PARA RÖPORTAJ/ ÜRÜN DİRİER Son yıllarda artan naturel kaynak yetersizliği ve iklim değişikliği şeklinde küresel problemler, sektörlerin sürdürülebilir uygulamalara yönelmesini sağlıyor. Karbon salınımından dolayı çevreye negatif bir tesir bırakan lojistik sektörü de bu bağlamda tesirini azaltmak için; doğaya ve gelecek kuşaklara duyduğu mesuliyet bilinciyle yeni ve çevreci yaklaşımlar geliştiriyor. Bu vizyon çerçevesinde bilhassa dijitalleşmeyi odağına alan sektör; yeşil lojistik ve tersine lojistik uygulamalarını tercih ediyor.

Hayatımızda büyük bir yer edinmeye süregelen sürdürülebilirlik terimi, lojistik ve dağıtım sektöründe de yeni trendler yaratmaya başladı. Teknolojik ilerlemelerle beraber hızla dönüşüm gösteren lojistik sektörü; tedarik zinciri esnekliğinden 5G’ye, yeşil lojistikten IoT – Nesnelerin İnterneti teknolojisine kadar, sektöre tesir edecek birçok yeni trende imza atıyor. Lojistik süreçlerini daha öngörülebilir, etkin ve sürdürülebilir hale getiren bu yenilikler, tedarik zinciri esnekliği yardımıyla alan kişi taleplerine daha süratli cevap sunabilirken, yeşil lojistik ile ise çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor.

Taşımacılık operasyonlarını yönetirken sürdürülebilir lojistik yaklaşımlarını benimsemenin en mühim mevzu bulunduğunu vurgulayan Kamion Kurucusu Berkay Adlım ile gelişme ve yeşil lojistik yolculuğunu konuştuk. Yeşil lojistik teriminin, yalnız karbon salınımlarını azaltmakla sınırı olan olmadığını özetleyen Adlım, “Yeşil lojistik yaklaşımı, dijitalleşme ve inovasyonla desteklendiğinde alan kişi memnuniyetini artırmaya, pazar rekabetimizi güçlendirmeye ve hizmet kalitemizi yükselmeye olanak sunar. Bunun yanı sıra tersine lojistik, sektörde sürdürülebilirliğin sağlanması için uygulanan yeni bir yaklaşımdır. Geleneksel lojistik uygulamalarında mal ve hizmetlerin ulaştırılması ile tedarik zinciri süreci sonlanır. Sadece, tersine lojistikte, geleneksel uygulamalardan değişik olarak tedarik zinciri denetim evresi ile tamamlanır. Bu kapsamda, ürün ve hizmetler dağıtıldıktan sonrasında gözden çıkarılan mallar yok edilir yada geri dönüştürülmesi için bir denetim süreci gerçekleştirilir. Yalın lojistikte ise taşıma faaliyetlerinde kaynak korunumu ile israfın azaltılması amaçlanır. Minimum maliyet ile en kısa zamanda mal ve hizmetlerin yerine ulaştırılmasını hedefleyen yalın lojistik, yüksek üretimin süratli dağıtım ile tamamlanmasını sağlar. Kamion olarak, bu vizyonu sektör genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” diyor.

Yükveren paneli ile hiçbir kamyonun boş seyahat yapmasına izin vermediklerinin de altını çizen Adlım, “Her yıl meydana getirilen taşımaların yüzde 32’si boş dönüyor ve bundan kaynaklı ciddi bir karbon emisyonu ortaya çıkıyor. Bu oran neredeyse her yıl 215 milyon ağaç kaybetmemize niçin oluyor. Bunu dengelemek için ise her yıl 215 milyon yeni ağaç dikmek gerekiyor. Kamion olarak, gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçmek, sektördeki beklemeleri azaltmak ve verimliliği artırarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için geliştirdiğimiz ürünlerimiz yardımıyla hem yük veren iş ortaklarımıza hem de taşıyıcı iş ortaklarımıza süratli, ergonomik ve güvenilir çözümler sunuyoruz. Son teknoloji ile geliştirdiğimiz yükveren panelimiz ile alınan taşımaları mobil uygulamamız üstünden paylaşarak hiçbir kamyonun boş seyahat yapmasına izin vermiyoruz. Bu sayede hem karbon emisyonlarını azaltmaya hem de maliyetleri düşürmeye destek oluyoruz” diye konuşuyor.

Kamion’un kurum sürecini anlatır mısınız?

Ben, uzun seneler lojistik, depolama ve satın alma şeklinde operasyonel iş kollarında çalıştım. 2010-2019 yılları aralığında ABD’de yaşadığım süreç, büyük veri ve yazılım sektörlerindeki ilerici iş modelleri üstüne edinim kazanmamı sağlamış oldu. Bu deneyimler, operasyon ağır işlerde yazılım ve büyük veri analizinin iyi mi katkı sağlayabileceğini daha net görmeme destek oldu. Bu süreçte, Türkiye’nin konumunun, bu tür bir projenin geliştirilmesi için fazlaca uygun bulunduğunu düşündüm.

Bundan dolayı, kamyonculuk sektörü, ülkemizin GSYH’sinin mühim bir kısmını oluştururken, öteki ülkelerde bu oran fazlaca daha düşüktü. 2019’da Türkiye’ye döndüğümde, bu fırsatı değerlendirmeye karar verdim ve Kamion’un temellerini attım. Burada en dikkatimizi çeken nokta; yüklerin ve araçların etkili bir halde eşleştirilememesi ve bundan dolayı birçok kamyonun boş dönmesi oldu. Meydana getirilen araştırmalara nazaran, her yıl meydana getirilen taşımaların mühim bir kısmı boş dönüyordu ve bu da ciddi bir karbon emisyonuna niçin oluyordu. Bu problemi çözmek için pazar araştırması sürecinden sonrasında, kuvvetli bir ekip oluşturduk ve 2020’nin başlarında Kamion’u faaliyete geçirdik.

Kamion ekibini iyi mi oluşturdunuz?

Başlangıçta yalnız iki kişilik minik bir ekiptik. Ben ve hala ekibimizde olan bir yazılımcımız vardı. Bu minik başlangıç, daha büyük bir hedefe doğru yol almanın ilk adımıydı. Ekibimizi oluştururken deneyimli ve yetenekli arkadaşları bünyemize kattık. Bu, Kamion’un kuvvetli bir temel üstüne inşa edilmesini sağlamış oldu. Her yeni üye, ekibimize değişik bir perspektif ve kabiliyet getirdi, bu da Kamion’un daha kuvvetli ve çeşitli hale gelmesini sağlamış oldu. İşbirliği ve uyum içinde emek vererek, ekibimiz bir makine dişlisi şeklinde işlemeye başladı. Kararlılık, ortaklık ve doğru insanları ekibimize dahil etme kabiliyeti yardımıyla şimdi 25 kişilik kuvvetli bir ekibiz.

Girişiminizin işleyişi hakkında daha çok informasyon verebilir misiniz? Hangi çözümleri sunuyorsunuz ve iyi mi çalışıyorsunuz?

Sistemimizde mobil uygulama, shipper açık oturum ve admin açık oturum olmak suretiyle 3 ürün bulunuyor. Yük verenler için, geleneksel vasıta siparişinde yaşanmış olan tüm süreçleri ortadan kaldırıp, tüm FTL taşıma süreçlerinin tek bir ekrandan yönetilmesini sağlıyoruz. Teknolojik altyapımız yardımıyla güvenilir taşıyıcılarla, sürdürülebilir operasyonlar sunuyoruz. Lojistik operasyonlarında yoğun bir şekilde yer edinen telefon ve mail trafiğini ortadan kaldırarak global müşterilerimize tedarik zincirlerinde verimlilik, görünürlük ve yüksek performans sağlıyoruz. Yük taşıyanlar için ise, mobil uygulamamız yardımıyla kendilerine uygun yükleri tek bir uygulamadan bulma şansı sunuyoruz. Hem de mobil uygulama yardımıyla araçların ne süre nerede oldukları ve tesislere ne süre girdiklerini, ne süre çıktıklarını ölçüyoruz ve bu içgörüleri operasyonlarını iyileştirebilmeleri için yük verenlerimizle paylaşıyoruz. Bekleme süreleri devasa yükseklikte ise kimi zaman tedbir almak isteyebiliyorlar ve buna nazaran bir yol izliyoruz. Tüm bunlarla beraber, taşıyıcı iş ortaklarımıza ve sürücülere 7/24 telefon desteği, dönüş yükü kolaylığı, komisyonsuz ödeme ve kazanç takip edeni sağlayarak hayatlarını kolaylaştıracak fırsatları sunmaya çalışıyoruz.

Ürünleriniz ve hizmetlerin neler?

Kamion’un web tabanlı bir platform olan Yük Veren Panelini kullanan firmalar, kolayca taşıma taleplerini giriyorlar. Taşıyıcılar ise Kamion mobil uygulamasından bu yükleri seçerek taşıma sürecini başlatıyorlar. Teslimat planlaması için taşıyıcı ve sürücüler, mobil uygulamadan kendilerine uygun yükü seçtiklerinde, yük alma ve bırakma noktalarını görebiliyor, yük alış noktasına giderek tesisten yükü alıyor ve taşımaya başlayabiliyorlar. Taşıyıcılar dilerse sürüş öncesinde ve esnasında operasyon yöneticisi ile iletişime geçerek tedarik süresi süresince destek alabiliyor. Bunların yanı sıra, yük veren iş ortaklarımıza etken taşıma durumlarını yansıtıyoruz, bu sayede oldukça geleneksel yöntemlerle gerçekleşen takip eforlarını ortadan kaldırıyoruz. Yetkin operasyon ekibi ve teknolojik yeterlilik yardımıyla sevkiyatların zamanında erişmesi sağlamakla kalmıyor, Yük Veren Panelin yardımıyla, sevk irsaliyeleri ve faturalarda da takip kolaylığı sunarak hepsini tek ekrandan takip etmelerine olanak sağlıyoruz. FTL taşımaları daha verimli, çevre dostu hale getirmek ve iklim krizi ile mücadeleye destek olmak adına daha yeşil ve etkili lojistik deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Taşıyıcı iş ortaklarımızda ise uygulamamızda yer edinen 7/24 telefon desteği, üstünde fazlaca çalıştığımız ve en önemsediğimiz değerler içinde yer ediniyor. Taşıyıcılar, gerekseme duyduğu her an Kamion destek ekibi ile istedikleri saatte iletişime geçerek sorunlarını çözebiliyor. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında yada bilgiye gerekseme olduğunda süratli ve kolay bir halde uzmanlarımızla iletişime geçebiliyorlar. Bununla beraber komisyonsuz ödeme yardımıyla taşıyıcılar yükü teslim ettikten sonrasında navlun ödemelerini komisyonsuz ve vade işletmeden almasına olanak sağlarken, dönüş yükü kolaylığı başlığımız altında ise hem çevre dostu hem de kazançlı bir hizmet sunuyoruz. Kazançlı yükler diyoruz ve en prestijli dünya markalarından binlerce güvenilir iş fırsatlarına erişme imkanı sunuyoruz. Nakliye garajlarına gitmeye gerek kalmadan bulundukları her yerden taşıma başlatma imkanı sunan uygulamamızda, geçmiş taşımalar istenilen zamanda denetim edilebiliyor ve ne kadar kazanç takip edeni kolayca görülebiliyor.

Şu ana kadar meydana getirilen emekler ve işler nedir?

Biz işe ilk olarak, kontrol nakliyeleriyle başladık, cam bardak, cam kavanoz ve cam şişe şeklinde ürünleri taşıdık. Bu sayede, İstanbul’da operasyonlarımızı genişleterek deneye öğrene platformun yapısını oturttuk ve teknolojimizi entegre ettik. Bu aşamada, iş gücümüzün yarısını yazılımcılar oluşturuyor bundan dolayı bu işte yoğun bir telefon ve e-mail trafiği var ve iletişimi minimuma indirmek için teknolojik çözümler geliştiriyoruz. Şirketlerin siparişlerini oluşturduğu yükveren panelinden sonrasında operasyon takımımız fiyatlandırma yapıyor ve şirket onayladığında taşıma süreci başlıyor. Taşıma siparişlerini alan taşıyıcılar, kendilerine uygun olanları seçerek işlemleri gerçekleştiriyor. Bu süreçte, şirketlere en büyük faydamız taşıma görünürlük sağlamak oluyor.

Hedef kitleniz ve mevcut rakamlarınız hakkında detay verebilir misiniz?

Hedefimiz şu an için yurtiçi topyekün (FTL) karayolu taşımacılığı gereksinim duyan büyük enterpriselar. 2023’ü alan kişi sayısında 2, ciroda ise 3 kat artış ile kapattık. Bu zamana kadar 200 üstünde iş ortağına dokunduk ve 15binin üstünde taşıyıcıyı uygulamamıza kazandık. Bu gelişme ve rakamlar bizim için son aşama gurur verici oldu. Yakın gelecekte Türkiye pazarında daha da büyüyerek platformumuzu ölçeklendirmeyi hedefliyoruz. Peşinden, hem taşıyıcı hem de yük veren iş ortaklarımıza pek fazlaca yan hizmeti kademeli olarak sunabilecek bir konuma gelmeyi planlıyoruz.

Pazar payınızı çoğaltmak için iyi mi stratejiler seyrediyorsunuz?

Ürün ve hizmet kalitemizi her geçen gün yük veren ve yük taşıyan iş ortaklarımızdan aldığımız geri bildirimlerle iyileştiriyoruz, alan kişi memnuniyeti ve deneyimi en ehemmiyet verdiğimiz mevzular içinde. Bunun da doğru ve istikrarlı bir iletişimle olacağına inanıyoruz. Bunun ötesinde pazarın dinamiklerini ve hedef kitlelerimizi fazlaca iyi tanımaya çalışıp, çıkan personalara yönelik doğru zamanda doğru dağıtım kanallarında olmaya çalışıyoruz, ürün ve hizmetlerimizi gereksinim duyan daha çok şirkete ve taşıyıcıya iyi mi ulaştırırız onun peşindeyiz.

2024 hedeflerinize ilişkin ne söylersiniz?

Yeni ürünümüz ve yatırımlarımız ile 2023 senesinde güzel bir gelişme elde ettik. 2024 senesinde ise bu gelişme ivmesini devam ettirirken, bilhassa FTL karayolu taşımacılığına odaklanarak, Türkiye’deki tedarikçilerin yüzde 10’unu mobil uygulamamıza entegre etmeyi ve platformumuzu ölçeklendirmeyi amaçlıyoruz. Sonrasında kademeli olarak pek fazlaca yan hizmeti hem taşımacı hem de yük veren iş ortaklarımıza sağlayabilir hale geleceğiz. Ek olarak, ilerleyen dönemde internasyonal karayolu taşımacılığında yeni operasyon merkezleri oluşturmak ve değişen teknolojinin daha ön planda olduğu, daha evvelde Türkiye’de hayata geçirilmemiş dijital lojistik altyapılarını besleyen çözümlere odaklanmak istiyoruz. Tüm bunlarla beraber ilerleyen dönemde globalde ciro bazında ilk 5 nakliye platformu arasına gireceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Orta ve uzun vadeli hedefleriniz nedir? Global çapta büyümek için iyi mi bir planınız var?

Orta vadede hedefimiz, internasyonal karayolu taşımacılığında yeni operasyon merkezleri oluşturmak ve değişen teknolojinin daha ön planda olduğu, daha evvelde Türkiye’de hayata geçirilmemiş dijital lojistik altyapılarını besleyen çözümlere odaklanmak. Ana hayalimiz ve hedefimiz ise; globalde ciro bazında ilk 5 nakliye platformu arasına girmek. Bunun için ilk olarak aldığımız yatırımları şirketimizin büyümesi için, fazlaca disiplinli bir halde harcamaya devam ediyoruz. Disiplinli olmamız gerekiyor bundan dolayı fazlaca zor bir ekonomik iklimde fazlaca mühim yatırımlar aldık. Bunun bilincinde olarak, finansal kaynaklarımızı stratejik yarar sağlayacak şekilde kullanmak istiyoruz.

Sürdürülebilirlik mevzusundaki çabalarınızı anlatabilir misiniz?

Her yıl meydana getirilen taşımaların yüzde 32’si boş dönüyor ve bundan kaynaklı ciddi bir karbon emisyonu ortaya çıkıyor. Bu oran neredeyse her yıl 215 milyon ağacı kaybetmemize niçin oluyor. Bunu dengelemek için her yıl 215 milyon yeni ağaç dikmek gerekiyor. Kamion olarak, dijitalleştirdiğimiz lojistik süreci yardımıyla gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçmeyi, sektördeki beklemeleri azaltmayı, verimliliği artırarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefliyoruz. Geliştirdiğimiz ürünlerimiz yardımıyla hem yük veren iş ortaklarımıza hem de taşıyıcı iş ortaklarımıza süratli, ergonomik ve güvenilir çözümler sunuyoruz. Bu sayede sürdürülebilir ve verimli bir dünyanın kapılarını aralayarak hem ekonomimize katkıda bulunuyor, hem de doğaya verdiğimiz sözü tutuyoruz. Yeşil lojistik terimi yalnız karbon salınımlarını azaltmakla sınırı olan değildir. Yeşil lojistik yaklaşımı, dijitalleşme ve inovasyonla desteklendiğinde alan kişi memnuniyetini artırmaya, pazar rekabetimizi güçlendirmeye ve hizmet kalitemizi yükselmeye olanak sunar. Bunun yanı sıra tersine lojistik, sektörde sürdürülebilirliğin sağlanması için uygulanan yeni bir yaklaşımdır. Geleneksel lojistik uygulamalarında mal ve hizmetlerin ulaştırılması ile tedarik zinciri süreci sonlanır. Sadece, tersine lojistikte, geleneksel uygulamalardan değişik olarak tedarik zinciri denetim evresi ile tamamlanır. Bu kapsamda, ürün ve hizmetler dağıtıldıktan sonrasında gözden çıkarılan mallar yok edilir yada geri dönüştürülmesi için bir denetim süreci gerçekleştirilir. Yalın lojistikte ise taşıma faaliyetlerinde kaynak korunumu ile israfın azaltılması amaçlanır. Minimum maliyet ile en kısa zamanda mal ve hizmetlerin yerine ulaştırılmasını hedefleyen yalın lojistik, yüksek üretimin süratli dağıtım ile tamamlanmasını sağlar. Kamion olarak, bu vizyonu sektör genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Türkiye’deki lojistik pazarı hakkında informasyon verebilir misiniz?

Bulunduğumuz Türk lojistik pazarının büyüklüğü şu anda 100 milyar doların üstünde. Taşımaların nerdeyse yüzde 90’ı karayolları ile yapılıyor ki bu Avrupa’nın en yüksek oranı. Bir tek FTL taşımalara baktığımızda günlük averaj 480 bin taşımadan bahsediyoruz. Türkiye’deki konumu itibarıyla sektörün fazlaca büyük bulunduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.