Yaşanmış en düşük ve en yüksek sıcaklık kaç derecedir.

Şimdiye kadar dünyamızda tespit edilebilen en düşük sıcaklık güney kutbunda eksi 89.6 aşama ile Antarktika Vostok istasyonunda ölçülmüştür. Sanılmasın ki cenup kutbu sürekli kar yağışı almış olduğu için dünyanın en soğuk yeridir. Antarktika daima karla kaplı olmasına karşın dünyanın minimum yağış alan çöllerinden daha kuraktır. Soğuk hava oldukca uzun aralıklarla da olsa düşen her yağışı dondurup, koruduğu için devamlı kar ve buzlarla örtülüdür.
Averaj ısı olarak cenup kutbu eksi 49 aşama ile şimal kutbundan 2 aşama daha soğuktur. Şundan dolayı cenup kutbu deniz seviyesinden daha yüksektir, güneşten daha azca ışık alır ve güneşin gittiği zamanlarda bu ışığın getirmiş olduğu ısıyı hızlıca kaybeder. Dünyadaki buzların yüzde 90’ı cenup kutbundadır, buzlar denizin altında 600 metre derinliğe kadar iner. Yaşam sadece buz parçalarının kıyılarında penguen ve fok sürüleri olarak görülür.
Şimal kutbu, altında hiçbir kara parçası olmaksızın, denizin üstünde yüzen bir buz kütlesidir. Şimal kutbunda bulabileceğiniz her taş kesinlikle göktaşıdır.
Dünyamızda ölçülebilecek en düşük soğukluk eksi 273 derecedir. Bundan daha düşük sıcaklıkta moleküller hareket edemeyeceği için buna ‘mutlak sıfır’ denilir.
Dünya üstündeki averaj ısı 5-10 aşama artsa Grönland ve Antarktika’daki buzullar erir, okyanuslardaki su düzeyi 100 metre artar ve doğal dünya haritası da mühim bir halde değişirdi.
Dünyada bugüne dek saptanabilen en yüksek ısı gölgede 58 aşama olarak 13 Eylül 1922 tarihinde Libya’da El-Azizia’da ölçülmüştür.
Doğal en yüksek ısı insanı en fazla rahatsız eden ısı anlamına gelmez. Burada havadaki nemin, doğrusu rutubetin oldukca mühim bir görevi vardır. Göremeyiz fakat havanın içinde su da, daha doğrusu su buharı da vardır. Atmosferde bulunan su miktarı toplanabilseydi, dünya yüzeyini 2,5 santimetre genişliğinde bir su tabakası kaplardı.
Sadece havanın içine alabileceği su miktarının bir sının vardır. Bu suya doyma seviyesine erişince hava artık içine su alamaz. İnsanlar terleyince ter buharlaşıp havaya karışamaz ve artık terleyemezler, rahatlayamazlar. Oldukca kuru bir havada 35 derecede terleyebildiğiniz için fazla bir hastalık duymaya bilirsiniz de, nemli, suya doymuş havada 25 aşama bile bunalma hissi verebilir.

 

(Toplam: 47, Bugün: 1 )