Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı‘nın iş birliğiyle bu yıl 9’uncusu düzenlenen “İstanbul Edebiyat Festivali” edebiyat ve sinemaseverlerle buluştu.

Sultanahmet’teki Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşen festivalin açılışında konuşan İl Kültür ve Gezim Müdürü Coşkun Yılmaz, etkinliğin uygarlık tasavvuru mevzusunda birçok sual ve problemi ele alabileceğini söylemiş oldu.

Coşkun, bugün vakit ve sabrın iki mühim unsur olduğuna işaret ederek, katılımcılara Nizamülmülk tarafınca kaleme alınan “Siyasetname” adlı kitabı okumalarını önerdi.

“Beyazperdeye, edebiyata yürek veren kıymetli adları ödüllendireceğiz”

TYB İstanbul Şubesi Başkanı ve Festival Koordinatörü Mahmut Bıyıklı, festival kapsamında 30’a yakın oturum gerçekleştirileceğini kaydetti.

Bıyıklı, festivalde yer alacak 100’e yakın ozan, yazar, sanatçı ve akademisyenin beyazperdeye ve edebiyata dair birikimlerini paylaşacaklarını aktararak, “Film, belgesel gösterimleri, sergiler olacak ve son günde de ödül törenimiz olacak. Ödül töreninde de bu ülkenin sinemasına, edebiyatına katkı veren, yürek veren kıymetli adları ödüllendireceğiz. Beyaz perdede, edebiyatta uzun bir yürüyüşe çıkarak hemen hemen çıraklık, kalfalık döneminde olan genç arkadaşlarımıza da onur beratları verilecek.” diye konuştu.

Bıyıklı, senelerdir edebiyatın sinemayı beslediğini, artık beyaz perdenin da edebiyatı beslediği dönemlerin görüldüğünü dile getirerek, “Bundan sonrasında da sinema-edebiyat ilişkisi tüm etkileşimi ile devam edecek. Ikimiz de bu festivalle beraber bu etkileşimin alanlarını, felsefesini konuşmuş, anlamış ve tartışmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Edebiyatımız yoksa sinemamız da olmaz”

TYB Kurucusu ve Onur Başkanı Mehmet Doğan ise festivalin ilkini 1990 senesinde düzenlediklerini belirterek, “Kültürel alanda anane oluşturmak hakikaten oldukca mühim. İstanbul Edebiyat Festivali, gerçek anlamda gelenekselleşmiş bir etkinlik. Bu da onun kıymetini kat kat arttırıyor. Bir kere iki kere yapılıp geçip gitseydi gene değerliydi fakat süreklilik onu ek olarak kıymetli kılıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bugün beyaz perdede yer edinen filmlerin edebiyattan ve tiyatro metinlerinden etkilendiğine işaret eden Doğan, mevzuyla ilgili örnekler ve istatistiki bilgiler vererek, “Edebiyatımız yoksa sinemamız olmaz desek yeri var.” dedi.

Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Suver, şu andaki konumdan çıkış yapabilmek için ne olursa olsun sanatın toplumun her alanında tekrardan inşa edilmesi icap ettiğini vurgulayarak, festivali bu anlamda bu hedefe yönelik bir emek harcama olarak değerlendirdiğini söylemiş oldu.

Konuşmaların peşinden santur sanatçısı Sedat Anar, mini konser verdi.

“9. İstanbul Edebiyat Festivali”

Öteki adı “Edebiyat Mevsimi” olan festivalde, Semih Kaplanoğlu, Atilla Dorsay, Ali Ural, Ahmet Yenilmez, Samed Karagöz, Elif Dağdeviren, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Kamil Koç, Ahmet Turgut, Burçak Evren, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, Sefa Önal, Bestami Yazgan ve Seyid Çolak şeklinde birçok kişinin katılacağı söyleşiler yapılacak.

Bu yıl “Beyazperde ve Edebiyat” temasıyla düzenlenen festivalde, müzik dinletilerinin yanı sıra her güne hususi film gösterimleri yapılacak ve kendi alanında adını duyurmuş oldukca sayıda konuşmacı yer alacak.

(Toplam: 20, Bugün: 1 )