Çavuşesku Nasıl Öldürüldü

Çavuşesku Nasıl Öldürüldü

Komünist Romanya’nın devlet başkanı ve gelmiş geçmiş en büyük diktatörlerinden biridir.
1918 senesinde doğan, öğrenciliği yıllarında komünist gençlik hareketlerine katılmış, komünist partiye girip çeşidi görevler yaptıktan sonrasında 1965 senesinde devlet başkanı olmuştur.

1989 yılına kadar tam 24 yıl ülkeyi tek başına yöneten ve halkının büyük nefretini kazanarak sonunda isyan etmelerine sebep olan komünist önder, askerlerin 17 Aralık 1989 tarihde, bir gosteri esnasında Macar asıllı halkın üstüne ateş açmaları emrini vererek kendi sonunu hazırladı.
Dalga dalga yayılan ve tüm ülkeyi kaplayan isyan artık Çavuşesku iktidarının bittiğini gösteriyordu. Nitekim bu korkulu halk isyanını bastıramayacağını anlayınca ülkesinden kaçmaya çalıştı. Bir süre gizlendikten sonrasında polise sığındı ve onlar da kendisini askerlere teslim ettiler.
Kısa bir yargılamadan sonrasında idamına karar verildi ve başlarına gelen felaketi anlamakta hâlâ zorluk çeken karısı ile birlikte kurşuna dizilerek öldürüldü. Oysa halkının açlıktan kırıldığı günlerde Çavuşesku ve karısı Elena Petruska
sayısı kırkı kabul eden çok büyük villalarda lüks veisraf içinde yaşamaktaydılar. Servetlerinin haddi hesabı yoktu ve arkalarında milyarlarca doları kabul eden bir servet bırakmışlardı.
Çavuşesku ve karısının kurşuna dizildikleri sırada askerlere iyi mi yalvarıp yakardıkları, onur ve haysiyetlerini iyi mi yitirerek ölüme gittikleri dünya televizyonlarınca tam bir öğrenek levhası halinde yayınlanmıştır.

(Toplam: 32, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar