Tüp Bebek Başarısını Artırma Yolları Nelerdir

Tüp bebek tedavisinin her çiftte aynı başarıyı sağladığını söylemek doğru olmaz. Bir çok etken tedavinin başarılı veya başarısız olmasında rol oynar. Tedaviye başvuracak olan çiftlerin tüp bebek tedavisinden iyi bir sonuç alması için öncelikle uygulamaları gereken bazı hususlar bulunur. Genel olarak aynı sebeplerden tedaviye başvurulduğu için başarıyı artıran genel faktörler ve yapılkması gerekenler aşağıdaki gibidir:

Tüp bebek tedavilerinde öncelikli olarak anne adayı incelenmelidir.
Yumurtlama tedavisinin her basamağı kontrol altında tutulmalıdır
Embriyo transfer aşamasında çök özenli çalışılmalıdır

Yukarıda bahsedilen uygulamalardan ziyade tüp bebek tedavisinde başarı oranında artış sağlamak için merkezde ve merkeze bağlı laboratuvar ortamında oldukça önemlidir.Öncelikle tedavi göreceğiniz merkezin standartları yüksek olmalıdır.

Aşağıdaki videoda bir tüp bebek merkezinde bulunması gerekenler ve merkez seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlatmaya çalıştm

Laboratuvar ortamında bulunması ve uygulanması gerekenler şöyledir;

Preimplantasyon genetik tanı: genellikle tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlıklarda, ileri yaş anne adaylarında, erkek faktörüne bağlı ciddi kısırlık problemlerinde başarı şansını artırmak için başvurulan ve genelde başarılı sonuçlar veren bir işlemdir.

Embriyo dondurma: tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra arta kalan sağlıklı embriyolar dondurularak saklanır. Olası başarısız bir tedaviden sonra yeni bir gebelik şansı için kullanılır. Tedavi dondurulmuş embriyo kullanılarak uygulanıyorsa kadın hasta ilaç tedavisine alınmaz ve yumurta toplama işlemi uygulanmaz. Dondurularak saklanan embriyolar ile gebelik şansı taze embriyo kadar yüksektir.

Mikrotese: baba adayından hiç sperm elde edilemediği durumlarda testislerden sperme ulaşmak için uygulanan bir cerrahidir. Mikro tese yöntemi ile kaliteli spermlere ulaşılabilinir ve sağlıklı gebelikler sağlanabilir.

Tüplerin çıkarılması: kısırlığa neden olan sorun kadına ait tüplerden dolayı oluşmuşsa tüp bebek tedavisine başlamadan evvel tüplerin çıkarılması uygun olur. Tüplerin çıkarılması ile başarı şansı artabilir.

Gebeliğin sağlanması için en çok başvurulan ve en çok gelişmiş tedavi tüp bebek tedavisidir…

Dünya genelinde tüp bebek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin isteklerine cevap veren bir yöntem haline gelmiştir. Birçok umutsuz vakada başarı sağlayan tek tedavi tüp bebek tedavisidir. Geçtiğimiz yıllara oranla tedavinin maliyeti de oldukça düşmüştür. Daha önceki yıllarda maddi açıdan birçok çiftte tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak imkansız gelirken artık birçok çiftin yüzü gülmektedir. Daha önceki yıllara oranla günümüzde tüp bebek tedavisinin başarı şansıda oldukça yükselmiştir.
Başarıyı en çok neler etkiler?

Kadının yaşı: tüp bebek tedavisinde başarı şansını önemli ölçüde etkileyen en önemli ayrıntı anne adayının yaşıdır. 37 yaşını geçmiş kadınlarda anne olma şansı daha az olurken 35 yaşın altındaki kadınlarda daha yüksektir. Öncelikle bu yöntemin uygulanması için belli şartların oluşması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinin uygulanamayacağı bir çok durum vardır. Aşağıdaki videoda tüp bebek kimlere uygulanmaz sorusunun cevabını bulabilirsiniz

Anne adayının yumurtalık kapasitesi: tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce bazı laboratuar ve ultrason yardımı ile ortaya çıkan problemler yumurtalık rezervi ile alakalı sorunlar belirlenir. Eğer bir sorun varsa tedavinin başarısı oldukça etkilenir.

Kısırlığa neden olan sorun: kadın ve erkeğin incelenmesinden sonra tespit edilen sorunun derecesine göre tedavi başarısı etkilenebilir. Tedavinin başarı oranı ortaya çıkan probleme göre değişkenlik gösterir.

Tekrarlayan başarısızlıklar: kaliteli merkezlerde gerçekleşen ilk 3 – 4 denemenin başarı şansı aşağı yukarı aynıdır. Ancak 4. denemeden sonra başarı şansında da azalma görülebilir. Ancak tecrübeli doktor ve kaliteli bir merkez seçimi ile her zaman başarı şansı vardır…

(Toplam: 37, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar