Gelen bilgilere nazaran Microsoft, Xbox oyun konsolu için bir suni zeka söyleşi robotu üstünde çalışıyor.

Xbox YZ’sının, Microsoft’un ChatGPT’yle ilgili çalışmasıyla bir ilgisi bulunmadığı, daha oldukça Xbox müşterilerinin destek sorularına yanıt verme amaçlı geliştirildiği söyleniyor. Sadece gene de bu hamlenin, firmanın Xbox ve ilgili hizmetlere YZ ekleme planlarının bir parçası olduğu düşünülüyor.

Xbox YZ söyleşi robotu ne işe yarayacak?

Xbox Destek Sanal Temsilcisi (Xbox Support Virtual Agent) isminde olan Xbox YZ söyleşi robotu, Xbox ağı ve bununla ilgili hizmetlerin destek materyallerine erişimi bulunuyor ve Microsoft’un destek sitesi üstünden soruları cevaplaması ve oyun iadelerini otomatikman halletmesi umut ediliyor.

Microsoft’un The Verge’e yapmış olduğu açıklamada doğruladığı söyleşi robotunun, Xbox Destek mevzularını ses yada metinle arama yapacağı, animasyonlu bir karakter olacağı belirtiliyor. Bununla beraber robotun prototipinin destek mevzularında yardım almak için organik bir dil kullanabilmesini kolaylaştıracağı da söyleniyor.

“Bugün size iyi mi destek olabilirim?” diyerek konuşmaya başlamış olacak olan robot, konsolla ilgili sorunlardan, paralı üyeliklere kadar çeşitli destek sorularına hızlıca cevap verebilecek.

Xbox YZ’sı hemen hemen kontrol aşamasında bulunuyor. Sadece Microsoft’un hedefleri içinde YZ’yi oyun üretimi mevzusunda YZ ile üretilmiş ortamlar ve karakterler şeklinde içeriklerde kullanmak da yer ediniyor.


Chance Towsend’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.