Elon Musk’ın suni zekalı söyleşi robotu artık değişik bilgilerle dolu diyagramlar ve tablolar dahil, görselleri “anlayabiliyor”.

Grok-1.5V ya da Grok 1.5 “Vision” olarak tanıtılan söyleşi robotu, açıklamaya gore bir tek fotoğraf ve ekran görüntülerine değil, karmaşık dokümanlar, bilimsel diyagramlar, tablolar, ekran görüntüleri ve fotoğraflara yanıt verebiliyor. Bununla beraber kullanıcı tarafınca yüklenen görsellerdeki fizyolojik dünyayı da oldukça daha iyi anlayabilen “gerçek dünya uzamsal anlaşılabilirliğe” de haiz olduğu belirtiliyor.

Firmanın duyurusunda şu şekilde deniyor: “Hem oldukça modlu anlama hem de üretme kabiliyetlerimizi geliştirmek, evreni idrak edebilecek yararlı bir AGI inşa etmek için mühim adımlar anlamına geliyor. Gelecek aylarda, görüntü, ses ve video benzer biçimde çeşitli modalitelerde her iki kabiliyette de mühim gelişmeler kaydetmeyi bekliyoruz.”

Örnek kullanım durumları içinde bir diyagramı Python koduna çevirmek, bir çocuğun çizimini bir yatak odasına dönüştürmek, oldukça sayıda nesne arasından en büyüğünü belirlemek ve bir sürücüye bir engelin etrafından dolaşmak için kafi alana haiz olup olmadığını söylemek benzer biçimde senaryolar yer ediniyor.

Rekabet konusuysa Grok’un endişelerinin en zayıf olanı. XAI’nin devam eden yatırımlarına karşın, Grok hemen hemen kendi erken erişim kullanıcıları ve mensubu tarafında da pek popüler değil. Hatta yeni bir haber, kendi geliştiricilerinin yavaş xAI API’sini kullanmakta zorlandığını yönünde bilgiler içeriyor. Fortune’un haberinde Musk’ın Grok’un kullanıcılara otomatik “tweet” yazmasını önermesiyle ilgili endişeler de yer ediniyor. Geçtiğimiz hafta Grok, İran’ın Tel Aviv’de askeri bir cephaneliğe saldırmış olduğu alternatif bir gerçeklikten düzmece haber başlıkları ürettiği için büyük tepki toplamıştı ve bu durum ilk kez de yaşanmıyor.

GenAI söyleşi botlarının halüsinasyon görmesi ve düzmece haberler üretmesi olağan bir durum olsa da, Grok’un gafı site genelindeki bir başka soruna işaret ediyor. Musk’ın ChatGPT’ye verdiği yanıt niteliğindeki söyleşi robotu, suni zekanın kötüye gitmesine karşı savunmasını yavaş yavaş azaltan bir platforma entegre oluyor. X’in moderasyon mevzusundaki fena şöhreti ve CEO’nun sitenin “yurttaş gazetecilerine” yardım ederek yanlış detayları ele almayı reddetmesi ile birleştiğinde, Grok platformun ekosisteminde tehlikeli bir noktada yer ediniyor.

Grok-1.5V’nin kısa sürede erken erişime haiz kontrol ekiplerine ve seçili kullanıcılara sunulması planlanıyor.


Chase Dibenedetto’nun haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.