Kafanız da büyük sorgulamalar yaratacak olan kitap, genel olarak su soruları sorar. Amaca giden yolda her suç işlenir mi? Aslında suçun alt yapısında kimler yatar; Toplum mu, insan mı, yaşamın şartları mı?  Her okurun kendine bir ders çıkarabileceği, her okurun kendinden bir parça bulacağı harika bir romandır. Kesinlikle okumalı ve herkese önermelisiniz.

[ad_2]

Source link

(Toplam: 23, Bugün: 1 )