Türkiye’nin 5G ve ötesi için ulusal kontakt gücü ULAK Komünikasyon ile dijital dönüşüme liderlik eden Türk Telekom, 4.5G ve 5G teknolojilerinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yerli ve ulusal olarak ürettiği 4.5G baz istasyonlarını Türkiye’nin derhal her noktasında konumlandırmış olan ULAK Komünikasyon ile 4.5G mobil şebeke yaygınlaştırmaları için ortak çalışmalara süregelen Türk Telekom, 2024 senesinde da 4.5G yatırımlarını sürdürüyor. Türkiye’nin önder kurumları, 5G alanında genişletilen iş birliklerini, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın katılımıyla, İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde duyurdu.

4.5G teknolojisindeki deneyimi ve sahalardaki tecrübesiyle ülkemizin teknolojik bağımsızlığına katkı sağlayacak çözümler geliştiren ULAK Komünikasyon ile Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom, geleceği 5G ve yeni nesil teknolojilerle şekillendirmek suretiyle çalışmalarını sürdürüyor. 4.5G ve 5G kapsamında genişletilen iş birliklerini GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde duyuran ULAK Komünikasyon ve Türk Telekom, 5G teknolojisi geliştirme süreçlerinde beraber mühim projeler yürütmeye devam ediyor.

Türkiye’de 5G altyapısına yönelik yerli ve ulusal yatırımlar artıyor

İletişim ve iletişim altyapısını yerli ve ulusal imkanlarla geliştirmek için çalışmalara devam eden Türk Telekom ve ULAK Komünikasyon; Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Rize, Ardahan’dan oluşan 6 ilin tamamında yalnız ULAK baz istasyonları üstünden 4.5G hizmeti verilmesi mevzusunda beraber çalıştı. 2024 senesinde her iki şirket da yatırımlarını sürdürerek, 4.5G’nin yanı sıra 5G’nin yerli ve ulusal unsurlarla vatanımızda hizmete girmesi için faaliyetlerine devam edecek.

5G’ye hazırlık kapsamında, ULAK tarafınca geliştirilen ürünlerin global ölçekte operatör şebekelerinde kullanıma uygun hale getirilmesi için temel fonksiyon ve şebeke uyumluluk testleri Türk Telekom Mobil Şebeke Kontrol ve İnovasyon merkezinde gerçekleştiriliyor. Bu emek harcamalar ile beraber Türk Telekom ve ULAK Komünikasyon’nin haiz olduğu deneyimler, ULAK ürünlerinin geliştirilme süreçlerine dahil edilerek ortaya çıkacak ürünlerin global ölçekte rekabet pozitif yanları elde edecek özellikte olması yönünde şekilleniyor.

Türk Telekom CEO’su Umut Önal, “Türk Telekom olarak hem teknolojimiz hem de yatırımlarımızla Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. Yeni nesil teknolojilerin ülkemize kazandırılması mevzusunda çalışmalarımız sürerken 5G’ye geçiş sürecinde yerli ekosistemin güçlenmesi stratejik olarak öncelik verdiğimiz alanların başlangıcında geliyor. Bu doğrultuda ülkemizin ilk yerli baz istasyonu projesi olan ULAK ile yaptığımız iş birliklerini oldukca kıymetli buluyorum. 2024 senesinde da bu iş birliklerimizi genişleterek sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

ULAK Komünikasyon A.Ş. CEO’su Dr. R. Ruşen KÖMÜRCÜ, “ULAK Komünikasyon olarak ülkemizin teknolojik bağımsızlığını kazanmasında anahtar rol oynayacak teknolojileri üretip, yerli ve ulusal imkanlarla halkımıza kazandırmak için faaliyetlerimize devam ediyor; bu kapsamda Türkiye’nin derhal her noktasında konumlandırdığımız binlerce ULAK baz istasyonuyla her koşulda kesintisiz kontakt sağlıyoruz. Türk Telekom ile beraber 6 ilin tamamını ULAK altyapısıyla donatmış olmak bizim için mühim kilometre taşlarından birisi oldu. Günümüz kontakt teknolojisi olan 4.5G’nin yanı sıra 5G’nin de vatanımızda güvenli altyapılarla hizmete geçebilmesi için ”Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla Türk Telekom ile yürüttüğümüz emek harcamalar, inanırım ki Türkiye’nin ikinci yüzyılında da mühim atılımların önünü açacak” ifadelerini kullandı.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )