Yıldızların ışıkları gece niçin kırpışıyor

Geceleri gökyüzünde gördüğümüz yıldızların birçoğu bizim güneşimizden de büyüktürler fakat o denli uzaktadırlar ki, sadece birer nokta olarak gözükürler. Gezegenlerin yıldızlardan farkları, güneş sistemimiz içinde bizimle birlikte güneşin çevresinde dönüyor olmalarıdır. Bundan dolayı fazlaca uzak olan yıldızlar gökyüzünde ‘durağan(durgun)’ dururken, gezegenler devamlı yer değiştirirler. Bu gezegenler güneşe yakınlık sırasıyla Merkür, Venüs, dünyamız. Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüto’dur.

Güneş sistemimizde bile mesafeler o denli büyüktür ki. dünyamıza 8 dakikada gelen güneş ışığı, Neptün’e sadece 4 saatte ulaşır. Aslına bakarsanız güneş sistemimizde bulunmalarına karşın Neptün ve Plüto teleskop kullanmadan dünyamızdan görülemezler. Güneş Neptün’e o denli uzaktır ki, bu gezegenden bakıldığında görünümü parlak bir yıldızdan farksızdır. Güneş ışıklarının dünyamıza gelmek için 8 dakikada almış olduğu bu yolu, saatte 1000 kilometre hızla giden çağıl bir jet uçağı sadece 17 yıl civarında gidebilirdi.

Güneş sistemimizin dışındaki mesafeler ise inanılmaz. Mesela, Andromeda galaksisinin ışığı dünyaya 2.2 milyon yılda ulaşmaktadır. Doğrusu biz bu galaksiyi bu kadar yıl evvelki hali ile görüyoruz. Şimdi ne yapıyorlar acaba?
Aysız berrak bir gecede gökyüzünde gözle görülebilen yıldız sayısı 7000’dir. Ufak bir teleskopla 25 milyon yıldız görülebilir. Fakat mesela ABD’deki Mount Palomar gözlem evindeki teleskopla tüm sema taranabilse 2 milyar yıldız görülebilir. Oysa bir tek Samanyolu galaksisinde 100 milyar yıldız olduğu tahmin edilmektedir.

Yıldızların göz kırpıyormuş benzer biçimde ışıklarının kırpışmasının sebebi, fazlaca uzaktan geliyor olmaları ve atmosferimizdir. Yeryüzünde nispeten ılınan hava sürekli olarak yükselme meylindedir. Bu durum gece de devam eder. Yıldızların zayıf ışıkları bu yükselen hava dalgası içinde kırılırlar. Kimi zaman gözümüze tam olarak ulaşamazlar, şu demek oluyor ki kesik kesik gelirler.

Bu evimizdeki sıcak radyatörün yada bir ateşin ya da yazın fazlaca sıcak yolların üstündeki yükselen havanın arkasındaki şekillerin görüntüsünü dalgalandırmasına benzer. Gerçi görülebilir gezegenlerden gelen ışıklar da yükselen hava dalgaları ile kırılır fakat onların ışıkları daha kuvvetli olduklarından gözümüze ulaşmada kesinti olmaz ve göz kırpmazlar.