Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, yaz sonunda dökülmesi artan saçlar için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunmuş oldu.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saçlar, vücudumuzun birçok yerinde büyür sadece biz bu tarz şeyleri göremeyiz. Zira tüy şeklindedirler. Cildin dış tabakasında saç foliküllerinde üretilen keratin isminde bir proteinden saçlar oluşur. Foliküller yeni saç hücreleri ürettikçe, eski hücreler cildin yüzeyinden atılır. Görülebilen saç aslına bakarsak bir ölü keratin hücresi dizisidir.

Averaj bir erişkin ortalama 100.000 ila 150.000 saç teline haizdir ve günde 100’e yakın saç kadar kaybeder.  Tarak üstünde görülen saçlar alarma geçmek için bir sebep değildir.

Saçı yitirmek saç gelişme döngüsünün naturel bir parçasıdır. Saçlar dökülür, böylece yeni saçlar yerini alır.

Yaz Aylarında Dökülen Saçlar İçin Bakım

Mevsim değişikleri, stres, beslenme düzeni ve saç kalitesi saçların büyümesini ve dökülmesini etkileyebilir. Saçlarınızın yazları her zamankinden daha çok döküldüğünü fark edebilirsiniz. Bilhassa güneş ışınlarının kurutucu, deniz ve havuzun yıpratıcı etkisiyle cildimiz kadar saçlarımızda bu durumdan negatif etkilenir.

Yaz aylarının sonunda yaşanmış olan dökülmelerinin bir öteki sebebi ise saçın uzun süre gelişme evresinde kalmasıdır. Yazın getirmiş olduğu mevsimsel sıcaklıklar ve daha çok güneş ışığına maruz kalmak, saçı beslerken sonbaharla beraber değişen hava koşulları sebebiyle saç dökülmesinde artış gözlenebilir.

Saçlar yazları uygun bakım gerektirir. Yazın bitmesiyle olduğundan daha çok yıpranan saçlar için bakımlar yaparak daha sıhhatli saçlara haiz olabilirsiniz.

•Ilk olarak saç tipinizi iyi tanımalısınız. Güneş ışınların, deniz ve havuz suyundan kuruyan saçlarınız için kuru saçlara hususi formülize edilmiş şampuanları tercih etmelisiniz. Böylece ihtiyaç duyulan nemi bu biçim şampuanlardan alabilirsiniz.

•Deniz ve havuz sonrası ne olursa olsun duş almalısınız. Tuzlu su ve klor ile yıpranan saçlara duş esnasında maske yapabilirsiniz. Böylece maskeyle beraber saçınız yapılanmaya ve korunmaya adım atar.

•Bu zamanda kimyasal ürünler yerine naturel ürünleri kullanmaya itina göstermelisiniz. Saç dökülmesinden şikayetçi olduğunuzda, kimyasal ürünleri kenarda tutmak en iyisidir. Bunun yerine Hindistan cevizi sütü şeklinde naturel ürünleri seçin. Hindistan cevizi sütü saçın gerektirdiği besinler açısından zengindir. Ek olarak saçı yumuşak ve kabarık meblağ.

•Bakım yağlarının saçları nemlendirdiği düşünülür. Saçlar naturel nemini sudan ve atmosferden alır. Saçlarınızın nemsiz bulunduğunu düşünüyorsanız, yalnız bakım yağları kullanmak yerine su bazlı nemlendirici koruyucu kremler tercih edebilirsiniz.

•Yazları cildimizin güneşin zararı dokunan ışınlarından korumak için güneş kremi kullanırken aynı oranda saçımızın da bu zararı dokunan ışınlardan negatif etkilendiğini unutmamalıyız. Yazın mümkün olabildiğince şapka yada eşarpla korunmalıdır.

(Toplam: 22, Bugün: 1 )