Yaz Aylarında Hamilelik

Yazları artan sıcaklıklarla birlikte hamilelerin ısıdan daha oldukca etkilendiğini belirten uzmanlar, gebelik haftaları ilerledikçe kilo artışı, vücut ısısı yüksekliği, ödem artarken, akciğer kapasitesinin azaldığını ve gebeler için sıcaktan korunmanın daha da ehemmiyet kazandığını açıkladı.

Gebelik sürecinin ilk 3 ayı ve son 1 ayının son aşama sıkıntılı geçtiğini belirten Uzmanlar, “Eğer gebeliğin ilk 3 ayı yaz ayına geliyorsa, anne talibi daha çok zorlanabilir bu sebeple gebeliğin ilk 3 ayında bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık sorunları baş gösterir. Buna bir de aşırı sıcak hava eklendiğinde problemler daha şiddetli yaşanabilir. Anne adayları gebelik sürecinin ilk 3 ayında yaz dönemindeyse kendilerini sıcaktan, güneşten uzak tutmalı. Anne adayları yazın dışarı çıkarken ince, açık renk giysiler tercih etmeli. Mümkünse öğle ile akşam saatleri içinde güneşten korunmak için yüksek faktörlü kendi cilt tiplerine uygun koruyucu kremler kullanılmalı. Vücudun sıvı ihtiyacı artacağından günde minimum 10 bardak su tüketmeleri gerekir. Oldukca sıcak günlerde yada egzersiz yaparken bu gerekseme 15 bardağa kadar çıkmaktadır. Böylece gebeliğin ilk aylarında sık karşılaşılan hipotansiyon önlenmiş olur. Hamileler için en ideal egzersiz yüzmek. Temizliğinden güvenli olunan havuz ve denize güneşin dik gelmediği saatlerde rahatça girilebilir. Yüzmek ve duş almak gebeliğin son aylarında oluşan gece uykusuzluğuna da iyi gelecektir fakat imkanı olmayanlar için günün erken saatlerinde yapılacak hafifçe tempolu yürüyüşler faydalıdır. Sıcakta terlemeyle birlikte nemli kalan bölgelerde enfeksiyon artış dikkat edilmeli ve sık aralıklarla ılık duş almak, iyi kurulanmak gerekmektedir” dedi.

  Seyahat ve dinlence için, doğuma yakın haftalarda uzun yolculuklardan kaçınılması icap ettiğinin mühim bulunduğunu belirten uzmanlar, “Meydana getirilen vasıta seyahatlerinde mümkünse arka koltukta uzun oturuş pozisyonunda ve bacakları yerden kaldırarak seyahat edilmesi uygundur. Mümkün olmuyorsa gezi esnasında 2 saatte bir mola vererek ve kısa yürüyüş yaparak bacaklarda oluşabilecek ödem azaltılabilir. Seyahat esnasında bacak germe egzersizleri yapılabilir” diye konuştu.

  Beslenmede sıvının yanında azca yağlı ve azca tuzlu yiyecekleri tavsiye eden uzmanlar, “Gebelikte bilhassa ilk aylarda kokulara karşı bir duyarlılık artışı olur, bu da bulantı ve kusmaları artırır.  Bunun için bilhassa mutfak kokuları ve ağır parfümlerden mümkün olduğunca uzak durun. Bu periyodu katı, kuru, yağsız gıdalarla geçirmeye çalışın. Yazın rahatça bulunabilecek taze sebze meyve en ideal besinlerdir. Protein desteği için et, süt, yoğurt unutulmamalı. Sık sık ve azca azca yiyecek gebelikte mide şikayetlerini azaltır” diye konuştu.