Çikolata Kisti ve Bebek Şansı Nedir

Çikolata kisti (endometriozis) adet döneminde ve cinsel birliktelik anında ağrı, ishal ve aza r azar kanama ile kendini belli edebilir.

Çikolata kisti (endometriozis) nedir?
Normal şartlarda yalnızca rahim içinde konumlanan endometrium olarak adlandırılan dokunun, rahim harici başka bir alanda konumlanmasına çikolata kisti denir.

Çikolata kistinin oluşum nedeni henüz tam olarak bilinememiştir. Çikolata kistinin oluşum nedenindeki varsayım adet döneminde oluşan kanamanın yumurtalıklardan geçerek karın boşluğuna konumlanması ve konumlandığı alanda gelişim sürecini devam ettirmesidir.

Endometriozis ( çikolata kisti) kadınların % 10’ unda rastlanılan bir tür sağlık problemidir. Çikolata kisti, karın içinde bulunan organlarda, bağırsaklarda, idrar yollarında, yumurtalıkta, vajinada ve göbek de konumlanabilir.

Rahim içinde oluşum gösteren kanama ile birlikte endometriozisin konumlandığı alanlarda da kanama oluşmasına ve çeşitli yakınmalara yol açabilir.

Çikolata kistinde kalıtsal bir bağ olduğu düşünülmektedir. Yakın aile bireylerinde bu hastalık mevcut ise kişide görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Çikolata kistinde belirtiler nelerdir?

Aşırı bir şekilde adet görme
İshal
Adet döneminde idrar yaparken ağrılara maruz kalma
Cinsel birliktelik anında ağrı
Kısırlık
Adet döneminde bağırsak hareketlenmesi
Adet döneminde ve öncesinde aşırı ağrı

Endometriozis belirtileri hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz

Çikolata kisti hangi yaşlarda ve ne sıklıkta görülür?

Kadının adet dönemi çok sancılı devam ediyorsa kadında çikolata kisti oluşum gösterebilir. Kısırlık yaşayan kadınların % 40’ ında çikolata kisti var olabilir.

Çikolata kisti gebe kalabilmeyi nasıl etkiler ve kısırlığa neden olur mu?

Gebe kalamayan kadınlarda yapılan araştırmalar neticesinde çikolata kisti oluşma olasılığı çok yüksektir. Çikolata kisti mevcut olan kadınlarda kistten dolayı oluşan yara dokusu kadının tüplerinde tıkanmaya neden olabilmekte, tüplerde işlev bozukluğuna ve yumurtlamayı engelleyebilmektedir. Ancak çikolata kisti tedavisi de mümkün olan bir kadın hastalığıdır. Tedavi yöntemi olarak daha çok laporoskopi tekniği kullanılır.

Laporoskopi ile sorunun gerçekleştiği alan yıkanır. Uygulanan yöntem ile kadın doğurganlığını tekrar kazanabilir. Çikolata kisti çok ilerlemiş ise cerrahi girişimler ile kısırlığa neden olan sorunların hepsi çözümlenemez. Fakat bazı kadınlarda çikolata kistinin neden gebe kalmaya engel olduğu bilinememektedir. Ancak gebelik tüp bebek tedavisi uygulanarak büyük oranda sağlanabilir.

çikolata kisti

Çikolata kisti nelere neden olabilir?

Embriyoların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir
Embriyonun rahim içinde tutunmasında olumsuz etkilerde bulunabilir
Spermlerin canlılıklarını yitirmesine yol açabilir
Yumurtlama fonksiyonunda bozulmalara yol açabilir

Tüp bebek ve endometriozis

Cerrahi işlemler ile eğer olumlu bir sonuç alınamıyorsa endometriozis oldukça ilerlemiş demektir. Endometriozis eğer çok ilerlemişse hastanın tüpleri tamamen işlevini kaybetmektedir. İşlevini kaybetmiş tüplerin varlığında cerrahi girişimler ile herhangi bir olumlu sonuç alınamaz. Dolayısıyla hasta zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine alınır.

Çikolata kisti mevcut olan hastalarda tüp bebek ile başarı oranı ne kadardır?

Çikolata kisti şayet çok ileri aşamada ise tüp bebek tedavisinde başarı şansı çok yüksek değildir. Fakat çikolata kistine erken tanı konmuş ve gerekli müdahaleler yapılmışsa kullanılan ilaçlara ve tedavilere rağmen gebelik sağlanamıyorsa, anne adayının yaşı 35’i geçmişse, çikolata kistinden hariç ekstra kısırlığa yol açan problemler de varsa yegâne yöntem tüp bebek tedavisidir.

(Toplam: 30, Bugün: 1 )