Elektrik kesilince ev telefonları nasıl çalışıyor

Size şaşırtıcı gelebilir fakat, telefon evimizdeki en kolay cihazdır. O denli basittir ki, ana yapısı yüzyıldır değişmemiştir. Eğer 1920’li yıllardan kalma bir antika telefon bulabilirseniz, fişini duvardaki deliğe takının, oldukça iyi çalışır.
Telefon sistemi o denli basittir ki, evimizin bir ucuna bir aparat, öteki ucuna bir başka aparat koyup, bu tarz şeyleri birbirlerine araya 9 voltluk bir pil ve bir rezistör koyarak bağlarsanız, kendi interkom sisteminizi yaratmış olmuş olursunuz. Bu telefonlarla kendi aralarında rahatça görüşme yapılabilir.
Telefonlarımızı duvardaki duylara ve sonrasında da santrallere bağlayan, çoğu zaman biri kırmızı, diğeri yeşil iki kablo vardır. Yeşil kablo konuşma için ortak hat olup, kırmızı kablo vasıtası ile santralden telefonumuza 6 ile 12 volt arası, 30 miliamper seviyesinde bir akım gelir.
Eğer kolay bir granüllü ahizeye sahipseniz, sesinizin dalgalan, bu granülleri azca yada oldukça sıkıştırarak, santralden kırmızı kablo ile verilen, ortalama bu 9 voltluk akımın karşı tarafa değişik kuvvetlerle gitmesini sağlar. Karşı tarafta kulaklıkta da, bu kez tam tersi olur ve bu değişik akımlar titreşim yolu ile sese çevrilir.
Telefon konuşmasını ileten bu oldukça zayıf akımı oldukça uzaklara taşıyabilmek için bir frekans limitlemesi yapılmıştır. Doğrusu frekans olarak 400 saykılın altında ve 3400 saykılın üstündeki sesleri sistem kabul etmez, yok farz eder. Bu nedenledir ki, bazılarının sesleri telefonda daha değişik gelir.
Telefonun çalışabilmesi için lüzumlu 6-12 volt akımın telefon santralından gelen bakır telle sağlandığını belirtmiştik. Bundan dolayı evinizde cereyan kesilse bile, telefona lüzumlu akım santralden sağlandığı için, çalışmaya devam edecektir.
Peki telefon santralının cereyanı kesilirse ne olur? Bu duruma karşı santrallerde oldukça büyük bir batarya sistemi bulunmaktadır. Ek olarak bir de yedek elektrik jeneratörü vardır ki, cereyanın kesilme durumunda tüm telefon şebekelerini beslerler ve telefonların çalışmalarını sağlarlar.

(Toplam: 44, Bugün: 1 )