[ad_1]

Jimny’nin daha dik konumlandırılan A sütunları ve yatay konumlu motor kaputu, sürücünün görüş alanını ve yola hakimiyetini artırırken, yan cam çizgileri de görüş alanını iyileştiriyor ve iç mekâna ferahlık kazandırıyor. Aracın kimliği haline gelen ön ızgara, karakteristik yuvarlak farlar tarafından çevrelenirken, 15 inç‘lik alaşım jantlar görünümü destekliyor. Jimny’nin tavanındaki kanalların kapılar açıldığında içeri su akmasını önlemek amacıyla tasarlanması da güzel düşünülmüş detaylar arasında. Suzuki tasarımcıları buna ek olarak kötü hava şartlarında daha fazla görünürlük sunan “Kinetik Sarı” ve arazide daha kolay gizlenmeye yardımcı olan “Orman Yeşili” gibi iki yeni renk de dahil olmak üzere sekiz farklı gövde rengini de seçenekler arasına ekliyor. 

Yenilenen kokpit bölümünde de sadelik ve işlevsellik üzerine bir karakterden yana olduğunu gördüğümüz Jimny’nin burada da meraklılarının beğenisini kazanacağını düşünüyoruz. Bluetooth desteğine sahip multimedya sistemine yer veren Suzuki bagaj kısmında ise bir önceki nesline oranla 53 litrelik bir artışla karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda artık Jimny’de 377 litrelik bagaj hacmi kullanıma sunuluyor. Temizlemesi kolay plastik ile kaplanan arka koltuk sırtlıkları ve bagajın yan duvarları sayesinde kullanım fonksiyonelliği destekleniyor. Jimny’nin elektronik destekler konusunda da günümüz standartlarını karşılama gibi bir durumu var. Suzuki tarafından geliştirilen, kaza önleyici güvenlik teknolojisi Suzuki Safety Support, günlük sürüş koşullarında sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Öndeki araç veya yaya ile olası bir çarpışma tespit etmesi halinde çift sensörlü fren destek sistemi çarpışmayı önlemek ve etkilerini hafifletmek üzere sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarırken duruma göre otomatik olarak fren yapıyor. Ayrıca; şerit takip sistemi, sürücü yorgunluk uyarısı, uzun far asistanı, trafik işareti tanımlama, yokuş kalkış desteği, eğim iniş yardımcısı, acil durum fren işareti, ESP ve lastik basıncı uyarısı gibi donanımlar da sürücülerin önemli yardımcıları arasında yer alıyor. 

Suzuki’nin kendisine güvendiği noktalardan birisi de Jimny’nin sürüş dinamikleri. Merdiven tipi şasi mimarisinden faydalanan Japon marka; üç açılı helezon yayı, üç kollu sabit aks ve arazi takviyesine sahip yarı zamanlı dört tekerlekten çekiş sistemini bir araya getiriyor. Suzuki tarafından geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemi ALLGRIP PRO‘ya 37 derecelik yaklaşma, 28 derecelik rampa ve 49 derecelik uzaklaşma açısı eşlik etmekte. Jimny’de herhangi bir engel nedeniyle aks üzerindeki tekerleklerden birinin yer ile olan temasının kesilmesi halinde diğer tekerlekleri yere daha fazla bastırılıyor ve böylece daha fazla tutunma sağlanıyor. Sürüş dinamiklerine etki edecek son parça ise aracın 2H (iki tekerlekten çekiş), 4H (dört tekerlekten çekiş) ve 4L (arazi takviyesine sahip dört tekerlekten çekiş) olmak üzere farklı sürüş modlarına ve sınırlı kaymalı diferansiyel kilidi bulunuyor.

Yeni Suzuki Jimny, GLX donanım paketi,1,5 litrelik 100 HP gücündeki benzinli motor ve 4 ileri vitesli otomatik şanzıman seçeneğiyle, 151 bin TL’lik fiyat etiketiyle ülkemizde satışa sunuluyor. 
 [ad_2]