Kimi zaman bir işlemi tamamlamak için bilgisayarı açık bırakmak zorunda kalabiliyoruz. Bilhassa yüksek boyutlu bir oyunu yada dosyayı indirmek isteyen kullanıcılar, indirme işlemini başlattıktan sonrasında bilgisayar başından kalkıyor.

İşte bu aşamada Windows 10 ve Windows 11 bilgisayarlarınızı süre ayarlı kapatma özelliği devreye giriyor ve size enerji tasarrufu sağlıyor.

Windows 10 ve Windows 11’de süre ayarlı kapatma iyi mi yapılır?

Bu işlem oldukça kolay ve bir tek üç adımda gerçekleştirilebilir:

  • Başlat Menüsü: İlk adım olarak Windows Başlat Menüsü’ne tıklayın.
  • Çalıştır Penceresi: “Windows + R” tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın. Peşinden, komut istemcisine ulaşmak için “cmd” yazıp Enter tuşuna basın.
  • Kapatma Komutu: CMD / Komut İstemcisi ekranında, bilgisayarınızın ne kadar süre sonrasında kapanmasını istediğinizi belirtmek için şu komutu kullanın: “shutdown -s -f -t x”

Burada “x” yerine bilgisayarınızın kapanmasını istediğiniz saniye cinsinden süreyi girin. Mesela, 6 saat sonrasında kapanmasını istiyorsanız, “21600” saniye olarak belirtebilirsiniz.

Bu kolay adımları takip ederek bilgisayarınızı istediğiniz saatte otomatikman kapatmanız mümkün. Bu sayede enerji tasarrufu sağlayabilir ve işlemlerin tamamlanmasını beklemek zorunda kalmazsınız.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )