[ad_1]

Onur Binay/milliyet.com.tr

-İlk olarak LG Türkiye, tüketici elektroniği alanında nasıl bir yıl geçirdi? 2019’da beyaz eşyada göreceğimiz son trendler neler?

2018 yılının özellikle ikinci yarısı LG Türkiye olarak hem bizim hem de ülkemiz için zor ve mücadele gerektiren bir yıl oldu. Yaşanan ani kur artışları ve ekonomik kriz, sektör hacminde bir düşüş yaşanmasına neden oldu. 

LG olarak, bu sene yaşanan tüm gelişmelere rağmen elektronik sektörü için yine de üst segmente doğru bir kayma yaşandığını özellikle belirtmek isteriz. Teknolojinin hızla gelişmesi inovatif ürünlerin hayatımıza her geçen gün daha fazla girmesine neden olurken, Türk tüketicisinin yeni teknolojilere olan ilgi ve eğiliminin artmasıyla talep yukarı doğru kayıyor.

Örnek verecek olursam, 2018 yılının ilk on ayında toplam TV pazarı içinde akıllı TV’lerin oranı %72’ye, UHD TV’lerin oranı %51’e ulaştı. Çok fonksiyonlu akıllı cihazlar ve yenilikler, beyaz eşyada büyümeyi sağlayan en büyük etken oldu. Tüm bu yaşananlar kullanıcının iyi ürüne daha fazla para ödemeyi kabul ettiğini gösteriyor. Bu durum dünyada tüketici elektroniğinde inovasyona liderlik eden LG Electronics’in gelecekle ilgili Türkiye pazarına olan güvenini artıran unsurlardan bir tanesi ve en önemlisi.

2019 yılına baktığımızda; ev elektroniği ve beyaz eşya sektöründe adet bazında bir daralma bekliyoruz ancak Türk tüketicisinin teknolojik ürünlere, özellikle LG’nin inovatif teknolojilerine olan ilgisinin, adet düşerken ciromuzu arttıracağına inanıyoruz. Bu beklentiyle gelecek yılla ilgili hedefimiz adet olarak bir küçülme olsa da ciro bazında bir büyüme yaşamak.

LG olarak “DeepThinQ” teknolojisiyle akıllı cihaz ve akıllı ev vizyonunu hayata geçirmek için çalışmalarımıza 2019 yılında da devam edeceğiz. Bu anlamda sadece birer makine değil, aynı zamanda birbirleriyle interaktif ilişki kurabilen yenilikçi ürünlerimizi Türkiye pazarına sunmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki yıl, OLED ve SUPER UHD TV’lerin, TwinWash çamaşır makinelerinin ve InstaView ThinQ buzdolaplarının hayatımızda daha fazla olacağını, televizyonlarda özellikle büyük inçlere olan talep artarken,çamaşır makinesinde de buharlı yıkama ve kurutma özelliğinin kullanım oranının artacağını söyleyebiliriz.

2019, 5G ve kuantum bilişim teknolojisiyle gelecek nesil teknolojilerin yılı olacağa benziyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yeni nesil teknolojiler tüketici beklentilerini yeniden tanımlıyor. Bu kapsamda kendini geliştirebilen “Deep Learning” teknolojisiyle üretilen veyakın gelecekte Türkiye pazarına da gelecek olanakıllı ürünlere örnek vermek istiyorum.LG InstaView ThinQ Buzdolabı, TV ürünlerinin webOS platformu ve Alexa’nın ses tanıma teknolojisi ile aerodinamik bir gıda yönetim sistemi sunuyor. Buzdolabının akıllı etiket özelliği kullanıcılara, akıllı buzdolabında saklanan yiyeceklerin etiketlerini ve son kullanma tarihlerini eklemelerine imkanı tanıyor. Bu sayede buzdolabı bir ürünün son kullanma tarihi yakınlaştığında uyarı verirken, tüketicilerin tarihi geçmiş ürünleri tüketmelerinin önüne geçiliyor.

Tarif bilgisine kablosuz olarak erişerek, önceden belirlenen bir saatte ve sıcaklıkta otomatik olarak ön ısıtma yapan LG EasyClean fırın, temizliğe ihtiyaç duyduğunda ev sahibinin akıllı telefonuna bildirim gönderirken, aspiratör ve lamba ise ocağın kullanılmasıyla beraber otomatik olarak çalışmaya başlıyor. 

LG EasyClean fırın, aynı zamanda bulaşık yıkamayı angarya bir iş olmaktan çıkarıp, çok daha kolay yönetilebilir bir konuya da dönüştürüyor. Bu doğrultuda EasyClean fırın, hazırlanan tabağın bilgisini QuadWash bulaşık makinesine gönderiyor ve makine bu tabağa göre en uygun yıkama döngüsünü belirliyor.

-TwinWash’tan bahsedebilir misiniz? Diğer çamaşır makinelerinden ne farkı var? ;

LG TWINWash teknolojisi ile çamaşır yıkama alışkanlıklarını değiştiriyor. Bu akıllı inovasyon sayesinde kullanıcılar üstteki ana makinede ve alt kısımdaki mini makinede aynı anda iki farklı çamaşır grubunu yıkayabiliyorlar. Güçlü ana yıkama bölmesi büyük boyutlu çamaşır yükünü üstlenirken, TWINWash Mini ise farklı bir yıkama programı yürütecek şekilde bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Bu ekstra yıkama bölmesi kullanıcılara tam bir yıkama yükü birikinceye kadar beklemek zorunda kalmadan daha küçük boyutlu yükleri yıkama imkanı sunuyor. 

Ayrıca, TWINWash Mini makinesi, iç çamaşırı veya bebek kıyafetleri gibi narin ve özel ürünler için mükemmel bir yıkama seçeneği oluşturuyor. En önemlisi ise bu bölme sayesinde kullanıcılar birden çok çamaşır grubunu aynı anda ve ayrı ayrı yıkayarak büyük bir zaman tasarrufu sağlıyorlar.

LG TWINWash’un her özelliği, tüketicilerin ihtiyaçları düşünülerek tasarlandı. Ana yıkama bölmesinin kapağı, geleneksel modellerden daha yüksek bir noktada ve en ideal açıda konumlandırılarak, çamaşırların daha kolay yüklenmesi ve boşaltılabilmesine olanak tanıyor. 

LG’nin hızlı yıkama teknolojisi TurboWash 2.0 sayesinde ön tarafta bulunan ikili püskürtme ünitesi ile kıyafetlere doğrudan konsantre deterjan karışımı püskürtülüyor. Kazanın üst tarafındaki yüksek basınçlı püskürtme üniteleri tarafından yüksek devirli programlarda püskürtülen su partikülleri sayesinde çok daha hızlı bir durulama süreci sağlanıyor. Bu sayede pamuklu program 30 dakikadan daha fazla bir süre kısaltılmış oluyor.

TwinWash tanıtımı için geçtiğimiz yıl başlattığımızroadshow etkinliğine bu yıl da devam ediyoruz. Bu kapsamda 19-20 Ocak tarihlerinde Marmara Forum’da gerçekleşen senenin ilk etkinliğinde kullanıcılar, LG TwinWash çamaşır makinesinin üstün özelliklerini deneyimleme fırsatı yakalarken, düzenlenen eğlenceli oyunlarla sürpriz hediyelerin de sahibi oldu.

LG’nin gelişmiş TurboSteam teknolojisi yeni nesil kurutma makinelerinin performansına seviye atlatıyor. TurboSteam özelliği ile kurutma evresinde kıyafetlere püskürtülen sıcak buhar sayesinde kurutmama veya aşırı kurutma sorunu ortadan kalkıyor, kıyafetlerin çekmesi engelleniyor ve kırışıklıkları açıyor. 

-Dolardaki artışın ardından beyaz eşya da dahil elektronik ürünlerin fiyatında artış yaşandı. Türkiye’deki beyaz eşya fiyatları hakkında neler söyleyebilirsiniz? Artan fiyatlar yüzünden cepler yanmadı mı?

Döviz, ithalat yapan bütün işletmeler için çok önemli bir değişken. dolar seviyesinin yaz aylarında geldiği nokta tahminleri ciddi derecede aşmış durumdaydı. Şirket olarak bu durumu yönetirken de genel anlamda tüm ürün gruplarındaki fiyatları arttırmak yerine detaylı maaliyet ve tüketici tercih analizleri yaparak, ürünlerimiz adına fiyat ve faydayı en optimum seviyede buluşturacak fiyat artışları yapmaya gayret ettik. 

Türkiye’deki firmalar olarak biz bu tür gelişmelere karşı deneyimli ve dayanıklıyız. Hem sektör olarak önceki tecrübelerimiz sayesinde, hem de yeni pazar şartlarına kısa sürede adapte olarak,  bu durumu en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde de perakendeciler, yatırımcılar, dağıtım kanalları ve AVM yöneticileri olarak gerekli fedakarlığı yapıp hep birlikte elimizi taşın altına koyarak bu ve benzeri durumların üstesinden geleceğiz.

-ÖTV indirimi satışlarınızı nasıl etkiledi?

ÖTV gibi indirimlerin devlet eliyle yapılıp duyurulması çok faydalı oluyor. Bunu firmalar olarak biz birebir yaptığımızda aynı etkiyi almıyoruz. Yeni yılda ÖTV indirimlerinin devam etmesini ve kapsamının genişletilmesini diliyoruz. Bu tip kampanyalar enerji verimliliğine de ciddi bir katkı sağlıyor. Çünkü evlerde kullanılan ürünlerin büyük çoğunluğu enerji tasarrufu sağlamıyor. Bu tip kampanyalar kullanıcıları eski beyaz eşyalarını enerji tasarrufu sağlayan yeni cihazlarla değiştirmesine teşvik ediyor. Böylelikle hem tüketiciler, hem firmalar, hem de Türkiye kazanıyor. 

Geçen yılki ÖTV indirimi Şubat ayında başlamış, 7-8 ay devam etmişti. Evlilik sezonuna denk gelmesi pazarı çok ciddi oranda canlandırmış, beyaz eşya sektörü 2016’ya kıyasla çok ciddi bir büyüme yaşamıştı. Bu sene ÖTV indirimi 1 Kasım itibariyle yeniden başladı ama etkisi geçen seneki gibi olmadı ancak biz bu tür kampanyaların kapsamının genişleyerek süresinin uzatılmasının tüketicilere de, sektöre de ülkeye de fayda sağlayacağına inanıyoruz.

-Tüketiciler beyaz eşya alırken (ortalama bir tüketiciden bahsediyorum) en çok nelere dikkat etmeli?

Tüketicilere öncelikle kafalarındaki premium ürün algısını yıkmalarını öneriyorum.  Premium ürün dendiğinde insanlardaki algısı sadece 2-3 kat daha pahalı ürün oluyor. Bu ürünler standart ürünlere göre %10-15 daha pahalı olabilir ama o bedelle sunulan hizmet gerçekten çok farklı. Öncelikle bu önyargının yıkılması gerekiyor. Bunun için de o ürünlerin deneyimlenebilmesi, doğru insanlar tarafından tüketicinin bilgilendirilebilmesi çok önemli.

Premium ürün demek yüksek performans demektir, bağlanabilirlik demektir. Alınanı ürünü uzun süre kullanmak ve kullandığı süre boyunca en yüksek verimi almak demektir. Her sene beyaz eşya ürünü alınmıyor, bu sebeple tüketici iyi araştırması, doğru satış kanallarında, ürün özelliklerini detaylıca anlamalıve bir üründen alabileceği maksimum faydaya yoğunlaşmalı.[ad_2]