Tarkan Kimdir – Tarkan Biyografisi

Aslolan adı Tarkan Tevetoğludur. 17 Ekim 1972’de aslen Rizeli olan bir aileden Almanya’nın Frankfurt yakınlarından bulunan Alzey nahiyesinde hayata merhaba dedi. İlköğretimi Almanya’da tamamladıktan sonrasında 15 yaşlarında ike ilesi ile beraber Türkiye’ye döndü. Babası Ali Tevetoğlu’nun oğlunda görmüş olduğu müzik kabiliyeti ile 13 yaşlarındayken Klasik Türk Müziği eğitimi almaya başladı. Eğitimini Karamürsel’de devam eden sanatçı 1990 senesinde Karamürsel Lisesi’nden mezun oldu.

Tarkan, 1992 senesinde “Kıl Oldum Abi” adlı parçasıyla büyük bir çıkış yakalayan Tarkan, “Şımarık” ve “Şıkıdım” benzer biçimde parçalarıyla Avrupa’da müzik listelerine girmeyi başarmış, arkasından çıkardığı İngilizce albüm “Come Closer”ın başarısı ile Türkiye ile sınırı olan kalmayacağını göstermiştir.

Müzik eğitimi için İstanbul’a gittikten sonrasında 1990 ile 1992 yılları aralığında Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devam etti. 1993 senesinde prodüktör Mehmet Söğütoğlu ile tanışmasının arkasından İstanbul Plak ile antak kalma yapmış oldu. İlk albümü “Gene Sensiz” 1992 senesinde piyasaya çıktı. Albümün çıkış şarkısı “Kıl Oldum Abi” ile kısa sürede büyük bir çıkış elde etti. Albüm 900 bin tane satıldı ve Tarkan aniden tüm televizyonların ve magazinin kilit noktası haline geldi.

Peşinden 1994 senesinde çıkardığı “Aa Acayipsin” adlı albümde Sezen Aksu ile çalışan Tarkan, daha ikinci albümü ile Türk Pop Müzik toplumunun en mühim isimlerinden biri haline geldi. Bu albümden sonrasında Türkiye ve dünya turuna çıkan sanatçı, Türkiye ve Avrupa’da 24 konser verdi. Bu konserlerin 25’i, ulusal çapta meydana gelen en büyük sponsorlu gezim kapsamında, Tarkan’ı Türkiye’nin değişik illerinde ortalama 10 bin izleyici ile buluşturan stadyum konserleriydi. Sanatçının kariyerindeki en büyük dönüm noktalarından olan albüm 2,5 milyona yakın satıldı. Avrupa’da da 950 bin rakamına ulaştı.

1995 senesinde Ahmet Ertegün ve Atlantic Records ile antak kalma imzaladı. Türkiye’de medyanın yoğun takip edeni ve baskılarının artması üstüne New York’a giden sanatçı burada bir taraftan albüm çalışmalarına devam ederken bir taraftan da New York Baruch Üniversitesi’nde dil eğitimi aldı.

O devrin en mühim yıldızları icra eden menajeri Ahmet San ile 1995’te sözleşme imzaladıktan sonrasında 1994-1997 yılları aralığında İsviçre, Hollanda, İngiltere ve Almanya’da toplam 12 şehri kapsayan 3 büyük Avrupa turnesine çıktı. 1995 senesinde New York Palladium’da verdiği konser, Türkiye’de canlı gösterildi. Tarkan, 1997 Temmuz’de üçüncü albümü “Ölürüm Sana” üstün dereceli satışlarını kırıp Türkiye’de 2,5 milyon sattı. Aynı yıl kendi müzik şirketi HITT Prodüksiyon’u kurdu, 1998 senesinde Walt Disney’in 35. uzun metrajlı çizgi film’i olan Herkül’ün baş karakterini Türkçe olarak seslendirdi. Filmin müziklerinden “Yolumdayım”ı seslendirdi.

Bu albümde yer edinen ve bir Sezen Aksu parçası olan “Şımarık”, kısa sürede dünya genelinde tanındı ve ondan sonra başka yabancı sanatçılar tarafınca da çeşitli dillerde yorumlandı. Ahmet Ertegün ile olan anlaşmazlıklarından dolayı Atlantic Records’tan ayrıldıktan sonrasında Türkiye’ye dönerek askerlik görevini yerine getirdi. Tarkan, 2001 senesinde “Kuzu Kuzu” isminde single çalışmasını piyasaya sürdü. Aynı yıl “Karma” adlı albümünü yayınladı. Albümde yer edinen “Kuzu Kuzu” ve “Hüp” benzer biçimde emekler ile iyi bir dönüş yapmış oldu. Washington Post Tarkan ile ilgili yapmış olduğu bir haberde, Tarkan’nın Fransa’dan Danimarka’ya müzik listelerine girebilmeyi başarmış, Rusya’da en oldukça satan Rus olmayan sanatçı ünvanını almaya layık görülmüştü.

2003 yılına gelindiğinde Tarkan yeni albümü “Dudu” adlı albümünün çalışmalarını tamamladı. Nazan Öncel ile çalmış olduğu bu albüm ile Rusya’da 1 milyon satış rakamına ulaştı, aynı ülkeden en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı.

Bir taraftan reklam filmlerinde oynayan sanatçı 2001 senesinde Pepsi ile meydana gelen sponsorluğun arkasından, çekimleri Kapadokya’da meydana getirilen Turkcell’in Hazır Kart reklamlarında yer aldı. “Özgürlük İçimizde” adlı bestesini de seslendirdiği aynı proje kapsamında Tarkan-Özgürlük Yolcusu takvimi piyasaya sunuldu. 2004’te petrol şirketi OPET’in reklamlarında yer aldı. 2006 Senesinde da Avea sponsorluğunda bir takım konser verdi.

Dünyadan müziği ile pozitif yönde eleştirilen almasından haraketle İngilizce albüm yapma sonucu alan sanatçı, 2005’in Ekim ayından beklenen single “Bounce”u piyasaya sürdü. Derhal arkasından ilk İngilizce albümü olan “Come Closer” aynı anda tüm Avrupa ve Türkiye’de satışa sunuldu. Kısa bir süre sonrasında albümde yer edinen “Start The Fire” adlı ikinci single çalışmasını yapmış oldu.

Müziğe kısa bir süre ara verdikten sonrasında 2007 yılının Aralık ayında altıncı albümü “Metamorfoz” ile yine sevenleriyle kavuştu. Albüm klasik bir Tarkan albümü olmamasından dolayı negatif eleştrilere maruz kalsa da sevenleri Tarkan’ı yanlız bırakmadı. Albüm tüm bu negatif eleştirilere karşın 2 ayda 500 bin satış rakamına ulaştı.

(Toplam: 97, Bugün: 1 )