Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), trafiğe kayıtlı tüm araçlar için mecburi bir poliçe türü olan trafik sigortasında yapısal sorunların çözümü için ilgili paydaşlarla hazırladığı iş planını kamuoyuyla paylaştı. Yol haritasına bakılırsa SEDDK, trafik sigortasında kısa vadede sıfırıncı ve sekizinci basamak uygulamasının geleceğini duyurdu. Sıfırıncı basamağa %200 sürprim, sekizinci basamağa %50 indirim öngören düzenleme planlarının 2023’ün ilk ayları itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtilirken, poliçe kesmeyen şirketlere ruhsat iptali şeklinde yaptırımları da kapsayacak düzenlemeler mevzusunda da adım atılacağı ifade edildi. Öte taraftan özgür tarife sistemine en kısa sürede geçilmesi gerekliliğine dikkat çekilse de bu mevzuyla ilgili net tarih verilmedi. Çalışmada ek olarak SEDDK’nin orta ve uzun solukta düşündüğü trafik sigortası güncellemeleri de yer aldı.

Mevzuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Hesapkurdu.com ve Koalay.com Ticari Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Can Paksoy, “SEDDK’nin sektör paydaşlarıyla bir araya gelmiş olarak ortaya koyduğu yol haritası, trafik sigortasının yapısal sorunlarını gidermek açısından mühim bir adım. Halihazırda 7 olan trafik sigortası basamak uygulamasına sıfır ve sekizinci basamakların eklenmesi ve dinamik basamak uygulamasına geçilmesi, kazasız sürücüler için avantaj anlamına geliyor” dedi.

2025’te trafik sigortası sicil belgesi yürürlüğe girecek

Trafik sigortası için yeni bir döneme işaret eden yol haritasının orta vade planları içinde direkt tazmin sisteminin getirilmesi, tahkim komisyonunun etken kullanımının yaygınlaştırılması, sıfırıncı basamak kısaca kaza oranı yüksek sürücülerin psikoteknik testler, eğitimler ve ehliyete el koyma şeklinde uygulamalarla rehabilitasyonu öngörüldü. Uzun vade planlar için ise poliçe iptallerinde asgari acente komisyonu tutarının 100 TL’ye yükseltilmesi, vasıta satışlarında mevcut poliçenin 15 gün daha koruma sağlaması uygulamasına son verilmesi, emisyon değerleri düşük %100 elektrikli araçlarda ve engellilere ilişik araçlarda prim indirimi şeklinde başlıklar sıralandı. Bilhassa trafik hasarını kişinin kendi sigorta şirketinin derhal ödeyecek olması anlamına gelen direkt tazmin sisteminin vatandaşlar lehine bir uygulama olacağını belirten Can Paksoy, “Direkt tazminin yanı sıra, 2025 için ticari araçlarda trafik sigortası sicil belgesinin yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu belge yardımıyla tıpkı findeks raporu şeklinde, kişilerin sigorta raporları olacak. Bu, sigorta şirketlerinin mağduriyetini engelleyecek ve fena niyetli kullanımlara sebebiyet veren yapısal sorunlara deva olabilir. Uzun solukta elektrikli araçlara ve engellilere ilişik araçlara yönelik prim indirimi uygulamaları da kapsayıcılığa ve sürdürülebilirliğe temas ediyor” ifadelerini kullandı.

“Dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olunmalı”

Vasıta sigortaları için geçerli olan değişikliklerin yanı sıra son dönemde yaşanmaya başlanan poliçe kesme dolandırıcılıklarına karşı da dikkatli olunması icap ettiğini vurgulayan Hesapkurdu.com ve Koalay.com Ticari Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Can Paksoy, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Halihazırda trafik sigortasında tavan fiyat uygulanıyor. Bu, sigorta şirketleri tarafınca sunulan tekliflerde yüksek fiyat değişik oluşmadığı anlamına geliyor. Bu aşamada sigorta yaptıracak yurttaşlarımızın cep telefonu aramalarıyla ulaşan ve %50 şeklinde cazip indirimler yapılabildiğini söyleyen kişilere saygınlık etmemeleri, güvenilir sigorta şirketlerinden ve sigorta aracılarından hizmet almaları, ihtimaller içinde dolandırıcılık vakalarının önüne geçiyor. Öte taraftan online poliçe ödemelerinde sigorta şirketlerinin kişisel IBAN’ler üstünden havale/EFT şeklinde yöntemlerle ödeme almadığını da akılda tutmak gerekiyor. Koalay.com bu aşamada devreye giriyor ve 20’yi aşkın sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırma olanağı sunuyor. Müşteriler, Koalay.com’da diledikleri sigorta için aldıkları teklifleri karşılaştırarak en uygun fiyat garantisiyle poliçesini almak istedikleri sigorta şirketini seçebiliyor, taksit olanaklarından yararlanabiliyor. Ödeme süreçleri dijital ortamda, güvenli altyapılarla gerçekleştiriliyor ve vatandaşlar, 1 dakika şeklinde kısa bir süre içinde sigortalarını online satın alabiliyor.”