Triger Kayışı Nedir – Triger Kayışı Ne İşe Yarar – Hakkında Bilgi

Triger kayışı, piston ve sübapların eşzamanlı çalışmasını sağlayan kauçuk kayıştır. Eğer pistonlar ve sübaplar eşzamanlı çalışmazsa, sübaplar direkt pistonların üstüne gider, bu da motora ağır hasar verir. Triger kayışını iyi durumda tutmak, motorun ömrü için çok önemlidir.

Triger Neden Kopar ?
Sürekli dönme hareketiyle dişlilere yüksek basınçla sürtüldüğünden zamanla eriyerek aşınır . Aşınma ardından yük taşıma kapasitesi düşen Triger kayışı kopar.

Triger Kayışının Koptuğunu Nasıl Anlarım ?
Triger kayışı kopup işlevini yitirdiği andan itibaren motor sesinde değişim olacaktır. Ayrıca egzoz borusundan kara renkli dumanlar yayılmaya başlar.

Triger Kayışı Koparsa Ne Yapmalıyım ?
Triger kayışı koptuğu an hemen motoru durdurup servis çağırmanız gerekmekte bu şekilde oluşan hasarı en aza indirebilirsiniz. Triger kayışı değiştirilebilir bir parçadır ve değişim süresi en fazla 4 saat almakta.

Triger Kayışının Kopmasının Zararlıar Nedir
Triger kayışının kopmasıyla subaplar pistonlar tarafından zedelenecek , kırılacak yada eğilme gösterecektir. Bu durum motorda 10 bin TL kadar masrafa neden olabilir.

Triger Kayışı Kaç Km’de Değişir
Her araçta triger kayışı dayanıklılığı farklıdır. Bu aracınızın teknik servisinden öğrenebilirsiniz. Fakat tavsiye edilen süre 4 yıl yada 80.000 km sınırıdır.

 

(Toplam: 188, Bugün: 1 )