Yıllarca sırrı çözülmeye çalışılan Bermuda Şeytan Üçgeni hep en merak edilen, en araştırılan konular arasında yer almıştır. Bermuda şeytan üçgeni Atlantik Okyanusunda bulunan bir bölgedir. Haritadan baktığınızda üçgen şeklinde görülen bu gizem dolu bölgede, hiçbir zaman açıklanamayan pek çok esrarengiz olay olmuştur.

Kaybolan insanlar, kaybolan uçaklar ve kaybolan insanlar bu bölgenin gizemini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle eski çağlarda lanetli diye nitelendirilen bu bölge; Atlantik okyanusunun 500.000 mil karelik bir alanını kaplar. Bermuda, Miami ve Puerto Rico sınırları içinde kalan üçgen şeklindeki alan Bermuda Şeytan Üçgeni denilen alandır.

Neden Kayboluyorlar?

Araştırmalar sonucu bu bölgede denizin altında devasa mıknatıs maden kaynaklarının bulunduğu ve bu yüzden de uçakların bu manyetik alana kapılıp düştükleri söylendi. Ama bu teori gemilerin neden battığını açıklayamıyordu. Bölgede yapılan ölçümler sonucu da bölgede normalin üstünde bir manyetik alana rastlanmadı.

Son yapılan araştırmalarda robot kameralar kullanıldı ve yapılan dalışlar sonucu suyun tabanında bembeyaz bir örtü görülmektedir. Robot kameralar sayesinde batan gemi ve uçakların enkazları da bulundu.

Günümüzde en kuvvetli teori, bu tabakanın denizin dibinde bulunan devasa doğalgaz kaynaklarından çıkan gazların; suyun altında basınç farklılıklarıyla katılaşıp beyaz hidrat parçacıklarını oluşturduğudur. Katılaşan parçacıklar sıcak su akıntısı ile karşılaştıkları anda eriyor. Su yüzüne çıkan eriyen bu parçacıklar ile birlikte binlerce metreküp doğalgaz suya karışıyor ve suyun yoğunluğunu azaltıyor. Suyun yoğunluğunun azalması suyun kaldırma kuvveti de düşüyor ve geçen geminin batmasına neden oluyor.