TikTok’a benzemeye çalışan platformlar arasına -nedense- LinkedIn de eklendi. Bir milyarı aşkın kullanıcısıyla küresel bir fenomene dönüşen TikTok’a özenip dikey kısa video akışını içeriğine entegre etmeye çalışan Instagram, Reels ile YouTube ise Shorts ile şimdilik başarı göstermiş olmuş şeklinde görünüyor. Netflix ise “Kids Clips” ile bunu tecrübe etme yoluna gitti. Daha ilkin Snapchat ve Instagram Hikayeler çılgınlığının patladığı dönemde “Hikayeler” benzeri bir özelliği de deneyen LinkedIn, en azından bunu da denememiş olmayacak!

Dünyanın en popüler ustalaşmış ağı konumundaki LinkedIn, TechCrunch’a bir video akışı üstüne çalıştıklarını doğruladı. Bu, ilk McKinney Strateji Direktörü Austin Null tarafınca fark edildi. Null, LinkedIn’de paylaşmış olduğu bir gönderide, TikTok yada Instagram Reels’e oldukça benzeyen özet akışının kısa bir demosunu gösterdi. Şu anda beta aşamasında olan dikey video akışı, uygulamaya yeni gelen bir “Video” sekmesi altında görünüyor. Videolar, kullananların beğenebileceği, altına yorum yapabileceği yada tekrardan yayınlayabileceği öteki LinkedIn gönderileri şeklinde.

Özelliğin daha geniş LinkedIn topluluğuna ne vakit sunulacağı hemen hemen belli değil. Startup kurucusu Karina Hsu da demoyu X’te paylaşarak “Bu iş dünyası için TikTok’a benziyor. İçerikler şu anda esin verici podcast klipleri ve güncel olayların bir karışımı” ifadelerini kullandı.

Öncelik, öğrenme ve gelişim üstüne videolar

LinkedIn son yıllarda podcast yayıncıları, kariyer koçları ve işletme sahiplerinin uygulamada tertipli olarak çeşitli içerikler yayınlaması ve büyük takipçi kitlesi oluşturmasıyla kendi etkisi altına alan topluluğunu büyüttü. Şirket, TechCrunch’a kullanıcılarının öğrenme ve gelişimi önceleyen daha çok video aradığını öne sürdü. Giderek daha çok gencin bir şeyler öğrenmeye gittiği bir yere dönüşen TikTok bununla birlikte kariyerle ilgili birçok içeriğe de ev sahipliği yapıyor. Artık LinkedIn de dikey video yoluna giderek bu aşamada devreye girmeyi umuyor.

Platform, bu denemenin de ustalaşmış bir ağ için pek bir anlam ifade etmeyen bir Snapchat/Instagram özelliği olan “LinkedIn hikayeleri” örneğine benzememesini umuyor.


Meera Navlakha, Mashable’da muhabir / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi