Aşçıbaşılar niçin o acayip şapkaları giyerler

Bir kere kafalarına bir şeyler giymeleri zorunludur. Yoksa saçları yiyeceklerin içine düşebilir. Fakat aşçıların bu kafanın üstünde silindirik bir halde yükselen, ucu da balonumsu şekilde kıvrımlarla biten beyaz şapkaları giymelerinin aslolan sebebi başkadır.


Bu tip şapkalarda, bilhassa mutfakların oldukça sıcak ortamlarında, hava şapkanın içinde rahatça dolaşabilir ve aşçının kafasını serin meblağ, terlemeyi önler. Mutfağın kalabalık ve hareketli yaşamında, aynı tip giysiler içindeki aşçılar arasından aşçıbaşını ilk görüşte ayırt edebilmek için onun şapkası birazcık daha uzun ve ucu kıvrımlıdır.

Bu şapkaların beyaz, şu demek oluyor ki boyasız olmalarının sebebi ise beyaz kumaşın, boyalı kumaşa gore daha hijyenik olarak kabul edilmesidir. Beyaz renk her yerde insanlarda temizlik, saflık, iyi niyet ve sulh duyguları uyandırır. Muharebe esnasında sulh mesajı göndermek isteyen birliklerin beyaz bayrak çekmelerinin sebebi de budur. Gelinliklerin beyaz olması ise barıştan ziyade saflığı ve masumiyeti simgeler.

(Toplam: 326, Bugün: 1 )