Dünyada kullanım alanı gittikçe artan NFT pazarının 2023 yıl sonu itibariyle 200 milyar dolar seviyesine erişmesi umut ediliyor. Sanat, spor ve öteki alanlarda kullanımı genişleyerek devam eden NFT alanında pazarın çeşitliliği artarken, bununla beraber riskleri de getiriyor. Bilhassa hırsızlık ve sahtecilik benzer biçimde tehlikeler, siber güvenlik endişelerini artırarak sigorta talebinde yükselişe niçin oluyor.

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Ziraatçi, siber sigorta şirketlerinin NFT varlıklarının sigortalanması için altyapı ve hukuki süreçleri şekillendirme yolunda ilerlediklerini belirtirken, düzmece ürünler ve dolandırıcılık benzer biçimde faaliyetler için çeşitli sigorta poliçeleri geliştirildiğini açıkladı. Murat Ziraatçi, “NFT pazarının sanat eserlerinin dijitalleşmesiyle şekilleneceği ve önümüzdeki yıl sektördeki düzenlemelerin ve gelişmelerin odak noktası olacağını öngörüyoruz. Yasal düzenlemelerin, NFT’lerin yasal statüsünü belirleme, tecim düzenlemeleri, siber güvenlik risklerinin azaltılması benzer biçimde mevzularda katkı sağlayarak sektörün daha sağlam büyümesine destek olmasını bekliyoruz” dedi.

2024 senesinde pazar yüzde 50 büyüyecek

2023 senesinde NFT pazarında yaşanmış olan büyümenin 2024 senesinde da devam edeceğini belirten Murat Ziraatçi, şunları söylemiş oldu: “2024 senesinde NFT’lerin değişik sektörlerde kullanımlarının artmasını ve NFT’lerdeki kıymet belirsizliğine dair endişelerin azalmasını bekliyoruz. Bilhassa sanat, oyun ve spor sektörlerinde NFT kullanımının yaygınlaştığını göreceğiz. Sanatta NFT’ler, dijital sanat eserlerinin sahipliğini ve ticaretini daha kolay ve güvenli hale getirme potansiyeline haiz. Oyunda NFT’ler, oyun içi varlıkların sahipliğini ve ticaretini daha verimli hale getirebilir. Sporda ise NFT’leri spor müsabakalarının biletleri, videoları ve koleksiyon ürünleri benzer biçimde değişik şekillerde görüyoruz. NFT’lerin değerlemesi mevzusunda standartların oluşturulması ve NFT’lerin yasal çerçevesinin belirginleşmesi benzer biçimde gelişmelerin yaşanmasını beklyoruz. NFT pazarının 2024 senesinde yüzde 50’nin üstünde bir gelişme kaydedeceğini tahmin ediyoruz.”

ABD’de NFT ile ilgili yasa tasarısı yolda

NFT’lerdeki iyelik ve kıymet belirsizliği benzer biçimde zorlukların, dijital sanat eserlerinin sigortalanması sürecini karmaşıklaştırdığını belirten Murat Ziraatçi, “Sadece, bu zorluklar aşılabilirse, NFT’ler, dijital sanat eserlerinin sigortası için yeni fırsatlar sunabilir. NFT’ler, hemen hemen yasal olarak tam olarak tanımlanmış bir kavram değildir. Bu yüzden, NFT’lere ilişkin yasal düzenlemeler, değişik ülkelerde değişik şekillerde yapılmaktadır. Türkiye’de de NFT’ler, fikri ve sınai haklar kanunu (FSEK) kapsamında değerlendirilmektedir. FSEK’e nazaran; NFT’ler, bir eserin dijital bir kopyası olarak kabul edilmekte ve NFT sahibine, eserin dijital kopyası üstünde münhasır olmayan bir kullanım hakkı vermektedir. Dünya genelinde NFT’lere ilişkin yasal düzenlemeler mevzusunda emekler devam ediyor. ABD’de de, NFT’leri “dijital varlıklar” olarak tanımlayan ve NFT’lerle ilgili işlemleri düzenleyen bir yasa tasarısı hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nde ise NFT’lerin “dijital varlıklar” olarak tanımlanmasını ve NFT’lerle ilgili işlemleri düzenleyen bir düzenleme üstünde çalışılıyor” diye konuştu.

Siber sigorta ile NFT daha güvenli hale getirilebilir

Murat Ziraatçi, “NFT’lerin yaygınlaşması, yeni risklerin ortaya çıkmasına niçin olabilir. Siber saldırılara karşı NFT’lerin savunmasız olmaları, riskleri artırabilir. Bu durum, sigorta şirketlerinin NFT sigortası ürünlerini oluştururken bu riskleri dikkate almasını gerektiriyor. NFT’lerin ve blok zinciri teknolojisinin ilerlemesiyle, sanat eserleri sigortasında yeni teknolojilerin kullanımı daha yaygın hale gelecektir. Mesela, blok zinciri teknolojisi, eserlerin sahipliğini ve kıymetini güvenli bir halde doğrulamak için kullanılabilir; bu da sigorta süreçlerini daha etkin hale getirecektir. Netice olarak, sanat sigortası sektöründe ilerleyen dönemlerde NFT sigortası, yeni risklerin ve teknolojik yeniliklerin öne çıkacağı bir alan olabilir. Bu gelişmeler, sanat eserlerinin daha güvenli bir halde korunmasına ve sanat koleksiyoncularının rahatça işlem yapmasına olanak sağlayabilir” dedi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )