[ad_1]

Yeni Audi Q5’in tasarımı kesinlikle oldukça yenilikçi.  Son model Audi Q5 yeni neslinde ilk neslin tasarım detaylarından kopmadan yeni bir yüze kavuşmuş. Araçta bu anlamda ağabey Audi Q7 modeli ile benzer bir yol izlemiş. Ön bölümde yapısı incelen ve krom miktarı ciddi oranda artan ön panjur en dikkat çekici detay olarak öne çıkıyor. Ek olarak farların yapısı da tamamen değişik; daha ince ve LED’li gündüz farları da oldukça daha şık ve çarpıcı bir görünüme haiz. Tampon ise daha iri ve heybetli yapısı ile dikkat çekiyor. Ön camın daha büyük olması sonucu aracın ön kısmı sanki yere birazcık yakınlaşmış şeklinde görünüyor.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

2018 model Audi Q5’in arka tasarımına baktığımızda ise aynen ön bölümde olduğu şeklinde basık bir yapı mevcut sadece bu durum oldukça sportif bir görünüm elde etmiş.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Bilhassa tasarımı oldukça fazla değişmeyen stopların arasındaki ütü izi oldukça şık ve belirgin bir sportif detay olarak öne çıkıyor. Bu çizgi stoplardan başlayıp aracın yanında devam ediyor ve farları geçerek krom ön panjurdan devam ederek aracı çevreliyor.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Tampon tasarımı genel olarak korunsa da egzoz çıkışlarının ince ve uzun yapısı arka tasarımın sportif görüntüsüne destek oluyor.

Audi Q5’in yeni neslinin iç mekanı adeta baştan yaratılmış. 2018 Q5 iç mekanda da oldukça yenilikçi bir havaya haiz. Ortak parçaların yoğunlukta olduğu kokpitte ergonomi yüksek, kalite ise premium derslik averajlarını yakalıyor.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Üst donanım paketine haiz olan kontrol aracında yer edinen Q5’İn dijital gösterge paneli ise Volkswagen Grubu’nun birçok modelinde olduğu şeklinde oldukça kullanışlı. Navigasyon sistemi ve geniş informasyon ekranıyla beraber alınabilen bu donanımla birlikte gene öteki Audi modellerinden tanıdığımız MMI kumandaları vites konsolunda yer bulmuş.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Gene A4’te olduğu şeklinde kabin içinde kucak kucak deri döşeme ve yumuşak plastik yüzeyler göze çarpıyor. Geniş ve düz MMI kumanda ünitesine ulaşmak kolay ve bu donanımı, gözleri yoldan ayırmadan kumanda edebilmek mümkün. Havalandırma düğmeleri kolay görünümlü sadece bölgeleri ergonomik.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Yeni Q5’in yaşam alanı ön tarafta oldukça oldukça geniş, ferah ve kullanışlı. Eşya gözlerinde ise kapı içi cepler, gözler, bardaklıklar ve torpido kafi büyüklükte. Arka koltuklarda iki erişkin için kafi diz ve baş mesafesi sunuluyor.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Audi Q, 4663 mm uzunluğa, 1893 mm genişliğe, 1695 mm yüksekliğe ve 2819 mm dingil mesafesine haiz. Aracın arkasındaki bagaj kapasitesi ise 420 litre.

Sıfır km Audi Q5 almayı düşünüyorsanız aracın yenilenen iç mekanı ve tasarımı kadar performans özleliklerini de seveceksiniz. Sıfır Audi Q5 ilanları için arabam.com ilanlarını inceleyebilirsiniz. Yıl sonu kampanyalarıyla kampanyalı Q5 alma şansını yakalayabilir cazip fiyatlarla hayalinizdeki otomobile haiz olabilirsiniz. Ek olarak ikinci el Audi Q5 ilanları için arabam.com’u takip edebilirsiniz.

Yeni Audi Q5 motor seçenekleri ise şu şekilde:

Audi Q5 bir dizel bir de benzinli motor seçeneği ile alınabiliyor. Benzinli Q5 motoru 2.0 litrelik hacimden 252 HP güç üretirken, dizel motor ise 2.0 litrelik hacimden 190 HP güç üretiyor. Bizim kontrol konuğumuz ise dizel Audi Q5 modeli idi. Bu motor 3800 d/d’de 190 HP güç, 1750 d/d’de ise 400 Nm tork üretiyor. Enerjisini yere 7 ileri S-Tronic şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle aktaran bu model alt devirlerden itibaren benzeşik güç ve tork bandıyla göz dolduruyor. Audi Q5, 0-100 km/s hızlanmasını 7.9 saniyede tamamlarken maksimum 218 km/s hıza ulaşabiliyor.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Yeni Audi Q5 Ne Kadar Yakıyor?

Yapınak verilerine gore bu bir liktelik 100 km’de averaj 5.2 litre dizel yakıta gereksinim duyarken bizim karma parkurdaki averaj yakıt tüketimimiz 7.2 litrelik bir kıymet gösterdi.

Q5 motorun şanzımanla uyumunun yüksek olması yardımıyla sürücü ilk hareket anından itibaren daha oldukça konfor odaklı bir model içinde gezi ettiğini anlıyor. Aracın vites geçişlerinin son aşama yumuşak gerçekleşmesi ve motorda alışılmış dizel sarsıntısının olmaması da konforu pozitif yönde etkiliyor.

Audi Q5 Euro NCAP çarpışma testine 2 nesliyle de girdi. İlk testine 2009 senesinde giren Q5, çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış. 2017 senesinde girmiş olduğu testten de 5 yıldız alan Q5, erişkin yolcu güvenliği disiplininden yüzde 93, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 86, yaya güvenliğinden yüzde 73 ve güvenlik yardımcılarından ise yüzde %58’lik başarı elde etti.

Audi Q5 modeli, güvenlik elemanları mevzusunda oldukça uzun bir listeye haiz. Temel olarak model, sürücü ve yolcu ön-yan-perde havayastıkları, ABS, ESP, EBD, ISOFIX bağlantıları, eğim iniş kontrolü şeklinde pek oldukça etken ve eylemsiz güvenlik elemanını standart olarak sunuyor.

Öteki Audi modellerinde olduğu şeklinde Q5’te de sürüş modları seçilebiliyor. Bu sayede direksiyon sistemi ve gaz pedalı davranışları sürücünün isteğine uygun şekilde düzenlenebiliyor. Gaz pedalı direkt yapıya haiz ve direksiyon sistemi sürücüden gelen istekleri yola aktarırken kayıplara uğramıyor. Audi Q5 konfor özellikleri iyi mi diyorsanız bilhassa 2018 Q5 odaklı bir model. Aracın yolda ilerlerken adeta süzülen yapısı size bunu ilk anda hissettiriyor. Bu mevzuda Q5 oldukça başarı göstermiş.

Performans isteklerine de yanıt verebilen model, seçilebilen sürüş modları ile daha direkt bir direksiyona ve daha süratli gaz tepkilerine kavuşsa da aradaki farkı idrak etmek düzgüsel bir sürücü için kolay değil. Aslına bakarsanız bu aracı satın alanların o kadar da performans istemeyeceği bir gerçek. Audi bu şeklinde istekler için tüketicilere 2.0 litrelik benzinli motoru sunuyor. Kullanım esnasında dikkatimi çeken en mühim detaysa Q5’in iç mekanında duyulan burulma sesleri oldu. Umarız bu durum kontrol aracına özgüdür. Aracın mesela ön camlarını açmaya çalıştığınız anda iç mekana yansıyan gıcırtılar ve burulma sesleri bu modele yakışmıyor.

Audi Q5 2018 Test Sürüşü

Teknik Özellik

Audi Q5 Motor Özellikleri: 2.0

Motor Hacmi :1968 cc

Silindir Adedi : 4

Maksimum Güç : 190 HP 3800 d/d

Maksimum Tork : 400 Nm 1750 d/d

Audi Q5 Performans Özellikleri

0-100 km/s Hızlanma : 7.9 sn

Maksimum Hız : 218 km/s

Frenler

Ön : Hava kanallı disk

Arka : Disk

Yeni Audi Q5 Yakıt Tüketimi Özellikleri 

Yakıt Türü : Dizel

Kent İçi : 5.5lt/100 km

Kent Dışı :  5.0lt/100 km

Karma : 5.2lt/100 km

Kontrol : 7.2lt/ 100 km

CO2 Emisyonu : 136 gr/km

2018 Q5 Boyutları Iyi mi?

Uzunluk : 4663 mm

Genişlik : 1893 mm

Yükseklik : 1695mm

Dingil Mesafesi : 2819 mm

Audi Q5 Bagaj Hacmi : 420 lt

Yakıt Depo Kapasitesi : 65 lt

Boş Ağırlık : 1845 kilo

Lastik Boyutu : 235/55 R19

[ad_2]

(Toplam: 119, Bugün: 1 )