Saatler Neden Sol Kola Takılır

Hususi bir durum yada değişik olmak düşüncesi yoksa insanların çoğunluğu saatlerini sol bileklerine takarlar. İlk anda insanların çoğunun sağ ellerini kullanmaları, bu kolun daha hareketli olması dolayısıyla saatin bir bölgelere çarpıp zarar görme olasılığının da daha yüksek olması sebebiyle sol bileğe takılmasının tercih edilmiş olduğu düşünülebilir.


Bu fikir şüphesiz doğrudur. Sağ ellerini kullanan insanların, sağ kol düğmelerini iliklerken ne kadar zorlandıkları malumdur. Peki sol ellerini daha fazlaca kullanan solaklar da niçin saatlerini gene sol bileklerine takıyorlar?
Saatin ilk kullanılma yıllarında insanoğlu çoğunlukla cep saati kullanıyorlardı. Bu saatlerin kurma düğmesi sağda ‘3’ rakamının yanındaydı. Sık sık kurulması ihtiyaç duyulan bu saatleri cepten çıkartıp sol elle oluşturmak (hangi el daha baskın olursa olsun) fazlaca zordu. İnsanlar bu saatleri aslına bakarsanız yeleklerinin sol tarafında bulunan ceplerinden sol elleri ile çıkarıp bakmaya ve sağ elleri ile kurmaya alıştılar. Sonrasında kol saatleri de yaygınlaşıp kurma bölgeleri gene ‘3’ rakamının yanında olunca bunlar da sol kola takılır oldu. Aslına bakarsanız sağ ellerini kullananlar bu elleri meşgulken ister cep ister kol saati olsun saate sol kollarım kullanarak bakmayı tercih ediyorlardı.

Her iki taraf da durumdan memnun olduklarından, saat üreticilerine kurma yeri solda olan bir saat üretmeleri için piyasadan bir talep hiçbir vakit gelmedi. Artık pilli, güneş enerjili yada hareketle kendi kendine kurulan saatler kullanılıyor ve kurmalı saatler neredeyse tarihe karıştıysa da insanoğlu saatlerini sol bileklerine takmaya devam ediyorlar.