Apple’ın, Apple TV deneyimini yenileyeceği ve cihaza ekleyeceği kamera ile video görüşmelerinin yanı sıra, el hareketleri ile denetim etme özeliği getireceği iddia ediliyor.

Apple TV’yi yakında “hareketlerinizle” kontol edebileceksiniz

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre, bu özellikler, Apple’ın akıllı ev vizyonunu genişletme arzusunun parçası. Böylece Apple TV üstünden FaceTime çağrıları yapmak için iPhone’a ihtiyacınız kalmayacak, aygıt üstünden direkt davet yaparak, kullanıcı deneyimi güçlendirilmiş olacak.

Bu düşünce ile bununla beraber tvOS 17 ile sunulan kabiliyetler de geliştirilerek, daha etkileşimli hareket/jest konrolleri sunulacak. FaceTime çağrılarında başparmağımızı yukarı kaldırarak “onay” hareketi yaptığımızda, havai fişek efektinin görüntülenmesini sağlayabiliyoruz. Sadece yeni hareketlerin bilgileri şimdilik açıklık kazanmış durumda değil.

Bu geliştirmeler, Apple’ın “havada meydana getirilen jest” kontrollerine dair araştırmaları mevzusunda ipuçları da sunuyor. Bunun patenti 2023 yılı Nisan ayında Vision Pro gözlükleri için alınmıştı. Bu geliştirmeler Apple TV’nin Siri Uzaktan Kumandasından meydana gelen kimi kullanıcı sorunlarını da çözecektir.

Her ne kadar böylesi özelliklerle dolu bir Apple TV fikri oldukca iyi gelse de, Gurman 2024’ün ilk yarısında cihazın piyasaya sürülebileceğini sadece Apple’ın bu planlarıyla ilgili iyi mi harekete geçeceğinin bilinmediğini söylüyor.

Bu özelliklerin aşarısı tamamen iyi mi uygulandığına bağlı. Mevcut yöntemlere nazaran iyi bir alternatif sunar ve kullanıcı deneyimini karmaşıklaştırmasa, kabul göreceği kati olur.


Chance Townsend’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )