ABD’li teknoloji devi Microsoft 3 trilyon dolar değere ulaşan ikinci şirket oldu. Daha ilkin bu zamanı dönüm noktasına erişen tek şirket Apple’dı.

Şirket hisseleri Çarşamba gün içi işlemlerde yüzde 1,5’lik bir artışla 405 dolara terfi etti ve bir süre 3 trilyon dolar piyasa kıymetini aştı. Gün süresince kazançlarının bir kısmını silen hisse senedi, kapanışı hisse başına 401,5 dolardan yapmış oldu.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Microsoft’un piyasa kıymeti şu anda Fransa’nın tüm GSYH’sinden daha çok ve Birleşik Krallık’ın derhal arkasında.

Microsoft’un hisseleri son aylarda yükselişte

2023 senesinde firmanın CEO’su Satya Nadella, ChatGPT benzer biçimde YZ araçlarını ticarileştirmek ve rakiplerinden ilkin ürün paketine eklemek dâhil olmak suretiyle milyarlarca dolarlık bir yatırım yapmış oldu.

Microsoft’un hisseleri, büyük seviyede yatırımcıların suni zekâya (YZ) olan ilgisi sebebiyle artış gösterdi. Son aylarda şirket, neredeyse her hafta yeni çıkan ürünler duyurdu ve asla hız kesmedi. Şirket geçen yıl Copilot & Microsoft 365 hizmetinin fiyatını açıklamış, yatırımcılar da buna hisse senedi fiyatlarında gözle görülür bir artışla karşılık vermişti.

Nadella, geçen senenin sonlarında OpenAI’da yaşanan yönetim kurulu ve liderlik kargaşası esnasında da ağırlığını koymuş ve Microsoft’un ChatGPT üreticisi ile olan bağlarını güçlendirmişti.

Microsoft, 48 senelik tarihinde ilk kez 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı

Apple ilk kez 2020’de 2 trilyon dolar sınırını aştıktan bir yıl sonrasında 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Geçtiğimiz on senenin büyük bir bölümünde Apple’ın peşinde kalan Microsoft, Ocak ayının başlarında kısa bir süre için Apple’ı geçerek dünyanın en kıymetli halka açık şirketi oldu.

Microsoft, son haftalarda piyasaları yeni zirvelere taşıyan Apple, Nvidia, Amazon, Alphabet, Meta ve Tesla’nın da aralarında bulunmuş olduğu ‘Görkemli 7’ olarak adlandırılan hisse senedi topluluğunun bir parçası.

Morgan Stanley analistleri Salı günü yayınladıkları bir notta, Microsoft’un YZ oyununda ‘elinin güçlendiğini’ ve hisse senedi için fiyat beklentilerini 415 dolardan 450 dolara çıkardıklarını söylemiş oldu. Bank of America analistleri de Washington merkezli şirket için bu çeyrekte daha çok gelişme öngörerek hedeflerini hisse başına 450 dolara taşıdı. Microsoft’un 30 Ocak’ta mali ikinci çeyrek kazançlarını bildirmesi planlanıyor.


CNN ve Verge haberinden derlendi.