Evcil hayvanınızı yitirmek zor bir edinim. Bilhassa de yalnız yaşıyorsanız ve tek dostunuz evcil hayvanınızsa, işler oldukça daha zorlaşabilir. Fakat 50 bin dolara sahipseniz, bir ihtimal birazcık da olsa teselli bulabilirsiniz. Kanadalı Kris Stewart adlı kadının yapmış olduğu da tam olarak bu.

Britanya Kolumbiyası’nda yaşayan Kris, beş yaşındaki kedisi Bear’ı Ocak 2022’de yaşanmış olan bir kazada otomobil çarpması sonucunda yitirdi. Sadece 50 bin dolar ödeyerek Bear’ın klonu olan iki yeni kedi sahibi oldu: Bear Bear ve Honey Bear.

Bear’ın klonu olan Bear Bear, Honey Bear ve sahipleri Kris Stewart.

Kris, evcil hayvanının ölümü sonrasında Teksaslı ViaGen şirketiyle iletişime geçti. Kendilerini “sevdiğimiz hayvanları klonlamada dünya lideri” olarak niteleyen şirket, iki yeni kedi yavrusunu, somatik hücre klonlama yöntemiyle dünyaya getirdi. Bu yöntemde Bear’ın hücrelerinden birinin çekirdeği, yeni bir yumurta hücresinin içine aktarıldı. Sonrasında bu yumurta hücresi, yüzde 100 Bear’ın DNA’sına haiz olan kedi yavrularını doğuracak taşıyıcı anneye implant edildi. Yavrular Bear Bear ve Honey Bear 10 Ocak 2024’te dünyaya ulaştıktan sonra ViaGen’in New York’taki laboratuvarında iki ay geçirdi.

Somatik hücre klonlama yöntemi, meşhur klon koyun Dolly için de kullanılan yöntem olarak biliniyor. Bu yöntemde bilim adamları doku hücrelerinden DNA’yı alıp, DNA’sı kaldırılmış bir yumurta hücresine orijinal DNA’yı ekliyor. Peşinden hücrelerin bölünebilmesi için DNA’daki belirli genlerin kapatıp açabiliyorlar. Bu yöntemle dünyaya gelen yavruların çoğunlukla doğum aşamasını atlatamadığı biliniyor. Sadece doğabilenler, herhangi bir mesele yaşamıyor.

Beş yaşlarında yaşamını kaybeden ve arkasından klonlanan Bear adlı kedi.

Şirket kediler haricinde köpekler ve atlar için de klonlama hizmeti verdiği belirtiliyor. Kedi ve köpekler için bu ücretin 50 bin dolar, atlar içinse 85 bin dolar bulunduğunu da izah edelim.


Daily Mail’in haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.