Düşen satışlar ve elektrikli vasıta sektöründe artan rekabet ile boğuşan Tesla, küresel iş gücünün yüzde 10’undan fazlasını işten çıkarıyor.

CEO Elon Musk tarafınca Tesla çalışanlarına gönderilen e-postada, “Bir sonraki gelişme evresine hazırlanırken, maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak için firmanın her kademesini gözden geçirmek son aşama mühim. Bu çabanın bir parçası olarak, organizasyonu kapsamlı bir halde tekrardan inceledik ve personel sayımızı küresel olarak yüzde 10’dan fazla azaltmak benzer biçimde zor bir karar aldık” ifadeleri yer aldı. Musk şu şekilde devam etti:

Bundan daha çok nefret ettiğim bir şey yok fakat yapılması gerekiyor. Bu bizim bir sonraki gelişme fazı için yalın, inovatif ve hazır olmamızı sağlayacak.

Musk’ın bahsetmediği şey ise bu işten çıkarmaların, otomobil üreticisinin sevkiyat ve gelirinin öngörülen rakamların bir fazlaca altında kalmış olduğu 2024 ilk çeyrek bilançosunun arkasından gelmesiydi.

Firmanın iş gücünün yüzde 20’sini işten çıkarmaya hazırlandığına dair söylentiler vardı. Musk’ın açıklaması basına yansıyan ilk bilgilerden daha azca kişinin işten çıkarılacağını gösteriyor. Sadece tam olarak kaç kişinin bu durumdan etkileneceği bilinmiyor.

Pek oldukca çalışan pazar gecesi gelen e-posta ile öğrendi

Bazı yöneticilerin üst yönetime isim sıralaması verdiğine dair fısıltılar şirket geneline yayılmıştı ve Tesla çalışanları bundan dolayı işten çıkarmaların ufukta bulunduğunu tahmin ediyordu.

Business Insider’ın aktardığı bilgiye göre işten çıkarılan pek oldukca çalışanın kişisel hesabına pazar gecesi rollerinin ortadan kaldırıldığını bildiren bir e-posta geldi. E-postada “Şu andan itibaren, başka bir iş yapmanız gerekmeyecek ve bundan dolayı artık Tesla sistemlerine ve fizyolojik konumlarına erişiminiz olmayacak” yazıyordu.

İşten çıkarmalar, Tesla’nın elektrikli araçlarına yönelik talebin yavaşladığı ve hisse senetlerinin sene başından bu yana yüzde 30’un üzerinde düşüş gösterdiği bir dönemde gerçekleşti.

Öte yandan Tesla’nın daha ucuz bir elektrikli otomobil piyasaya sürme planlarından vazgeçtiği bildiriliyor. Bunun yerine şirket Ağustos ayında bir Tesla Robotaxi’yi tanıtmaya hazırlanıyor. Şirket bir sonraki gelir bilançosunu ise 23 Nisan’da yayınlayacak.


Stan Schroeder, Mashable’da editör. Ek Kaynak: Business Insider

(Toplam: 1, Bugün: 1 )