Alarko Ziraat Grubu bünyesinde 2023 yılının Mart ayında kurulan ve Haziran ayında ihracata başlamış olan çağdaş seracılık şirketi Alsera, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği’nin (İYMSİB) 2023 senesinde en oldukca ihracat meydana getiren firmaları takdim etmiş olduğu ‘İhracat Şampiyonları’ sıralamasında ilk 10 şirket içinde yer aldı. Afyon ve Denizli’de kurulu ve ek olarak yapımı devam eden seralarıyla Türkiye’nin en büyük jeotermal sera işletmecisi olan Alsera, pestisit kullanmadan ‘sıfır kalıntı’yla ürettikleri domateslerin yüzde 60’ını 18 ülkeye ihraç ediyor.

”Hedef dünyada da ilk 10’a girmek”

Jeotermal seralarda topraksız tarımla pestisit kullanmadan ‘sıfır kalıntı’yla ürettikleri domateslerin yüzde 60’ını ihraç ettiklerini ifade eden Alarko Ziraat Grubu Genel Müdürü Melike Koçoğlu, ‘6 ayda ihracatta ilk 10’a girdik. Afyon ve Denizli’de kurulu ve ek olarak yapımı devam eden seralarımızla Türkiye’nin en büyük jeotermal sera işletmecisi olmayı başardık. İngiltere, Hollanda, Almanya, Belçika şeklinde Avrupa ülkeleri başta olmak suretiyle toplam 18 ülkeye domates ihraç ediyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin bu alanda dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmesi” diye konuştu.

”Bu yıl içinde 2 bin dönüme ulaşacağız”

Gerçekleştirdikleri yatırımların meyvesini kısa sürede toplamaya başladıklarını belirten Genel Müdür Melike Koçoğlu sözlerini şöyleki tamamladı: “Geleneksel tarımda metrekarede averaj 15 kilogram ürün alınırken, biz topraksız ziraat faaliyeti yürüttüğümüz seralarımızda 45 kilograma erişebiliyoruz. İklim koşulları sebebiyle açık tarımda zorlanılan yerlerde ve ortamda çağdaş seracılık etkili bir çözüm ve verim de oldukça yüksek. Bu da bizi ihracatta avantajlı hale getiriyor. Yıl sonunda ilk hedefimiz olan 500 dönüm seraya ulaştık. 2024 yılı için hedefimiz Eskişehir’de de inşa edeceğimiz seralarla beraber toplam 3 ilimizdeki sera büyüklüğümüzü 2.000 dönüme ulaştırmak.”

(Toplam: 1, Bugün: 1 )