Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz George Carlin’i temsil edenler, bir süre ilkin suni zeka (YZ) kullanarak kendisinin komiklik tarzını öykünmek eden bir videoyu dava ediyor.

Ocak ayının başlangıcında YouTube’da gösterilen ve suni zeka tarafınca oluşturulmuş George Carlin: I’m Glad I’m Dead adlı video, güldürü suni zekası Dudesy tarafınca yayınlanmıştı. Will Sasso ve Chad Kultgen’in yönlendirdiği YZ’nin hazırladığı 1 saatlik video, içinde 2008’de kaybettiğimiz George Carlin’in bir taklidini barındırıyordu. YZ’nın ürettiği Carlin, günümüzde yaşasa konuşacağı mevzuları mevzu alıyor. Video şimdiden yarım milyon izlenmeye ulaştı bile.

Geçtiğimiz perşembe günü Los Angeles’taki bir federal mahkemenin kabul etmiş olduğu davada, videoyu hazırlayanların telif hakkı ihlali suçlandığı belirtiliyor. Dava metninde Carlin’in benzerliğinin ya da içinde YZ’nin eğitildiği albümleri ve stand-up gösterileri şeklinde materyaller için izin alınmadığı içeriyor. Metinde video da “Carlin’in güldürü çalışmalarının kıymetini ve şöhretine zarar veren, bilgisayarla oluşturulmuş bir ‘clickbait'” olarak nitelendiriliyor.

Metnin geri kalanında “Görkemli bir Amerikan sanatçının çalışmalarının çalınması” şeklinde ibareler de içeriyor. Ek olarak davada YZ ile oluşturulan videonun, Carlin’i hemen hemen tanımayan gençlerin de onun gerçek işlerine ulaşmasını da engellediği de iddialar içinde.

Davacılar videoyu hazırlayanların tüm platformlardan kaldırmasını, kopyaları var ise yok edilmesini ve zararlarının karşılanması talebinde bulunuyor.

“Dudesy’in bu videosu, Carlin’in gerçek emek harcamaları ve mirasının piç edilmesidir” (Editör notu: Tırnak içine sadık kalmak amacıyla olduğu şeklinde çevirdik) yorumunun yapıldığı dava dosyasında, Carlin eğer hayatta olsaydı, videoda bahsedilen mevzular hakkında konuşurdu, sadece yorumları üstündeki denetim kendinde olacağı da söyleniyor.

Bahsi geçen videoda YZ, meydana getirilen taklidin aynen bir insanoğlunun öykünmek edeceği şekilde yaptığını, Carlin’in tüm materyallerini dinlediğini, sesini, ritmini ve tavrını en iyi şekilde sunmaya çalıştığını belirtiyor.

Carlin’in kızı Kelly, videonun yayınlanmasından sonrasında X üstünden yayınladığı tweet’te, “Babam zanaatını mükemmelleştirmek için insan yaşamı, beyni ve hayalgücünü kullanarak bir yaşam harcadı. Hiçbir makine onun dehasının yerini alamaz” dedi.

Bu dava, YZ ve telif hakkı ihlalleri mevzusunda ortaya çıkan son skandal olmayacak. Geçtiğimiz dönemde yaşanmış olan Hollywood grevlerinin kalbinde de senaryo yazarları ve YZ mevzusu yer alıyordu.


Shannon Connelian’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.